1. Ana Sayfa
  2. Sinema - Dizi Film Önerileri
  3. Yüzüklerin Efendisi Serisi Hakkında Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Detaylar

Yüzüklerin Efendisi Serisi Hakkında Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Detaylar

yüzüklerin-efendisi-serisi

J.R.R. Tolkien tarafından yazılan Yüzüklerin Efendisi serisi, sinemaya uyarlanan versiyonlarıyla da büyük dikkat çekmiştir. Öyle ki serinin bu denli popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri özenle çekilmiş filmleridir. Normalde kitap ve film arasındaki farktan şikayet eden kitapseverler aynı durumu Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde görmediklerini söylüyor.

Yüzüklerin Efendisi serisi kitap olarak da filmin ardından büyük bir patlama yaşıyor. Fantastik edebiyatın şüphesiz ki en büyük eserlerinden olan bu seri, 2000’li yıllara damga vurmayı başarmıştı. Her ne kadar serinin kitapları 1955 yılında basılmış da olsa 2001 yılında çekilen ilk film, kitaplar için de dönüm noktasıydı. Gelin hep birlikte Yüzüklerin Efendisi serisi sıralaması ve film hakkında bilmek isteyeceğiniz detaylara bakalım.

Yüzüklerin Efendisi Serisi Kaç Film

yüzüklerin-efendisi-serisi

Seri, ilk olarak 2001 yılında gösterime giren Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmi ile ortaya çıkıyor. Tolkien’in kitaplarından birebir çevrilen bu yapım, kısa sürede pek çok eleştirmenden tam not almayı başarıyor. Öyle ki ilk filmin vizyona girmesi ile birlikte tüm dünyada bir Yüzüklerin Efendisi hayranlığı cereyan ediyor.

Fantastik edebiyatın en güçlü eserlerinden olan bu üçleme yönetmen Peter Jackson’ın sihirli dokunuşlarıyla sinemada yankı uyandırmaya devam ediyor. Öyle ki her biri aynı anda çekilen üç film birer sene arayla gösterime girmeye devam ediyor. Sizin de anlayacağınız tüm dünyada 2001 ve 2003 yılları arasında resmen bir Yüzüklerin Efendisi fırtınası esiyor diyebiliriz.

Toplamda 3 filmden oluşan ana üçlemeye bir de yeni bir üçleme olan Hobbit serisi ekleniyor. Hobbit serisi de Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen zaman diliminden öncesine odaklanıyor. Hobbit serisi de yine usta yazar Tolkien’in yarattığı Orta Dünya evreninden bir hikayedir.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi serisi isimleri de yine J.R.R. Tolkien imzalı üç kitaptan birebir uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır. Serinin ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği de yine ilk romandan birebir aktarılmış gibi gözüküyor. Öyle ki ilk filmde genellikle Tolkien tarafından yaratılan evreni tanımaya başlıyoruz. Yani aslında ilk film, pilot bölümlerden birini oluşturuyor diyebiliriz.

Sauron tarafından yapılan güç yüzükleri de geçmişi ile birlikte ilk kez bu yapımda karşımıza çıkıyor. Sauron tarafından yapılan güç yüzükleri Eflere, cücelere ve insanlara dağıtılıyor. Sauron ise her yüzüğü kontrol etme yeteneğine sahip asıl yüzüğü taşıyor. Yüzüklerin savaşı da işte tam da bu hikayeden sonra başlıyor. Hobbit köyünde yaşayan Bilbo Baggins, Sauron tarafından yapılan en büyük güç yüzüğünün sahibi oluyor.

Filmin geri kalanında Bilbo’nun yeğeni Frodo’ya yüzüğü hediye etmesi anlatılıyor. Elbette yüzüklerin savaşı bununla da sınırlı kalmıyor. Yüzük kardeşliği kurularak yüzüğün doğru yere ulaşması hedefleniyor. Fakat yüzüğün taşınması da sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Yüzüklerin Efendisi İki Kule

Serinin ikinci filmi olan İki Kule, 2002 yılına damga vuran en önemli yapımlardan biri olmuştu. Balrog ve Gandalf’ın dövüşünün ardından gördüğümüz sahneler de serinin en etkileyici sahneleri arasında yer almıştır. Yüzük kardeşliğinin gruplara ayrılarak farklı maceralara atılması da yine bu filmin temel konularından biri haline geliyor.

Yüzüklerin Efendisi İki Kule, Miğfer Dibi Savaşı sahneleriyle de izleyenlerde güzel hisler bırakmayı başarmıştı. Frodo ve Sam’in Mordor yolundaki maceraları da yüzüğün gücü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza olanak sağlamıştı. Orklar ve diğerleri arasında geçen çekişmeler de filmin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Gelelim serinin üçüncü ve son filmine. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filmi Frodo ve Sam’in yüzüğü yok etme yolundaki adımlarına tek tek odaklanan bir yapım. Smeagol eşliğinde yüzüğü yok etmek için yola çıkan bu ikilinin başında umulmadık olaylar gelmeye devam edecektir.

Bir tarafta yüzüğün yok edilmesi diğer bir tarafta da süregelen savaşlar Orta Dünya’nın kaderini yeniden çizecektir. Kralın Dönüşü, tüm soruların cevap bulduğu üçlemenin en sevilen yapımlarından biri olmayı başarmıştır. 2003 yılında vizyona giren film, o senenin en önemli başyapıtlarından biri olmuştur. Kralın Dönüşü, serinin aynı zamanda en yüksek puan alan filmidir.

Yüzüklerin Efendisi Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

yüzüklerin-efendisi-serisi

Yüzüklerin Efendisi için tüm zamanların en iyi fantastik filmlerinden biri diyebiliriz. Hadi gelin bu sevilen ve saygı duyulan seri hakkındaki kimsenin bilmediği detaylara göz atalım:

  • Serinin tüm filmlerinde yönetmen Peter Jackson’ın da küçük rolleri bulunmaktadır.
  • Serinin üç filmi de Yeni Zelanda topraklarında çekilmiştir. Filmin çekildiği dönemde Yeni Zelanda Hükümeti’nde The Lord of the Ring Bakanlığı kurulmuştur.
  • Seride cüce Gimli karakterine hayat veren John Ryes Davies, aslında yüzük kardeşliğinde yer alan diğer oyunculardan daha uzundur.
  • Legolas rolü ile büyük beğeni toplayan Orlanda Bloom, aslında Faramir rolü için seçmelere girmiştir.
  • Christopher Lee, J.R.R Tolkien ile tanışan tek Yüzüklerin Efendisi oyuncusudur.
Yorum Yap

Yorum Yap