İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Doğa Dostu Yılbaşı Hediyeleri Nelerdir?

Doğa Dostu Yılbaşı Hediyeleri Nelerdir?

Doğa Dostu Yılbaşı Hediyeleri Nelerdir?

Doğa dostu yılbaşı hediyeleri yılbaşına günler kala sevdiğimiz insanları sevindirmek için onlara alabileceğimiz çevre dostu hediyelerdir.  2020 yılı herkes için kötü bir yıl olması sebebiyle ailenize, arkadaşlarınıza moral veren hediyeler kullanabilirsiniz. Bu hediyeler hem karşımızdakini mutlu etmekte hem de çevremizin sürdürebilirliği için büyük önem taşımaktadır. İyi bir hediye seçimi yapmak için biraz araştırma gerekir.

Hediye seçerken farkında olmadan yaptığımız birçok hata doğayı olumsuz etkilemektedir. Kullanılan plastikler, deodorantlar her geçen gün dünyamıza daha da zarar vermektedir. Bunun önüne geçmek için doğal yollarla yapılmış hediyeler kullanılmalıdır. Özel günler geldiğinde oluşan indirimler, reklamlar bizlere ihtiyacımız dışında birçok harcama yaptırırken farkında olmadan hem cebimiz hem de doğa etkilenmektedir.

Yakın çevrenize alacağınız doğa ile ilgili hediyeler dünyayı kurtarmakla kalmayıp etrafınızdakilere de örnek olacak hediyelerdir.  En basit örnekle plastik pipet yerine cam veya çelikten üretilmiş pipetleri tercih etmek özgün bir hediye olmanın dışında sürekli kullanılabilecek bir hediyedir. Böylelikle alacağınız doğa dostu hediyeler tüketim çılgınlığını da durdurmuş olacaktır.

Doğaya Faydalı Hediyeler

doğaya faydalı hediyeler

Sevdiklerimize doğa dostu yılbaşı hediyeleri seçerken tüketim çılgınlığından uzak durarak onlara hem daha az maliyetli hem de daha değerli hediyeler sunma imkânımız olur. Yılbaşına az bir zaman kala yapacağımız hediye seçiminde, hediyelerin geri dönüştürülebilir olmasına ve tekrarlı şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Yılbaşı hediyesini ister doğal ürün satan yerlerden alabilir ister de kendi el emeğinizle oluşturabilirsiniz.

Sevdiklerinize alabileceğiniz doğaya faydalı hediyeler kullanım açısından farklılık gösterebilir. Hediye alacağınız kişi dekorasyona meraklı biriyse ona doğal yapılmış yeni yıl mumları alabilirsiniz. Bu sayede hem evinde şık görüntü oluşturacak hem de mumu kullanırken sizi hatırlayacaktır. Kendi el emeğinizle hazırladığınız defterleri notlarla süsleyerek sevdiklerinizin yüzünde tebessüm oluşturabilir.

Alacağınız hediyenin sevgiyle büyümesini istiyorsanız sevdiklerinize hediye bitki tohumları alabilirsiniz. Bu tohumlar çevreye zarar vermediği için çok kullanışlı bir çevre dostu hediyesi olacaktır. Bunun yanında sevdiklerinize bitki tohumlarından oluşan bir teraryum hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sevdiğiniz kişiye bu hediyeyi hazırlayarak doğayı evinde ve ya ofisinde hissettirebilirsiniz.

Doğa Dostu Yılbaşı Hediyeleri : Geri Dönüştürülebilir Hediyeler

Doğa dostu yılbaşı hediyeleri seçerken geri dönüşümü olan hediyeler seçmek çevre duyarlılığını arttırmak için oldukça önemlidir. Tükettiğimiz kaynaklarımızı ve doğayı daha da zarara sokmamak için geri dönüşüm konusunda bilinçlenmeli ve çevremizdekileri de bilinçlendirmeliyiz. Evde kolayca yapılan bir reçeli hediye etmek bile çevreyi zararlı atıklardan koruyabilir. Bu sayede gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakılabilir.

Sevdiklerimize kimyasal maddeden oluşturulmayan fular, papyon, bileklik gibi hediyeler alınabilir. Ekolojik hediyeler de geri dönüşümü olan hediyelerdendir. Doğa dostu olan bu hediyeler sevdiklerimizi sevindirirken bir yandan da doğayı korumaya katkı da bulunur. Ekolojik hediye olarak bambudan yapılmış bir çerçeve veya kalemlik tercih edilebilir.

Yılbaşı hediyelerini almak yerine evde kullanılmayan malzemelerden şık bir hediye elde edebilirsiniz. Kolaylıkla ulaşabileceğimiz cam şişeleri atmak yerine doğal cam boyası alınarak şişelerin dışını boyayabilir sonra da istediğiniz şekilde süslenilebilir. Böylece kendin yap projeleri ile hem kullanmadığımız eşyaları geri dönüştürebilir hem de güzel bir doğa dostu hediye yapılabilir.

Vegan Birine Ne Hediye Alınır?

Vegan arkadaşlarınıza alabileceğiniz doğa dostu yılbaşı hediyeleri konusunda biraz sıkıntı yaşanabilir. Et ve süt ürünlerinin yanı sıra hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, yün gibi ürünleri de kullanmayan ve reddeden kişiler vegan beslenme tarzını kullanırlar. Vegan beslenen kişilere göre yiyecek bulmak oldukça zordur. Bu nedenle vegan arkadaşınıza vegan besin satan marketlerden yapacağınız hediye alışverişi onu önemsediğinizi hissettirir.

Veganlık sağlıklı beslenme, çevreyi koruma, hayvanlara saygı temeline dayalıdır. Yılbaşı hediyelerini kendiniz yapmak için el yapımı kurslarına gidebilir ve böylelikle vegan arkadaşlarınıza çevre dostu hediyeler üretebilirsiniz. Doğa dostu maskeler, salgınla mücadele ettiğimiz bu dönemde bizi koruyan ve ihtiyacımız olan maskelerdir. Pamuklu ve yıkanılabilir olmasına dikkat ederek yılbaşı desenli bir maske vegan arkadaşlarınız için tercih edebilir hediyelerdendir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. O kadar güzel bir içerik olmuş ki bayıldımmm. Öncelikle farklı ve gerçekten çok yararlı. Bu tarz hediyeler arayışında uzun süredir varım. Doğa her zaman korunmalı zaten. Çok faydalı elinize emeğinize sağlık

 2. bahadır organik ve doğa dostu hediyeler arıyordum.Bu site tam aradığım site oldu zaten insanlar doğayı kirlettikleri için artık doğa dostu şeylere yöneliyorum herkese tavsiye ederim site çok yararlı

 3. 11 ay önce

  Yazanın ellerine sağlık. Doğa dostu olmalıyız son zamanlarda zaten görüyoruz kuraklık ve Orman yangınları artti. Plastik atıklar çevreye bize çok zarar verip diger canlıların hayatını tehlikeye atıyor. Bu farkındalık oluşturan yazı için teşekkürler

 4. 11 ay önce

  Hediyelerin geri dönüştürülebilir olması her zaman yararımıza olacaktır. Özellikle de böyle duyarlı bi davranış gösterdiğiniz için daha çok mutlu olacak bir sevgiliye sahipseniz ne mutlu size

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir