İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Bir Yaşam Felsefesi Olarak Minimalizm

Bir Yaşam Felsefesi Olarak Minimalizm

featured

Bir yaşam felsefesi olarak minimalizm cümlesi size çok iddialı gelmiş olabilir. Her ne kadar tüm dünya minimalizmi tanımaya başlamış da olsa hala onun hakkında bilmediğimiz çok detay var. Minimalist yaşam, özellikle de dekorasyonda ve mobilyada ön plana çıkıyor. Fakat işin aslına bakarsanız bu düzeni kol çantanızdan gardolabınıza ve ofisinizden gündelik hayatınıza kadar her yerde uygulayabilirsiniz.

Minimalist yaşamın gerekliliklerini yerine getirerek kendi iç huzurunuzu bulmanız bile mümkün olacaktır. Minimalizm örnekleri ile gelin hem evinizi hem de yaşam şeklinizi yeniden inşa edelim. Öncelikle de bu yazımızda minimalist felsefenin ne olduğuna detaylı bir şekilde değinelim.

Minimalizm Nedir?

minimalizm

Minimalizm, Türkçe’mize “sadecilik” olarak girmiş bir sözcüktür. Peki nedir bu sadecilik dediğinizi duyar gibiyiz. Sadeci olarak yaşama fikri “less is more” yani “az çoktur” söz öbeğinden yola çıkarak kurgulanmış bir felsefedir. Buna göre yalnızca evinizin dekorasyonunda değil gündelik hayatta da en azla  yetinmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Minimalizm belgesel olarak da Netflix platformu üzerinden yayınlandığında büyük dikkat çekmeyi başarmış bir akımdır. Aynı şekilde minimalizm kitap versiyonundan uyarlanan bu belgeselde sade yaşamı savunan iki bireyden bahsedilmektedir. Sade bir yaşamı kendi hayatınıza adapte ederken de kendinize bir takım sorular sormanız gerekiyor. Bu sorulara vermiş olduğunuz cevaplar dahilinde aslında hayatınızda yer etmeyen şeylerden kurtulduğunuzu fark ediyorsunuz.

Sahip olduklarınızı işinize yarayıp yaramadığı şekliyle bir kenara ayırarak yola koyulabilirsiniz. Bu yolda pek çok eşyanıza veda etmek zorunda da kalabilirsiniz. Fakat henüz yolun başındayken bile ne denli rahatladığınızı ve yüklerinizden arındığınızı fark edeceksiniz.

Minimalist Yaşam Nedir ve Nasıl Kurulur?

minimalizm

Minimalist yaşamı kendi hayatınıza uyarlamaya başladığınızda öncelikle her şeyin bir amaca sahip olması gerektiğini düşünmeniz gerekiyor. Buna göre de satın aldığınız ya da satın almak üzere olduğunuz eşyalara bu soruyu yöneltmelisiniz: “bu eşyanın amacı nedir?” Eğer bu soruya verdiğiniz cevap sizi gerçekten tatmin ediyorsa satın alabilirsiniz.

minimalizm

Minimalist yaşamın en önemli noktalarından bir diğeri de hiçbir şeyden iki tane bulundurmamaktır. Bunun için de güzel ve keyifli bir dolap temizliği sizi bekliyor olacaktır. Dolabınızda giymediğiniz ya da kullanmadığınız tüm eşyaları bir kenara ayırmalısınız. Hani bir gün işime yarar elbet diye satın aldığınız ve bir kenara attığınız eşyalar var ya, işte tam da onlardan bahsediyoruz.

minimalizm

Yalnızca kıyafetlerinizden değil uzun zamandır kullanmadığınız diğer tüm eşyalardan arınma vakti geldi çattı. Bunun için de kendinize “ben bu eşyayı 60 gün içerisinde kaç kez kullandım” sorusunu sorabilirsiniz. İnan bu soruya verdiğiniz cevap işinizi bir hayli kolay hale getirecektir.

Minimalizm Kuralları ve Yöntemleri

minimalizm

  • Minimalizmin kuralları arasında yalnızca eşyalardan arınmak yer almıyor. Aynı sistemi arkadaş çevreniz için de uygulayabilirsiniz. Bu durum size çok radikal mi geldi? Aslında hiç de değil. Uzun süredir görüşmek istemediğiniz (buranın altını çizerek söylüyoruz “görüşmek istemediğiniz”) ve zorunluluktan görüştüğünüz kişileri listenizden çıkartabilirsiniz. Böylece kimseye istemediğiniz sözleri vermek zorunda da kalmamış olacaksınız.

minimalizm

  • Sade yaşamayı evinizde uygularken hayatınızı da bu şekilde bir düzen içerisine sokabilirsiniz. Dengeli bir şekilde yaşayarak yemek saatlerinizi ve uyku saatlerinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Hazır konu yemeklerden açılmışken yağ, şeker ve tuzu da azaltmanın vakti geldi demektir.
  • Kıyafet dolabınızı düzenleme aşamasında dilerseniz kapsül dolap fikrine geçiş yapabilirsiniz. Bu yolda yalnızca tek tip basic kıyafetler hayatınızı kurtaracaktır. Siyah bir elbise, siyah bir ceket ve şık bir ayakkabı ile minimalizm yöntemleri arasında en işinize yarayanı uygulayabilirsiniz.

Minimalizm İçin Öneriler

Minimalist bir yaşam felsefesini benimsemeye karar verdiniz ama motivasyonunuz pek yerinde değil mi? O zaman sizlere Netflix’in “Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel” yapımını tavsiye ediyoruz. Bu belgeselde minimalist yaşamı benimseyen iki arkadaşın hayatlarından kesitler bulabileceksiniz. Bunu izlerken önerilen tavsiyeleri de yavaş yavaş kendi hayatınızda uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap