İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema - Dizi Film Önerileri
  3. Köpek Balığı Filmleri Arasında Yer Alan Efsaneler

Köpek Balığı Filmleri Arasında Yer Alan Efsaneler

kopek-baligi-filmleri-arasinda-yer-alan-efsaneler

Köpek balığı filmleri 1973 yılında Steven Spielberg tarafından çekilen ilk filmle birlikte film türü olarak literatüre girmiştir. Filmlerin bütçeleri ilk başlarda çok düşük düzeylerde seyretmiştir. Çünkü bu tarz filmler genellikle belirli bir okyanus arka planı ile ya da belli başlı çevrelerde geçmektedir. 2000’li yıllardan sonra köpek balıkları ile ilgili olan film bütçelerinin ciddi anlamda arttığı görülmektedir. Hatta endüstride kullanılan teknolojinin gelişmesi de daha kaliteli yapımların ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu tarz filmlerin pek çoğu gerçekçi olmasa da izleyenleri ciddi anlamda ürküttüğü söylenebilir. Film içerisinde herhangi bir köpek balığının dişlerini görmek, çok da sevimli bir durum olmasa gerek…

Köpek Balığı Filmleri Efsanesi: Jaws

Köpek balığı filmleri arasında efsane bir yapımdan bahsetmek isteriz. Jaws filmi köpek balığı serilerinin babası konumunda yer almaktadır. Her ne kadar Türkiye’deki gösterimlerinde zaman zaman farklı isimlerle anılsa da dünya genelinde orijinal ismi ile yer almıştır. Filmde Amity adasında bulunan insanların, köpek balıkları tarafından uğradıkları saldırılar görülmektedir. Film dünya genelinde o kadar çok izleyici rakamlarına ulaşmıştır ki, ilk filmden başka serinin devam filmleri de çekilmiştir. Ancak, her seride olduğu gibi ilk filmdeki başarı ne yazık ki yakalanamamıştır. İlk filmdeki korku sahnelerini izleyenler uzun süre bu sahnelerin etkisinden kurtulamamıştır. Film 1974 yılında yayımlanan bir romandan esinlenerek filme uyarlanmıştır. Filmin bilet gişesi ise yaklaşık olarak 470 milyon dolardır. Köpekbalığı Dehşeti Filmi arayanlara Jaws önerilebilir.

Köpek Balığı Filmleri: Mavi Korku

Köpek balığı filmleri arasında Mavi Korku filmi de ses getiren yapımlar arasında bulunmaktadır. Filmde Samuel L. Jackson da oynamıştır. Film 1999 yılına ait bir yapımdır. 60 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiştir. Filmin gişe getirisi ise toplam 164 milyon dolardır. Filmde Russell Franklin oldukça varlık bir iş insanıdır. Beyin kanserinin tedavi edilmesi için yürütülen bir projeye de ciddi anlamda bir bağış yapmıştır. Bu projenin idarecileri arasında yer alan kişi de genetik bir yöntem kullanarak köpek balıklarının sahip oldukları beyni genişletip elde edilen enzimlerle kanseri yok etmeyi düşünmektedir. Ancak durum çok farklı olur. Gerçekleştirilen deney sonucunda köpek balıklarının beyinleri gelişmiştir. Artık daha zeki olan köpek balıkları ile baş etmek oldukça zorlaşacaktır. Köpek balıkları insan kanı aramaya başlar. Bilim adamlarının deney alanından kaçmayı başaran köpek balıkları, insan etine ulaşmak için denizlerde yaşamaya başlar. Filmde kullanılan efektler bazı kullanıcılar tarafından ciddi anlamda eleştirilmiştir. Efektler dışında film genel olarak beğenilmiştir.

Dev Köpek Balığı Filmi: The Reef

Köpek balıkları filmleri arasında The Reef filmi yakın tarihte çekilen bir yapımdır. 2010 yılı yapımları arasında yer alan Avustralya yapımı bir filmdir. Film yaklaşık 4 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiştir. Filmin toplam gişe getirisi ise yaklaşık 124 milyon dolardır. Türkçe ismi Dehşetin Dişleri olarak kullanılmıştır. Filmde tekne gezisi sırasında yaşanan korku dolu anlar gösterilmektedir. 1 hafta bir tekne turu sonrasında Endonezya’ya varmak istenmektedir. Avustralya kıyılarının yakınında yer alan Mercan kayalıklarında bilinmeyen bir nedenle tekne batmıştır. Teknenin üstünde hayatta kalan arkadaşlar, kıyıya yüzmeye karar verirler. Tek bir kişi dışında herkes kıyıya yüzmek için suya atlar. Ancak hiç kimse bilmez ki kıyıya yüzmeye karar verenleri köpek balıkları takip etmektedir. Filmin gerçek bir olaydan esinlenerek yazıldığı söylenmektedir. Filmi izleyenlerin yaptıkları yorumlara göre filmdeki oyunculuklar pek beğenilmemiştir. Oyunculuk dışında filmin konusu ve işlenişi genel olarak beğeni toplamıştır. Dev Köpek Balığı Filmi The Reef yapım tarihinden sonraki bir tarihte 2012 yılında Türkiye’de gösterime girmiştir.

Köpek Balığı Filmleri: Karanlık Sular

https://www.youtube.com/watch?v=nesirG4DMXM

Köpek balığı filmleri arasında 2016 yılında gösterime giren Karanlık Sular filmi de ilgi görmüştür. Filmde bir sörfçünün kıyıdan 200 metre uzaklıkta mahsur kalması ile hikaye başlamaktadır. Beyaz bir köpek balığı sörfçüye saldırır. Film 25 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiştir. Filmin gişe getirisi ise yaklaşık olarak 120 milyon dolardır. Filmin başrol oyuncusu Blake Lively’dir. Dünya genelinde beğenilen yapımlar arasında yer almayı başarmıştır. Film boyunca sörfçünün köpek balığından kurtulmak verdiği mücadele anlatılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. DİJİTAL EVİM SİTESİ BAYA İYİ BİR SİTE TAVSİYE EDERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir