İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobilya ve Dekorasyon
 3. Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor perde temizliği nasıl yapılır? Eviniz en ferah şekilde size en uygun şekilde dizayn edilmelidir. Dizayn konusunda yapılacak olan hatalar uzun vadede bunalıma girmenize bile neden olabilir. Her ne kadar basit bir konu gibi gözüküyor olsa da eviniz için seçeceğiniz perdeler bile bu durum için önemli bir yere sahip.

Sadece perde seçimi değil temizliği de önemli konulardan birisi. Evinizde bulunan perdeler özellikle stor perdelerdense temizliği konusunda ekstra hassasiyet göstermeniz gerekmekte. Stor perde temizliği nasıl yapılır?  Tasarımları ile dikkat çeken bu perdeler doğru kullanıldığı zamanlarda evinize ciddi anlamda bir hava değişikliği sunabiliyor.

Evinize kattığı hava konusunda tartışmasız olarak diğer perdelerden farklı olan stor perdelerin temizliği son derece önemlidir. Sürekli içerisinde bulunduğumuz evlerin her köşesinin temizliği oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Adım Adım Stor Perde Temizliği

adım adım stor perde temizliği 

Stor perde nasıl temizlenir? Söz konusu perdeleri temizlemek adına pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler ikiye ayrılmakta. Perdeleri çıkartarak yaptığınız ve perdeleri çıkartmadan yaptığınız.

Stor perdeleri çıkartarak temizlik yapılabildiği gibi stor perdeleri çıkartmadan temizlemek de mümkün. Söz konusu ikinci yöntemi sizin için derledik. Vereceğimiz yöntemleri eksiksiz bir biçimde yerine getirmeniz durumunda gayet temiz ve sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

 • Stor perdelerin en ücra noktalarına ulaşabilmek için en sona kadar perdeleri açın.
 • Perdelerin üst kısımlarına ulaşabilmek adına dik açılır bir merdiven edinin, söz konusu merdiven konusunda can güvenliğinizi tehlikeye atmamak adına güvenlik önemlerini almaktan kaçınmayın.
 • Temizlik sırasında kullanacağınız temizlik maddeleri ılık su içerisinde köpürtülen güçlü bir sabun olabilir. Bunun yanı sıra stor perdeler için özel üretilen temizlik solüsyonunu da tercih edebilirsiniz.

Söz konusu maddeler halinde verilen adımları yerine getirdikten sonra temizlik aşamasına geçiş sağlayabilirseniz. Bu aşamada ılık bir suyu bir kaba boşaltın. Hemen ardından kabın içerisinde güçlü bir temizlik sabunu koyabilirsiniz ya da stor perdeler için özel üretilen sabunlardan kullanabilirsiniz. Söz konusu işlemler sonrasında elinizde ılık bir temizlik suyu oluşacaktır.

 • Temizlik suyunu yumuşak bir beze veya süngere emdirin, daha sonra bezin veya süngerin suyunu sıkın.
 • Söz konusu sıkma işleminden sonra stor perdenizin hiçbir noktasında eksiklik kalmayacak şekilde ilk katman silme işlemini gerçekleştirin.
 • İlk katman silme işleminde söz konusu oluşan tozlardan kurtulacaksınız.
 • Tozlardan kurtulduktan sonra bir kat daha aynı şekilde uygulamada bulunun, uygulama sonrasında soğuk su ile yıkadığınız bez ile durulama işlemine geçin.
 • Durulama işleminden sonra stor perdenin bulunduğu alana sürekli hava geçişi sağlayarak kurumasını ve havalanmasını sağlamanız gerekiyor. Bu aşamada ortalama 20 dakika kadar perdenizi hiç kapatmadan açık şekilde bekletmeniz gerekiyor.

Stor Perde Temizleme Püf Noktaları Nelerdir?

stor perde temizleme püf noktaları nelerdir?

Stor perde temizliği her ne kadar basit bir işlem olarak görülüyor olsa da bazı püf noktalar ile güçlendirilmesi gereken konulardan birisidir. Stor perde temizleme püf noktaları nelerdir?

Genel olarak bilinen püf noktalar elbette temizlik konusunda ılık su kullanımıdır. Söz konusu ılık su temizlik malzemeleri ile birleştirildiğine en iyi toz ve kir sökücülerden birisi olmaktadır. Temizleme ve silme işleminden sonra stor perdelerinizin durulama işlemini mutlaka soğuk su ile yapmalısınız.

Stor perdelerinizi çıkartarak temizlemek istiyorsanız bu konuda temizlik yapacağınız ortam oldukça önemlidir. Söz konusu temizleme sırasında perdelerinizi oldukça düz bir zemine sermeniz gerekecektir. Serme işlemi doğru şekilde yapılmadığı zaman kalıcı kırışıklık sorunlarına neden olabilir.

Yıkama ve temizleme sonrasında perdelerinizin hiçbir şekilde katlanmaması gerekmekte. Daha uzun süreli kullanımlar için önemli olan bu adım perdelerinizin kırışık bir hal almasının önüne geçecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap