İngilizce Konuşabilmek İçin 5 Büyük Teknik

İngilizce Konuşabilmek İçin 5 Büyük Teknik

Çağımızın gerektirdiği bir çok şeyin arasında bulunan ve bu gerekli şeylerin en önemli olanlarından bir tanesi de yabancı dil öğrenmektir. Yabancı dil öğrenmek insanın hem kişisel hem sosyal hayatını büyük ölçüde etkiler. Yabancı dilmek günümüzde neredeyse zorunlu bir hale bürünmüştür. Bu nedenle İngilizce konuşabilmek adına bazı tekniklerden faydalanabilirsiniz.

İngilizce Konuşabilmek İçin Teknikler

Büyük çaplı firmalarda çalışmak isteyenler, hayatta büyük amaçları olan kişiler, kültür seviyesini çok daha genişletmek isteyen insanlar için yabancı dil vazgeçilmez bir gerçektir. Bu makalemizde yabancı dil veya İngilizce konuşabilmek için altın niteliğinde 5 tekniği listeledik.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Bizim toplumumuzda yer alan “Şöyle demeyeyim rezil olurum, bu böyle doğru olur mu ki” tarzındaki değersiz cümleleri bir kenara bırakın ve korkmadan konuşun. Rahat olun ve hata yapmaktan kaçınmayın. Alfabe ve gramer kuralları üzerinden mükemmel konuşmayı beklerseniz karşıdaki sizden sıkılır.

Sosyal hayatta biriyle İngilizce konuşurken size “Mmm İngilizce konuştun ama gramer olarak yanlış söyledin” demiyor ki. İngilizce konuşabilmek ile yazıp okuyabilmek aynı şeyler değildir. Yurtdışına çıktığınız zaman konuşabilmeniz için mükemmel İngilizce yazabiliyor ve okuyabiliyor olmanız gerekmiyor.

Biriyle konuşurken yanlış kelime kurmaktan sakınmayın. Karşı taraf zaten cümlenin bütünlüğüne bakarak sizi anlayacaktır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım. Örneğin Türkçe’si zayıf bir yabancı size “Ben var gelmek İstanbul’a” dediği zaman siz nasıl ki çok kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz İngilizce öğrenmeye yeni başladığınızda da bu mantıkla konuşmalısınız ve korkmamalısınız.

Bir başka konu ise kelime bilgisi. İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız binlerce kelime öğrenmenize gerek var mıdır düşünün. Günlük hayatta Türkçe konuşurken kaç farklı kelime konuşuyorsunuz? Örneğin muhteşem, harika, harikulade, ender vb. bir sürü kelime anlam olarak aynıdır. Bu yabancı dillerde de bu şekildedir. Yeni öğrenmeye başladığınız bir dili basitleştirerek öğrenmelisiniz.

Uçurumdan Atlayın

Yurtdışına çıkacağınız zaman İngilizce’yi orada öğrenirim diye plan kurmayın. İngilizce veya başka bir yabancı dili ileriki hayatımda o ülkeye gider orada öğrenirim diye planlarınızdan çıkarmayın. Herkesin gün içerisinde boş vakitleri vardır. Bu zamanları bu şekilde doldurabilirsiniz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte imkanlar daha da artmıştır. İnternet üzerinden yabancı arkadaşlar dahi edinerek hiç korkmadan onlarla konuşabilirsiniz. Gerçek hayatta hiçbir zaman görmeyeceğiniz kişilere karşı size göre saçma cümleler bile kurmakta özgürsünüz. İngilizce sadece dil bilgisini öğrenmekle olmaz elbette. Birileriyle konuşmalısınız ki pratik olsun.

Okunuşları Dert Etmeyin

İngilizce eğitimlerinde çok görülür; Amerikan İngilizcesi mi öğrenelim İngiliz İngilizcesi mi? Siz konuşmayı öğrenince zaten gerisi elbette gelecektir. Amerikalı bir kişi İngiltere’ye gittiğinde “Bu nasıl dil, bizimkinden farklı” tarzında cümle kurmaz. Sizin dediklerinizi herkes zaten rahatlıkla anlayacaktır. Kelimeleri yanlış okusanız da karşı taraf sizi düzeltecektir. Bu şekilde daha rahat öğrenmiş olacaksınız. Size tavsiyemiz en iyisi Türk İngilizcesi öğrenin. Yabancı ülkeye gidip de dilini pekiştirmemiş bir arkadaşınız varsa zaten onunla profesyonel bir şekilde konuşmanıza da pek gerek yoktur.

Cümle Kalıplarını Bilin

Bizim dilimizde de bir çok kelimeyle anlatacağınız derdi iki tane kısa kelimeyle geçilebiliniyor. Aynı şekilde yabancı dillerde de bu kural geçerlidir elbette. Örneğin İngilizce’de şu cümle çok popülerdir: it is raining cats and dogs. Türkçe karşıtı “kediler köpekler yağıyor” demektir fakat anlamı daha farklıdır.

Bu cümlenin anlamı ise şudur; zamanında İngiltere’de o kadar şiddetli yağmurlar yağarmış ki kediler ve köpekler damlardan düşermiş ve de bu şekilde bu söz ortaya çıkmış, herkesin ağzına dolanmış. Bu tarz cümle kalıplarını bilmenin iki güzel yanı vardır: teknik olarak bir sürü kelimeyle uğraşmak zorunda kalmazsınız, size söylendiği zaman mantık kurarak anlayabilirsiniz. İnternetten kısa bir araştırmayla birlikte bu tarz İngilizce kalıpları çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Yavaş Konuşun

Panik atak olmaya gerek yoktur. Türkçe’yi nasıl ki yavaş konuştuğunuzda kelime ve cümle seçmek daha kolay oluyor aynı şekilde yabancı dillerde de bu şekilde oluyor. Yavaş konuşursanız aklınızdan çok daha fazla kelime geçer ve kurduğunuz cümle gitgide kaliteli hale gelir. Yabancı dili konuşurkenki en büyük dertlerimizden biri de hızlı konuşmaktır. Ne kadar yavaş konuşursak o kadar hatasız cümle kurarız.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version