1. Ana Sayfa
  2. Sinema - Dizi Film Önerileri
  3. Westworld Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Westworld Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

westworld-dizisi

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu yapımlarından olan Westworld dizisi, 3. sezonunu da nihayet geride bıraktı. Dizinin son sezonu yine çeşitli tartışmalara neden olurken Westworld dizisi hakkında çeşitli teoriler de ortaya atıldı. Ekranlara gelmeye başladığından beri çeşitli tartışmalara neden olan dizi, yeni sezon haberiyle de elbette sevenlerini memnun etti diyebiliriz.

Westworld sezonları hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detayları da bu yazımızda sizler için derlemek istedik. Tüm dünyada milyonlarca izlenen diziyi belki siz de yakından tanımak istersiniz. Konusu ve oyuncu kadrosuyla alkışı hak eden bu bilim kurgu yapımı hakkında konuşulan her şeyi bu geniş kapsamlı yazımızda bulabilirsiniz. İşte, Westworld evreni hakkında merak ettiğiniz her şey:

Westworld Dizisinin Konusu

Westworld dizisi, konusu itibariyle aslında 1973 yılındaki bir hikayeye dayanıyor. Bilim kurgu filmlerinin yeni rağbet görmeye başladığı dönemde vizyona Westworld isimli oldukça çarpıcı bir film giriyor. Filmde, bir eğlence parkında meydana gelen korkunç olaylardan bahsediliyor. Gelecekte geçen bu yapım, günümüzdeki Westworld dizisinin de ilk sezon konusu oluyor.

Werner Bros. tarafından çekilen ilk filmin üzerinden seneler geçmiş de olsa Jonathan Nolan ve Lisa Joy Westworld’e yeniden hayat verdi. İlk sezonu 2016 yılında yayınlanmaya başlayan bu dizi, kısa sürede en popüler diziler arasında ilk sıralarda yer almaya başladı.

westworld-dizisi

Westworld dizisinin konusu, gelecekte geçmekte olan bir tema park üzerine kurulu. Buraya kadar pek çok detay da 1973 yılında çekilen filmle aynı ilerliyor. Bu tema parkta batı dünyasına dair bir eğlence alanı bulunuyor. Gerçek dünyadan biraz da olsa uzaklaşmak isteyen insanlar da batı dünyasına gelerek kendilerini küçük bir kovboy masalı içerisinde bulabiliyor. İşin en tuhaf tarafı da bu tema parkın içerisinde insan bedeni ile birebir benzer olan ev sahibi robotlar bulunuyor.

Dizide insanlar robotlar üzerinde hakimiyet kurabiliyor ve macera gereği dilerlerse onları öldürebiliyor. Westworld dizisi konusu da aslında insanların robotlar üzerindeki hakimiyetini anlatıyor. Çünkü bir müddet sonra işlerin aslında düşünüldüğü gibi masum olmadığı ortaya çıkıyor.

Dizide Anlatılanlardan Alınabilecek Mesajlar

westworld-dizisi

Westworld dizisi, insanlar ile robotların ilişkisini gelecek üzerinden günümüze aktarmaya çalışan bir yapım. Dizide türcülük üzerine de gelecekten gelen bir bakış açısı bulunuyor. Öyle ki dizinin ilerleyen bölümlerinde robotların da bir bilinç kazandığını görüyoruz. Sezon sonu itibariyle ise hiç de beklenmeyen gelişmeler diziye yansımaya başlıyor.

Dizinin ikinci sezonu da yine aynı kaos ve karamsarlık içerisinde devam ediyor. İnsan ırkının üstünlüğü zamanla zayıf kalırken robot ırkının oluşumu izleyenleri tedirgin edebiliyor. Genel hatları itibariyle dizi, insan ve robotlar arasında geçene hiyerarşiyi oldukça etkili bir biçimde anlatıyor diyebiliriz. Elbette bu süreçte ezilen ırkın isyanı da er ya da geç ezen ırkı yıkmaya gelecek gibi duruyor.

Westworld Dizisi Kaç Sezon?

westworld-dizisi

Westworld, henüz 3 sezondan oluşan bir bilim kurgu dizisi olma özelliğini taşıyor. Dizinin dördüncü sezonu için de yapımcı firma ile anlaşıldığı duyuruldu. Dizinin daha kaç sezon devam edebileceği konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat izleyenlerden alınan geri dönüşlerin neredeyse tamamı olumlu olduğundan dizinin daha uzun sezonlar boyunca sürmesi bekleniyor.

Westworld 4 sezon ne zaman sorusuna da 2020 yılında gelişen pandemi sürecinden dolayı net bir yanıt verilemiyor. Öyle ki dördüncü sezonun çekimlerine de ne zaman başlanacağı henüz bilinmiyor.

Westworld Dizisi Oyuncuları

westworld-dizisi

Westworld, oyuncu kadrosu ile de daha ilk sezondan göze girmeyi başaran bir yapım oldu. Dizinin ilk sezonunda Anthony Hopkins, Ed Harris ve Jeffrey Wright gibi usta isimleri bulabilirsiniz. Diğer sezonlarda da bu yetenekli oyuncuların harika performanslarını izleyebilirsiniz.

Evan Rachel Wood da dizide kendisine önemli bir rol edinmiş bulunuyor. Wood’un performansı her sezonda eleştirmenlerden tam not almayı başarıyor. Wood’a James Marsden, Thandie Newton ve Tessa Thompson gibi popüler isimler de eşlik ediyor. Aynı zamanda dizinin üçüncü sezonunda Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Aaron Paul da rol alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap