İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Bilinmeyen Ülkeler Arasında Yer Alan 10 Mikro Ülke

Bilinmeyen Ülkeler Arasında Yer Alan 10 Mikro Ülke

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler pek çok kişi tarafından merak edilen, hatta çoğumuzun adını dahi duymadığı küçük ülkelerdir. Birçoğumuz, küçükken kendi krallıklarımızın hükümdarı olmayı hayal ettik, ancak gerçeği fark edip daha ‘normal’ yollar izlememiz çok da uzun sürmedi. Bununla birlikte, bazı çılgın kişiler bu çılgın hayallerini sürdürmeye devam ederek  ve mikro ülkelerinin liderleri olmayı başardılar. Modern tarihte yüzlerce mikro ülke mevcut. Bunların bazıları şöhret, bazıları ise yasalardan kaçınmak için kurulmuş. Bu yazımızda adları çok fazla bilinmeyen mikro ülkelerin hangileri olduklarına göz atacağız.

Bilinmeyen Ülkeler :Ladonia

dijitalevim_10-mikro-ulke

Listemizdeki ilk ülke, İsveç’in güney sahilindeki sınırlarını oluşturmaktadır. İsveçli sanatçı Lars Vilks, Kullaberg doğa koruma plajında ​​1980 yılında bir dizi ahşap ve taş heykel inşa etti. Tuhaf, kale benzeri sanat eserleri binlerce turistin dikkatini çekerken bu durum aynı zamanda yerel belediye meclisinin de dikkatini çekti. Vilks aslında yasadışı bir ev inşa etmiş ve yerel belediye yapıların kaldırılmasını talep etmişti.

Sanat eserinin yıkıldığını görmek istemeyen Vilks, meydan okuyarak plaj alanının İsveç hükümetinin yasalarından bağımsız ve egemen bir ulus olduğunu ilan etti. Ulusuna Ladonia Krallığı adını verdi ve hızla bir bayrak ve manifesto geliştirdi. Kısa sürede ülkenin nüfusu 14.000 kişiye ulaştı ancak hiçbiri gerçekte ülke içinde yaşamıyordu. Kendi diline, para birimine, sosyal sınıflarına ve vergi sistemine sahip olduğuna inanan Ladonia krallığı, 2 Haziran 1996’da İsveç’ten bağımsızlığını ilan etti. Buna rağmen, İsveç bunu meşru bir ulus olarak asla kabul etmedi. Uydurma ülke isimleri arasında Ladonia isminin yer aldığı riayetler arasında yer almaktadır.

Bilinmeyen Ülkeler :Gül Adası Cumhuriyeti

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler arasında Gül Adası Cumhuriyeti dikkat çekmektedir. Bu kısa ömürlü mikro ülke, donanma gemilerinin temellerini patlayıcılarla yıkması yüzünden sadece birkaç yıl sürdü. 1967’de İtalyan mühendis Giorgio Rosa, İtalyan kasabası Rimini’ye 7 kilometre uzaklıktaki Adriyatik Denizi’nde dokuz direkle desteklenen 400 metrekarelik bir platformun inşasını finanse etti. Kendi hediyelik eşya dükkanı, bir restoran / bar, postane ve radyo istasyonu ile süslenmiş bir turistik cazibe merkezi olarak tasarlanan Gül Adası, “Gül Adası Cumhuriyeti” platformu olarak adlandırıldı.

Çok geçmeden kendi para birimi olan Mill’i basmayı planladı. Haziran 1968’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra, İtalyan hükümeti, bu yapılan girişimin ulusal vergilendirmeden kaçınarak turistlerden para toplamak için bir manevra olduğu konusunda endişelendi. Buna karşılık hükümet, yapıyı kontrol altına alıp yıkmadan önce Gül Adası’ndaki çalışanları tahliye etti. İbret olması bakımından, platformun yıkımının bir görüntüsünü içeren posta pulları basmaya başladı ve “Sürgündeki Hükümet” adıyla yayınladı.

Bilinmeyen Ülkeler :Dış Baldonia Prensliği

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler arasında yer alan Dış Baldonia Prensliği; kendi para birimi, bayrağı, pasaportu, tüzüğü ve organize ordusu bulunan, daha gelişmiş tarihi olan mikro ülkelerden biriydi. Kanada’nın Nova Scotia eyaletinin güney ucuna 15 km uzaklıktaki Toskana Adaları’nın en güneyindeki Outer Bald Tusket Adası’nda yer alan bu ulus sadece 4 dönümlük bir alanı kapladı. Gazeteci Russell Arundel’in araziyi satın alması ve arkadaşlarının çabucak bir anayasa ve Bağımsızlık Bildirgesi hazırlaması sonrasında 1948’de kuruldu.

Baldonia bu küçük insanlar arasında sadece bir şaka olarak kalacaktı, ancak Arundel Washington DC’deki ofis numarasını Prenslik Büyükelçiliği şeklinde tanıtacak kadar ileri gitti. Bir süre sonra kendisi ve hayali ülkesi devlet görevlerine davet edildi ve Baldonia’nın yanlışlıkla Birleşmiş Milletler’e katılması dahi istendi. Bu mikro ülke o kadar ünlendi ki bir Sovyet gazetesinden bile eleştiri aldı. Baldonia, 9 Mart 1953’te bir savaş ilanı yayınladı ve tek bir balıkçı gemisinden oluşan kraliyet donanmasını kurdu. 1973 yılında, Outer Bald Tusket Adası, Russell Arundel tarafından şimdiki sahipleri olan Nova Scotia Kuş Topluluğuna satıldı.

Seborga

dijitalevim_10-mikro-ulke

Listemizdeki en eski bilinmeyen ülkeler arasında yer alan bu ülkenin tarihi, kuzey İtalya’daki bu küçük bölgenin bazı keşişlere buraya bir manastır inşa etmeleri için verildiği 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Yaklaşık 700 yıl sonra, bir zamanlar İspanya ve İtalya’nın büyük bölümlerine sahip olan Sardunya Krallığı tarafından ilhak edildi. Sardunya Krallığı’nın sona ermesinden bu yana Seborga’nın varlığı büyük ölçüde unutuldu ve İtalya’nın 1861 Birleşme Yasası da dahil olmak üzere hiç anlaşma yapılmadı ve bu da sakinlerini egemen bir devlette yaşadıklarını iddia etmeye yönlendirdi. Giorgio Carbone böyle bir sakin bölgenin hiçbir zaman özerkliğini kaybetmediğini ve bu nedenle teknik olarak bağımsız bir prenslik olduğunu savundu.

Carbone yerel kasaba halkının gönlünü kazanmayı başardı ve kısa süre sonra Seborga ülkesinin gayri resmi başkanı seçildi. Carbone’nun Prens olarak statüsü (herhangi bir yasal gücü olmasa da) 23 Nisan 1995 tarihinde, gayri resmi bir referandumla Seborga’nın İtalya’dan bağımsızlığının 304 lehte ve 4 oy alehte almasıyla yerel halk tarafından da desteklendi. Ülke kendi bayrağını, parasını, posta pullarını ve sloganını geliştirmesine rağmen, İtalyan hükümeti bağımsızlığını asla kabul etmedi ve vatandaşların hepsi vergi ödemeye devam ediyor.

Frestonia

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Frestonia, o zamanlar Londra’nın Hammersmith bölgesine ait üç yolun sınırlarını belirlediği 1.8 dönümlük bir üçgenden oluşuyordu. 1977’de yerel konsey, Freston Yolu’nun (çoğu gecekondu olan) üyelerini bölgeyi yeniden geliştirmek için tahliye etmekle tehdit etti. 200 kadar sakinin katıldığı yerel bir toplantıda, Nick Albery sokakların İngiltere’den bağımsızlık ilan etmesini önerdi. Referandum % 94 desteklendi. Aynı yılın Cadılar Bayramı’nda Exchequer Gölge Şansölyesi tarafından desteklenen sakinler tarafından bağımsızlık ilan edildi.

Frestonia’nın kendi gazetesi, galerileri, bir film enstitüsü, 295 Numaralı otobüs tarafından sağlanan yerel ulaşım ve yerel bir Yeraltı metro istasyonu vardı. Frestonlar, İngiltere’deki Postane tarafından basılan posta pullarına bile sahip oldular. Hatta Sterlin’den daha güçlü olacak benzersiz bir para birimi getirmeyi planladılar. Beş yıl sonra bu mikro ülkede 23 evde 97 vatandaş vardı. Aynı yıl, rock grubu The Clash, hit albümleri ‘Combat Rock’ı Frestonia’da kaydetti. Ne yazık ki, bu ulus uzun sürmedi.

Büyük uluslararası basın yayınlarının ardından, sakinler, Birleşik Krallık’a etkili bir şekilde geri dönme ve yeniden geliştirme karşılığında sürekli ikamet için müzakere edilen Bramleys Konut Kooperatifini kurdular. Ulusal kimliklerinden vazgeçmekten mutsuz olan birçok Frestonyalı buradan uzaklaştı. Geriye kalanlar ulusun dayandığı idealleri koruyamadı ve yeni bir topluluk ortaya çıktı. Şimdiye kadar, topluluk Birleşik Krallık’ta kalıyor ve henüz bağımsızlık planları yok.

Redonda Krallığı

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler arasında yer alan bu mikro ülkenin tarihi, birçok sanatçı ve roman yazarı sayesinde hem gerçek hem de kurgu ile büyümüştür. 1800’lü yıllarda, Karayipler Montserrat adasının bir sakini olan Matthew D. Shiell, yağmurdan başka tatlı su kaynağı olmadığı için tamamen ıssız ve yaşanmaz bir ada hakkında bir iddiada bulundu. Adanın çoğu son derece dikti. Sonuç olarak, Shiell adada hiç yaşamamış, ancak tahtını oğlu M.P.’ye geçirene kadar uzaktan Kral olarak hizmet etmeye devam etmiştir.

Daha sonra oğlu İngiltere Kraliçesi Victoria’ya bir mektup yazdı ve taca asla isyan etmediği için adanın Kralı olarak tanımasını isteyecek kadar ileri gitti. Shiell, Kral I. Juan adıyla arkadaşı John Gawsworth’a tacı devretmeden önce ‘100’ vatandaşı için bir gümrük ve bayrak bulmak için çalışmalarına devam etti. Taht iddiasında bulunan üç kral vardır. Belki de bunların en ünlüsü İspanyol yazar Javier Marias. Redondan Krallığı’ndaki törenlerde Francis Ford Coppola, Ray Bradbury ve Alice Munro gibi çeşitli sanatçılara yer aldı.

Melchizedek Hakimiyeti

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Mikro ülkelerin oluşmasının temel nedenlerinden biri, mevcut hükümet tarafından uygulanan mevzuattan kaçınmaktır. Bilinmeyen ülkeler arasında yer alan Melchizedek Hakimiyeti 1986 yılında Evan David Pedley ve oğlu Mark Logan Pedley tarafından kuruldu. Egemenlik iddiasını bir kalkan olarak kullanan, Güney Pasifik’teki (Antarktika’nın bir parçası) bu ada, birkaç yıl boyunca sahte bankalar ve neredeyse her türlü dolandırıcılık için bir cennet olarak faaliyet gösterdi. Pasaportları bir zamanlar 10.000 dolara satıldı ve burası dolandırıcıların şirketlerine kanuni özgürlük vermek için kullanılan sayısız sahte işletme lisansı sattı. Sürekli olarak sahte olduğu için saldırılara uğrayan henüz kapatılmamış web sitesi hala çalışıyor ve elbette bir ücret karşılığında vatandaşlık için başvuru kabul ediyor.

Burası, Vatikan Şehri geleneğinde dini bir devlet olduğunu iddia ediyor ve aynı zamanda egemenliğinin Birleşmiş Milletler’den Orta Afrika Cumhuriyeti’ne kadar herkes tarafından kabul edildiğini iddia ediyor. Bu iddiaların yaygın olarak yanlış olduğu düşünülmektedir. Büyük ölçüde göz ardı edilmesine rağmen, medyada zaman zaman orijinalliğini kanıtlama çalışmalarına devam ediyor. 1995’te Fransa’ya nükleer savaş ilan ettiği gibi.

Minerva Cumhuriyeti

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler arasında yer alan Minerva Cumhuriyeti, yapay bir adanın geri kazanılmış topraklarından yeni bir ulus yaratma girişimden biriydi. 1970’lerde, mimar ve emlak milyoneri Michael Oliver, Okyanus Yaşamı Araştırma Vakfı adlı bir sendika kurdu. Sözde 100 milyon dolar, New York ve Londra’daki ofisleri ile “vergi, refah, sübvansiyon veya herhangi bir ekonomik müdahale” olmayan bir toplum kuruluşu meydana getirdi. Ekonomi turizm, balıkçılık, ticaret ve hafif sanayiye odaklanacaktı.

1971’de Avustralya’dan seyahat eden mavnalara kum yüklendi ve resif nihayet su seviyesinin üzerine getirildi. Yakında da küçük bir kule inşa edildi. Minerva Cumhuriyeti, bayrağın göndere çekilmesiyle birlikte 19 Ocak 1972’de bağımsızlık ilan etti. Birkaç ay içinde bir Geçici Başkan seçildi ve Minerva Doları olarak bilinen kendi para birimleri dolaşmaya başladı.

Ne yazık ki, komşu Tonga Devleti bu yeni ulusa iyi davranmadı. Haziran ayında buraya yapılan bir Tongan seferi adaya çıkarak buraya kendi bayrağını astı. Bir kaos ortaya çıktı ve başkanın, kurucu Michael Oliver tarafından kovulmasıyla proje kafa karıştırdı. 10 yıl sonra, bir grup Amerikalı bir zamanların büyük Minerva Cumhuriyeti’ni işgal etmeye çalıştı, ancak bir ay içinde Tongan birlikleri tarafından karşı konuldu. Şu anda, bu resifler, Tongan ulusuyla 9 yıllık bir anlaşmazlıktan sonra Fiji’ye aittir.

Sealand Prensliği

dijitalevim_bilinmeyen-ulkeler-arasinda-yer-alan-10-mikro-ulke

Bilinmeyen ülkeler listesindeki en küçük mikro ülkelerden biri olmasına rağmen, Sealand Prensliği büyük miktarda ün kazandı. 1967 yılında Britanya kıyılarında terkedilmiş bir İkinci Dünya Savaşı deniz kalesinde, ünlü korsan radyo yayıncısı Paddy Roy Bates tarafından kuruldu. Kaleyi “Radio Essex” için bir merkez olarak kullandıktan sonra Bates, platformu “Sealand” olarak adlandırmaya başladı. 1975 yılında kendi bayrağını, milli marşını, para birimini ve pasaportlarını ortaya çıkaracak kadar ileri gitti.

Sealand’ı bu kadar ünlü yapan şey, Bates’in oğlu Michael’ın, sözde Sealand sularına giren bir İngiliz gemisine ateş etmek için bir tüfek kullandığının ortaya çıkmasıydı. Tabii ki, bu olaydan suçlandı, ancak Sealand sahilden İngiliz yargı yetkisinin dışında olacak kadar uzakta olduğundan mahkemedeki tüm suçlamaları atlatmayı başardı.

Tüm bunlara rağmen, son yıllarda bu küçük ülke, yasa ve yönetmeliklerin eksikliği nedeniyle kısaca bir açık deniz veri barındırma tesisi olarak kullanılmıştır. Sealand hâlâ büyük bir turistik cazibe merkezi olmaya devam ediyor ve tarihi hakkında bir film bile çekti. Ancak bunların hiçbiri 750 milyon avroluk prensliği satmaya çalışmadığı sürece Bates ailesine yardımcı olamaz. Bilinmeyen ülke İsimleri arasında deniz adası anlamına gelen Sealand ülkesi dikkat çekmektedir.

Hutt Nehri Prensliği

dijitalevim_10-mikro-ulke

Avustralya kıtasındaki en eski bilinmeyen ülkeler arasında yer alan prenslik, Nisan 1970’de yasal statü verilen bağımsız bir egemen devlet olduğunu iddia ediyor. Leonard George Casley, Batı Avustralya hükümeti ile buğday üretim kotaları konusunda bir anlaşmazlık yaşadı. 9.900 dönümlük çiftliğinde hasatın sadece % 10’unu satmasına izin verildiği için valiyi protesto etti ancak tatmin edici bir cevap almadı. 52 milyon dolarlık bir girişim de dahil olmak üzere birkaç başarısız girişimin ardından Casley ve ortakları, Uluslararası Hukuk’un kendilerinin Avustralya Milletler Topluluğu’ndan ayrılmalarına izin verdiğini buldular.

Prens Leonard unvanını alan Casley, Avustralya hükümetine cevap vermesi için 2 yıl verdi. Süre dolduktan ve hiçbir yanıt alınamamasında sonra, bunun bölgeye fiili özerklik verdiğine inanıyordu. 4 yıl sonra ve Avustralya Vergi Dairesi’nin (ATO) vergi ödeme taleplerini takiben, savaş ilan ettiler. Ancak birkaç gün sonra yetkililere ateşkes çağrısını bildirdiler. Cenevre Konvansiyonu’ndan alıntı yapan açık bir mektupta Casley, savaş halinde yenilgisiz bir ülkeye egemenlik verildiğini belirtti.

1980 yılına gelindiğinde Perth, 1976’da kesintiye uğrayan posta hizmetini eski haline getirdi. Mahkeme, Hutt Nehri Prensliği’nin para ve posta pullarının yasal ve geçerli olduğuna hükmetti. Bunu takiben, ATO’ya sunulan tüm vergi formları, yabancı ülke statülerini destekleyen yasal belgeler olmaya başladı. Bu nedenle, Hutt Nehri sakinlerinin hala gelir vergisi formu sunmaları gerekmektedir ancak sadece prenslik içinde kazanılan gelirler Hutt Nehri Prensliği içinde vergiden muaftır. Mikro ülke günümüzde hala varlığını devam etmektedir ve dünya çapında 14.000 vatandaşa sahiptir. Yılda şaşırtıcı şekilde 40.000 turist burayı ziyaret etmektedir. Bilinmeyen ülkeler her dönem ilgi odağı olan ancak pek az kişi tarafından bilinen ülkelerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap