İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Art Sanat
  3. Sanal Gezi Nedir? Sanal Olarak Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

Sanal Gezi Nedir? Sanal Olarak Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

sanal-gezi

2020 yılına damga vuran pandemi yüzünden sanal gezi imkanı tanıyan pek çok uygulamaya gidilmek zorunda kalındı. Özellikle de sinema ve müze gibi sanatsal ve kültürel mekanların kapatılması nedeniyle sanal olarak ruhunu beslemek isteyenlere de imkan tanınmış oldu. Sanal gezinti ile hayatınız boyunca görmek istediğiniz müzeleri ve bunun gibi özel mekanları görme imkanına sahip oluyorsunuz. Üstelik bunu yaparken binlerce lira vererek uçak bileti almanıza ve uzun yolculuklar yapmanıza gerek yok.

Sanal gezi müze imkanları ile neredeyse dünyanın tamamına erişim sağlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki ve dünyadaki pek çok önemli müze, pandemi süresince sanal ortamdan erişim sağlanır hale getirilmiştir. Üstelik sanal gezilerinizde herhangi bir şekilde sizden bir ücret ödemeniz de talep edilmiyor.

Sanal Gezi Nedir?

sanal-gezi

Sanal gezi olarak adlandırılan bu sistemde dünyanın hemen hemen her bölgesine ait önemli noktaları ziyaret edebiliyorsunuz. Bunun için de yalnızca bilgisayarınıza ve internet bağlantınıza ihtiyaç duyuyorsunuz. Yine de bu tür etkinliklerde kullanabileceğiniz bir VR gözlüğüne sahipseniz gezinizi daha gerçekçi bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Normal süreçte ziyaret ederken ücret ödemeniz gereken pek çok turistik lokasyon sanal geziler esnasında tamamen ücretsiz olarak hizmet sunuyor. Sanal gezilebilecek müzeler arasında Louvre, Bristish Museum ve Guggenheim gibi tüm dünyanın en ünlü müzeleri de yer alıyor. Ülkemizde de Topkapı ve Anıtkabir gibi önemli noktaları sanal olarak ziyaret etmenize izin veriliyor.

Sanal Gezi: Louvre Müzesi

Fransa’nın Paris kentinde yer alan Louvre Müzesi, şüphesiz ki dünyanın en popüler müzeleri arasında ilk sırada yer alıyor. İçerisinde binlerce eseri barındıran bu müzede dünya sanat tarihinin en önemli yapıtlarını da bulabileceksiniz. Tek bir günde gezmenizin pek de mümkün olmadığı bu müze, pandemi süresince ücretsiz sanal gezilere de imkan sağlıyor.

Müzeye birkaç gününüzü ayırarak sanal da olsa keyifli bir yolculuğa çıkmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sanal gezi planınız boyunca evinizden hiç çıkmadan pek çok önemli sanat eserini yakından inceleyebilirsiniz.

Bu linkten Louvre Müzesi için sanal gezi turuna katılabilirsiniz.

Guggenheim Müzesi New York

Sanal gezi kapsamında New York’un belki de en popüler müzelerinden olan Guggenheim da sizi bekliyor olacaktır. Hem içerisindeli eserleri hem de eşsiz mimarisi ile Guggenheim’a hayran kalacağınızı garanti ediyoruz. Üstelik bu mükemmel müzeyi gezerken hiçbir şekilde para ödemenize de gerek kalmıyor.

Guggenheim’i daha iyi bir şekilde görmeniz için de sanal tur müzenin dış cephesinden başlıyor. Bu sayede müzenin mimari harikası binasını da yakından inceleme şansınız bulunuyor.

Bu linkten Guggenheim Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

British Museum

İngiltere’nin Londra kentinde yer alan Bristish Museum, Avrupa’nın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Müze, aynı zamanda İngiltere sınırları içerisinde yer alan en popüler müzelerin de başını çekiyor. Pek çok eseri yakından görüp inceleme şansını bulacağınız Bristish Museum da tamamen ücretsiz sanal turlar düzenliyor.

Bristih Museum sanal turları, bu alanda uzman sesli rehberlerin eşliğinde gerçekleştiriliyor. Bu sayede hem müzenin mimarisi hakkında bilgi sahibi olabilirken hem de önmli eserleri yakından tanıma şansınız bulunuyor.

Müzeyi bu linkten ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Gezi Anıtkabir

Anıtkabir için de sizi oradaymış hissine sokacak bir ücretsiz sanal tur imkanı bulunuyor. Ülkemizin en büyük değerlerinden olan ve Mustafa Kemal’in naaşının bulunduğu bu anıt mezarı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ata’nın kişisel eşyalarının yer aldığı alanları da turlar sayesinde ziyaret edebilirsiniz. Aynı şekilde Anıtkabir Müzesi de kapılarını sanal turlara açarak ücretsiz ziyaret etme imkanı sağlıyor.

Kendinizi sanki oaradaymış gibi hissedebileceğiniz sanal tular için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Sana gezi planı yaparken ülkemizin de en önemli kültürel değerlerini atlamamanız gerekiyor. Topkapı Sarayı da ülkemizin ve İstanbul’un en önmeli turistik yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Sanal gezi 3d imkanları ile hizmet sunan turlara katılarak atalarımızın ayak bastığı bu görkemli kampüsü ziyaret edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı yerleşkesinde yer alan yapıları ziyaret edebildiğiniz gibi müzedeki bazı eserleri de inceleme şansını bulabilirsiniz. Sade düzeni ve büyüklüğü ile ön plana çıkan bu sarayı gezerken çok keyif  alacaksınız.

Topkapı Sarayı Müzesi’ni bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap