İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 5G İnternet Teknolojisi: Nesnelerin İnterneti

5G İnternet Teknolojisi: Nesnelerin İnterneti

dijitalevim_5g-internet-teknolojisi-nesnelerin-interneti

Küresel dünyada 5G konusu gündemde olup, dolayısıyla internet alanında teknolojik gelişmeler altında gerçekleşecek deneyimleri yaşamak adına tüm dünya merakla yeni nesil 5G internet teknolojisini beklemektedir.  Nesnelerin interneti olarak tanımlayabileceğimiz bu yeni teknoloji, insanlara yeni deneyimler kazandırmak ve yaşatmak için adeta gün sayıyor. Peki, 5G teknolojisi nedir? Neden 5G? 5G teknolojisi hakkında neler biliyoruz? İsterseniz gelin birlikte göz atalım. İşte detaylar.

5G İnternet Teknolojisi Nedir?

dijitalevim_5g-internet-teknolojisi-nesnelerin-interneti

5G, yeni kablosuz ağ teknoloji sistemidir. Ayrıca ultra hız internet olarak tanımlayabileceğimiz kablosuz mobil iletişim ağı olan bu 5G internet teknolojisi internet dünyasında çığır açacağa benziyor. Devrim niteliği taşıyacak olan bu yeni jenerasyon internet teknolojisi gelişmelerin ışığında yakın bir zamanda tüm kullanıcıların hizmetine girmeye hazırlanıyor.

Neden 5G?

dijitalevim_5g-internet-teknolojisi-nesnelerin-interneti

Dünya, teknolojik gelişmelerin gölgesinde sürekli gelişmektedir. Ayrıca buna ilave olarak dünya nüfusu ve tüketim çılgınlığı da o paralelde sürekli artış göstermektedir. Özellikle mobil iletişim alanında artık bazı gelişmeler kullanıcıların taleplerine karşılık verememektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların internet dünyasından beklenilen performansı artık göremediklerini dile getirmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar, internet kullanımında donma, kesilme ve süre yönünden kullanıcıların zamanlarını çalma gibi konuların bir an önce son bulmasını talep etmektedirler. İnternet hızının artması ile Skype, Whatsapp ve diğer görüntülü uygulamalardaki konuşma kalitesinin de artacağı söyleniyor. İşte, tüm bu problemleri sona erdirecek yepyeni bir teknolojik gelişme kapıda. Yakın bir zamanda 5G internet teknolojisi, talep edilen tüm ihtiyaçlara ve sorunlara cevap verecek nitelikte bir sistem olarak gelmek için gün saymaktadır. Nihayetinde, artan taleplerin karşılanması adına 5G teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır.

5G Teknolojisinde Hız Ne Aşamada Olacak?

dijitalevim_5g-internet-teknolojisi-nesnelerin-interneti

5G teknolojisi kullanıcılarına ultra hız internet hizmeti sunmayı ilke olarak kullanıcılarına vadediyor. Aynı zamanda internette donma ve kesilmelerin yeni teknoloji ile tarihe karışacağı ifade ediliyor. Somut bir örnek vermek gerekirse, hali hazırda kullanılan 4G teknolojisi ile 5gb’lık bir hd filmi 10 dakikada indirme imkânı veriyorsa, bu indirme zamanı 5G internet teknolojisi ile 10 saniyeye kadar düşmesi bekleniyor. Dolayısıyla nesnelerin interneti olarak tanımladığımız bu teknolojisi 4G teknolojinin 10 katına denk gelmektedir.

5G Teknolojisini Şimdiki Modem ve Telefonlar Destekliyor mu?

dijitalevim_5g-internet-teknolojisi-nesnelerin-interneti

Bu soruya verilecek cevabımız yüzde 99 hayır olacaktır. Çünkü şu an kullanılan hiçbir modem bu yeni nesil teknoloji kullanmak için uygun görünmemektedir. Keza kullanılan akıllı telefonlar da buna dahildir. Lakin, nadirde olsa bazı firmalar, ürettikleri telefonlarda 5G desteği sunmaktadır. Bunun için operatörünüzden destek alabilir ya da telefon özelliklerinden öğrenebilirsiniz.  Lakin bu oran neredeyse yok denecek kadardır. Öyle ki, bundan sonra telefon ve modem üreticileri cihazlarını 5G destekli üretmek zorunda kalacaklardır. Teknoloji devi Apple, bu konuyu önceden düşünerek 2020 sonbahar aylarında piyasaya satışa sunacağı yeni Iphone 12 serilerinin tümünde 5G desteği sunacağını kamuoyuna deklare etmiştir.

Dünyada 5G İnternet Kullanan Var mı?

dijitalevim_5g-nesnelerin-interneti

5G internet teknolojisine dünyada tam anlamıyla ilk geçen ülkenin İsveç olduğu söylenebilir. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin lokal bazda bu teknolojiyi kullanmaktadır. Lakin, bu teknolojinin tüm dünyada kullanımı ise önümüzde ki 3 – 5 yıl içinde olacağı tahmin edilmektedir. Bu sayede daha hızlı bir internete kavuşmak için biraz daha beklemek gerekecektir.

5G Teknolojisini Türkiye Ne Zaman Kullanacak?

dijitalevim_5g-nesnelerin-interneti

Türkiye, 5G teknolojisinin kullanımı için alt yapı çalışmalarına 2 – 3 yıl önce TUBİTAK kurumunun öncülüğünde başlamıştı. Öte yandan GSM operatörleri de bu çalışmanın içinde yer almaktadır. Artık yoğun çalışmaların sonuna gelindiği ve 2021 yılında itibaren bu yeni nesil 5G internet teknolojisini kullanıcılarla buluşturacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap