1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Baş Ağrılarını İlaçsız Geçirmenin Doğal 9 Yolu

Baş Ağrılarını İlaçsız Geçirmenin Doğal 9 Yolu

Baş Ağrılarını İlaçsız Geçirmenin Doğal 9 Yolu

Baş ağrısı tüm dünyada hemen hemen her insanın başına gelmiş ağrılı bir süreçtir. İnsanların günlük yaşam kalitesini düşürün sancılı bir süreçtir. Ayrıca baş ağrısı insanlar arasında en fazla görülen şikayetlerin en başında gelmektedir. Baş ağrısı yediden yetmişe her kişide görülebilmektedir. Kadınlarda baş ağrısının görülme olasılığı erkeklere nazaran daha fazladır. Öte yandan buna dayalı olarak baş ağrısı yaşayan her üç insandan biri baş ağrısını gidermek için hemen bir ağrı kesici kullanmaktadır. Oysa baş ağrısını ilaç kullanmadan da geçirmek mümkündür. İşte, baş ağrısını ilaçsız geçirmenin on yolu.

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

baş ağrısını i̇laçsız geçirmenin yolları

1. Yeterli ve Kaliteli Uyku

İnsanlarda görülen baş ağrısının en büyük nedenlerin başında uykusuzluk gelmektedir. Yetişkin bir insanın alması gereken uyku miktarı günlük 6 ile 8 saattir. Bu saatler altında az uyumak ya da bu saatler üstüne çok uyumak baş ağrıları tetikleyen faktörler arasında ilk sırayı teşkil eder. Öte yandan uykunun kaliteli olması da çok önemlidir. Kesik kesik uykular insana tam anlamıyla faydası olmadığından dolayı yeterli bir şekilde kesiksiz en az 6 maksimum 8 saat uyku çekilmelidir. Ayrıca yatak odasının temiz, ferah ve sessiz olması kalite uyku uyuma açısından önemli faktörlerdir. Bundan dolayı uykularınızı düzenli bir şekile koymalı ve mutlaka gece uykusu yapılmalıdır.

2. Yeterli Miktarda Sıvı Alımı

Baş ağrısının en büyük nedenlerden bir tanesi de günlük alınması gereken su miktarının alınmaması gelmektedir. Yetişkin bir insan günde 2.5 ile 3 litre arasında su içmelidir Buda yaklaşık olarak 8 su bardağına denk gelmektedir. Yani yetişkin bir insanın günlük olarak 8 su bardağı su tüketmelidir aksi halde susuzluk baş ağrısını tetikleyebilir. Öte yandan kişi idrarın koyu olması ve koku yapması kişinin su tüketmediği ya da çok az tükettiği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı her yetişkin insan mutlaka günde en az sekiz bardak suyu günlük olarak tüketmesi tavsiye edilir.

3. Doğal Aromatik Yağlar

Doğal aromatik yağlar insanları rahatlatma özelliğine sahip olduğundan dolayı baş ağrılarını azaltmak hatta geçirmek için kullanılabilir. Aromatik yağların başında lavanta, nane ve okaliptus yağları gelmektedir. Bu yağlar oldukça güçlü etkilere sahiptir. Bu aromatik yağların kullanılması ise asla ağız ile değil aktarlarda satılan ya da eczanelerde bulunan şişeler içinde depolanmış yağların evimizde herhangi bir sıcak dolu kabının içine damlatmak suretiyle kullanılması gerekmektedir. Örneğin bir kasenin içine üç ya da beş lavanta yağı damlattıktan sonra odaya yayılan aramanın güçlü etkisi ile rahatlatıcı ve aynı zamanda solunum yollarını açıcı özellikleri sebebiyle size ve bedenimize iyi geleceğine şahit olacaksınız.

4. Doğal Bitki Çayları

Eski zamandan beri kullanılan bazı bitki çayları baş ağrılarına gidermek içinde kullanılmaktadır. Özellikle bu bitkilerin başında papatya, zencefil, adaçayı, yeşilçay gibi bitkiler ağrı kesici olarak bilinir.  Bu yağları çay demler gibi demleme suretiyle günlük olarak bir ya da iki  bardak içmek kafi gelecektir.

5. Masaj Yapmak

Baş ağrısı yaşanılan zaman dilimlerinde masajın iyi geldiği önceden de bilinen bir yöntemdir. Yalnız Allodini olanlara masaj yapılmaması daha uygun olacaktır. Allodinisi olan kişiler masaj olan bölgelerinde yanma ya da acı hissedilebilir. O bölgelere dokunulduğu zaman acı daha da artabilir ve ağrılar daha da yükselebilir. Bundan ötürü bu rahatsızlığı olan kişilere masaj yapılmaması tavsiye edilir. Öte yandan masaj yapılacaksa tatlı sert oranında yapılması da önerilir.

6. Nefes Egzersizleri

Düzgün bir şekilde nefes egzersizleri yapmak baş ağrısını azaltmada önemli bir ayrıntıdır. Geniş ferah temiz bir yerde 5 dakika düzgün nefes egzersizleri yapılarak rahatladığınızı göreceksiniz.

7. Ortam Işığını Ayarlama

Yaşam yerinizde bulunan güçlü beyaz ışıklar baş ağrısını tetikleyebilir özellikle migren hastası olan kişiler güçlü ışıklarda baş ağrılarının arttığı görülmüştür. Bundan dolayı daha az loş bir ortam onlar içinde baş ağrısını hafifletmeden rol oynayacaktır.

8. Gürültülü Ortam

Yaşadığınız ortamda gürültü baş ağrısına neden olabilir. Mümkünse bulunduğunuz ortamı sessizleştirebilmek ya da mümkün olduğu kadar gürültü seviyesini minimuma indirmek faydalı olacaktır.

9. Stres

Baş ağrısının en büyük nedenlerinden birisi de strestir. Gereksiz ve yoğun stresle baş etmek baş ağrılarına yok etmek adına öğrenilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 12 ay önce

    Artık ilaçların pek fayda etmediği ağrı olan baş ağrısına, ilaçsız bir şekilde müdahale etmekte daha mantıklı ve bu yazı bu konuda güzel bir etkisi oluyor. Teşekküler 🙂

  2. Genel olarak yapılan en büyük yanlış, ağrı kesici alarak ağrıyı kesmek oluyor. Oysa ağrının nedenini tesbit etmek ve nedeni ortadan kaldırmak, sğrıyı da ortadan kaldıracaktır…

  3. 11 ay önce

    Artık ilaçların pek fayda etmediği ağrı olan baş ağrısına, ilaçsız bir şekilde müdahale etmekte daha mantıklı ve bu yazı bu konuda güzel bir etkisi oluyor. Teşekküler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir