İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema - Dizi Film Önerileri
  3. Tüm Zamanların En İyi Vampir Dizileri

Tüm Zamanların En İyi Vampir Dizileri

vampir-dizileri

Korku ve romantizmi bir arada görmek isteyenlere en iyi vampir dizileri listemizi tavsiye ediyoruz. Vampirler, sinema ve televizyon tarihinde en fazla yer edinen doğa üstü yaratıklar olarak kabul ediliyor. Bram Stoker’in Dracula isimli romanından sonra vampir temalı yapımların popülerlik kazandığını söyleyebiliriz. Öyle ki sinema tarihinin ilk yıllarından itibaren vampirler görsel sanatlarda yer dinmeye başlamıştır. Bu da kuşkusuz Dracula’dan sonra elde edilen bir başarı olmuştur.

Yalnızca beyazperdede ve edebiyatta değil televizyonda da vampir temalı yapımlar popülerlik elde etmiştir. Vampir dizileri yabancı yapım şirketlerinin sıklıkla tercih ettiği senaryolar olmaya başlamıştır. Biz de bu popülerlikten yola çıkarak televizyonun en başarılı vampir temalı dizilerini derlemek istedik. İşte, tüm zamanların yayınlanmış en iyi vampir temalı dizileri listesi.

Vampir Dizileri: Dracula

vampir-dizileri

Dracula için vampirliğin en başarılı temsilcisi demek kesinlikle doğrudur. Tarihin belli noktalarında vampirler hakkında yayılan çeşitli mitolojik hikayeler de bulunmaktadır. Usta yazar Bram Stoker da bu hikayelerden yola çıkarak neredeyse kusursuz bir vampir romanı yazmaya karar vermiştir. İşte, Dracula da Stoker’ın yarattığı ve günümüze dek ulaşmayı başaran en başarılı vampir romanı olmuştur.

Netflix, 2020 yıllarında Dracula üzerine bir mini dizi çekmeyi başardı. Dizide Dracula romanından ve doksanlarda vizyona giren Dracula filminden esinlenmeler mevcuttu. Fakat yine de Netflix’in Dracula’sı kendine has bazı özellikleri ve farklılıkları da içerisinde barındırmaktadır. Çok vakti olmayanlar ve tek oturuşta bir diziyi bitirmek isteyenler için Dracula güzel bir seçim olacaktır.

The Vampire Diaries

vampir-dizileri

Vampir dizileri 2017 yılında The Vampire Diaries ile farklı bir kulvara geçmeyi başardı diyebiliriz. 2009 yılında ilk sezonu ile ekranlara gelen bu yapım toplamda tam 8 sezon boyunca sürmüştür. Mystic Falls isimli küçük bir kasabada geçen olayların anlatıldığı bu diziyi kurtadam dizileri listesine de koyabiliriz.

Kasabada yaşanan tuhaf olaylar ve kasabadaki iki vampir kardeş arasındaki çekişmeler dizinin ana temasını oluşturmaktadır. The Vampire Diaries hem vampir temasında olan hem de romantik yapımlar arasında bulunan oldukça keyifli bir yapımdır.

Buffy the Vampire Slayer

Vampir dizileri söz konusu olduğunda Buffy the Vampire Slayer’ın ayrı bir yeri bulunuyor. İlk olarak 1997 yılında yayınlanmaya başlayan bu efsane dizi, 7 sezon boyunca izleyenleri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Vampir konulu dizilerin atalarından sayılan bu yapımı günümüzde de keyifli izleyebilirsiniz.

Buffy Summer isimli bir kadının maceralarını anlatan bu yapımda vampirler ve şeytanlar yer alıyor. Tüm bu korkunç yaratıklarla savaşmak zorunda kalan Buffyi bu yolda büyük çaba gösterecek.

Vampir Dizileri: Being Human

vampir-dizileri

2011 ve 2014 yılları arasında ekranlara gelen Being Human, üç farklı türün maceralarını anlatıyor. Bir vampir, bir kurtadam ve bir hayalet aynı evde çekişmeli günler geçiriyor. Bu üç farklı olağanüstü tür, hayatlarını olabildiğince sıradan bir şekilde yaşamaya çalışıyor.

Tek amaçları insan gibi normal bir yaşam sürmek olan bu üç arkadşın hikayesi sizi fazlsıyal etkileyecek. Farklı bir senaryo üzerine kurulu vampir dizilerinden olan Being Human’a da şans tanıyabilirsiniz.

True Blood

vampir-dizileri

Gelelim bir diğer popüler vampir dizisi olan True Blood isimli yapıma. 2008 yılında ekranlara gelmeye başlayan bu yapım pek çok kişinin gençlik dizilerinden biri olmayı başarmıştır. Vampirlerin de artık normal bir yaşam sürmeye başladığı bir evrende geçen dizi, korku ve dram ögelerini bir arada barındırıyor.

Telepatik güçleri olan bir adamın 174 yaşındaki bir vampir ile tanışması da dizinin senaryosuna şekil veriyor.

The Originals

https://www.youtube.com/watch?v=NPTHf4tnBxM

Fantastik diziler klasmanına da giren The Originals, Netflix’teki vampir dizileri arasında ön plana çıkmayı başaran bir yapımdır. The Vampire Diaries dizisinden yeniden uyarlanan bu yapım son dönemin de en çarpıcı yapımlarından biridir. Öyle ki dizi, bir dönem Netflix’in en çok izlenen yapımları arasında da yer almıştır.

Daha önce The Vampire Diaries’i izleyip beğendiyseniz The Originals da tam sizin zevklerinize göre bir yapım demektir.

 

 

Yorum Yap

    Yorum Yap