İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema - Dizi Film Önerileri
  3. Dark Dizisi Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz En Önemli Detaylar

Dark Dizisi Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz En Önemli Detaylar

dark-dizisi

Malumunuz son günlerin en çok konuşulan konularından biri de Dark dizisi oldu. Daha önce de dizinin 3. ve son sezonu ile ekranlara döneceğini sizlerle paylaşmıştık. Dark dizisi kaç sezon sorusu da 3. sezonun final sezonu olacağı haberleri ile kesinleşmiş oldu. Toplamda 3 sezondan oluşan dizi, bilim kurgu türünün en güzel örnekleri arasında yer almaya da hak kazandı. Alman yapımı bir dizi olan Dark, tabiri caizse “beyin yakan” diziler arasında da başı çekiyor diyebiliriz.

Alışılagelmişin ötesinde bir senaryoya sahip olan dizi, ilk sezonu ile tüm dünyada geniş yankı uyandırmayı başarmıştı. Öyle ki dizinin 2. sezonu da hayranlar tarafından merakla bekleniyordu. 2. sezonun yayınlanmasının ardından da dizinin 3. sezonunun final sezonu olacağı açıklaması yapıldı. Biz de final sezonu ile veda eden Dark dizisi hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detayları derlemek istedik.

Dark Dizisi Konusu

dark-dizisi

Dark dizisi konusu itibariyle izleyenlerde küçük çaplı bir şaşkınlık ve kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bunun en büyük nedeni de dizinin zaman yolculuğu temasında ilerliyor olması. Bilim kurgu türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan dizi, zaman yolculuğu ve radyoaktif sızıntı gibi olguları bir hayli başarılı işliyor.

İlk sezonu ile 2017 yılında ekranlara gelen dizi, ortadan kaybolan çocukların bulunduğu küçük bir Almanya kasabasında geçiyor. Winden isimli bu kasabada aniden ortadan kaybolan 2 küçük çocuk kasabanın geleceğini farklı bir yöne çeviriyor. Çocukların ortadan kaybolması ile tedirgin olan kasabalının başına gelen bu olayların da ilk olmadığı ortaya çıkıyor.

Dark, hem geçmişte hem günümüzde hem de gelecekte hikayelere sahip olan çok zamanlı bir dizi olma özelliğini de taşıyor. Karanlık geçmişin kasabalı üzerindeki etkisi günümüzde yeniden ortaya çıkıyor. Geçmişte yaşanan olayların benzerlerinin yaşanıyor olması kasaba halkını korkunç bir döngünün içerisine sokuyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak Dark dizisi için şimdiye dek yapılan en başarılı Alman dizisi diyebiliriz. Dizi, Netflix platformu üzerinden 3 sezon olarak izlenebilir.

Dark Dizisi Karakterleri

dark-dizisi

Dark dizisi karakterleri için ne söylesek az kalır çünkü dizinin gerçekten de oldukça karmaşık bir karakter yapısı var. Söz konusu zamanda yolculuk olunca karakterlerin iç içe geçmesi aslında normal karşılanabilir. Bu yüzden diziyi izlerken ilk sezonda gördüğünüz karakterlerin tamamına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Her sezonun sonunda da dizide yer alan ana karakterleri yeniden bir gözden geçirmelisiniz. Kimi zaman ipin ucu öyle bir kaçıyor ki karakterler arası bağlantıları bile kaybedebiliyorsunuz. Tüm bu zorluklar da aslında dizinin olay örgüsünün ne denli sağlam olduğunu gösteriyor diyebiliriz.

Dark, pek çok bilim kurgu dizisine oranla olay örgüsü oldukça sağlam örülmüş ve final bölümü ile üzmeyen bir dizi. Bu yüzden eğer izlemediyseniz diziye mutlaka bir şans vermelisiniz.

Dark Dizisinin Oyuncu Kadrosu

dark-dizisi

Dizinin oyuncu kadrosu da Avrupa’nın yetenekli oyuncularından oluşuyor. Ülkemizde her ne kadar çok fazla bilinmeseler de oyuncuların neredeyse tamamı Almanya’nın önemli isimlerinden. Dizide Louis Hofmann, Oliver Masucci, Maja Schöne ve Daan Lennard Liebrenz gibi isimler yer alıyor.

Lisa Vicari, Jördis Triebel ve Gina Stiebitz gibi yetenekli oyuncuları da dizini kadrosunda bulabilirsiniz.

Dark Benzeri Diğer Dizi ve Filmler

Dark dizisi yorum açısından zorlayıcı bir dizi olduğundan pek çok kişi bu tarz dizi ve filmleri oldukça seviyor. Biz de Dark benzeri en başarılı dizi ve filmlerden size birkaç öneride bulunmak istedik.

  • Predestination filmi de zamanda yolculuk temasını işleyen oldukça çarpıcı bir film. Filmi izledikten sonra küçük bir beyin karmaşası yaşayacaksınız.
  • The Jacket filmi de Dark benzeri yapımlar arasında dikkat çekiyor.
  • Fringe de tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor. Aynı şekilde Fring benzeri olan ve bilim kurgunun atası sayılan X-Files dizisini de listenize ekleyebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap