1. Ana Sayfa
  2. Art Sanat
  3. Pexels Stok Fotoğraf Sitesi Nedir? Neler Sunar?

Pexels Stok Fotoğraf Sitesi Nedir? Neler Sunar?

pexels-stok-fotograf-sitesi-nedir-neler-sunar

Stok fotoğraf sitesi herhangi bir ücret ödemeden görsellerin indirilebildiği web siteleridir. İçerik üreticileri için bu tarz siteler oldukça önemlidir. Dijital dünyada, herhangi bir içerik için görsel kullanımı gereklidir. Görsel taşıyan içeriklerin ve gönderilerin daha fazla dikkat çektiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle herhangi bir paylaşımda ya da içerikte görsel bulundurmak hayati bir öneme sahiptir. Özellikle Instagram paylaşımları ve Instagram hikayeleri için içerik hazırlayanların görsellere ihtiyacı vardır.

pexels

İnternette yer alan görsellerin pek çoğunun telif sorunu bulunmaktadır. Yani arama motorunda bulunan herhangi bir fotoğrafı kaynak belirtmeden kullanmak telif haklarına aykırıdır. Üstelik kullanılan görselin ticari bir amacı da bulunuyorsa, resmi izinsiz kullananın başı fena halde derde girebilmektedir. Bu durumda telif sorunu olmayan ücretsiz stok fotoğraf sitesi önem kazanmaktadır.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf İndirme: Pexels Stok Fotoğraf Sitesi

pexels-stok-fotograf-sitesi-nedir-neler-sunar

Yüksek çözünürlükte fotoğraf İndirme hizmeti sunan Pexels, çok sayıda görseli ücretsiz olarak kullanıcılarına vermektedir. Sitede yer alan resim ve videoları kaynak göstermeden kullanmak mümkündür. Site yönetimi, resim ve videolar için kaynak göstermeyi tamamen kullanıcının tercihine bırakmaktadır. Pexels sitesine iyilik yapmak isteyenlerin, görsel paylaşımı sırasında kaynak belirtmesi yeterli olmaktadır. Sitede yer alan tüm görsellerin istenildiği şekilde düzenlenmesine izin verilmektedir. Beğendiğiniz birkaç fotoğraftan istediğiniz görselleri alıp tek bir fotoğrafta birleştirebilirsiniz. Ayrıca site, kullanıcılardan gelen resim ve videoları da kabul etmektedir. Siteye katkı sağlamak isteyenlerin fotoğraf ve video göndererek siteye yardımcı olması mümkündür.

Stok Fotoğraf Siteleri Arasında Pexels

Stok fotoğraf siteleri denildiğinde akla pek çok web sitesi ismi gelmektedir. Bilindiği gibi bu piyasada Shutter stock ve iStock sitelerinin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Ancak bu iki büyük firma Ücretli fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kullanıcılar için ücretsiz bir site daha faydalı olacaktır. Ücretsiz stok siteleri arasında Pexels’e rakip olabilecek Pixabay sitesi gösterilebilir. Bu sitede de çok sayıda resim ve video ücretsiz olarak sunulmaktadır. Dünya genelinde Pixabay’ın kullanıcısı sayısı oldukça fazladır.

pexels

Stok fotoğraf siteleri arasında Pexels sitesinde sade bir arayüz bulunmaktadır. Bu basit arayüz sayesinde kısa sürede istenilen görsele ulaşılabilmektedir. Sitenin arama bölümüne Türkçe ifadeler yazılabilmektedir. Türkçe kelime aramaya imkan tanınması, sitenin kullanım kolaylığını artırmaktadır. Pek çok stok sitelerinde Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Sitenin genel dilini de istenilen dile çevirmek mümkündür. Türkçe dili, dil seçenekleri arasında yer almaktadır.

Pexels Video Kalitesi Nasıldır?

Pexels video kalitesi, sunulan örneklerden kendini belli etmektedir. Sitenin video bölümüne girildiğinde örnek videolar gösterilmektedir. Resim kalitesi kadar sitedeki video kalitesi de oldukça yüksektir. Sitenin arama bölümüne herhangi bir ifade yazıldığında ifadeye ilişkin; resim, video ve ilgili kullanıcılar görülmektedir. Üst kısımdan ihtiyaç duyulan alana geçmek mümkündür. Sitede yer alan video sayısı, fotoğraf sayısına göre biraz az olsa da pek çok ihtiyaç için son derece yeterli sayılmaktadır. Stok fotoğraf ihtiyacı olanlar için Pexels tavsiye edilebilir.

Sitede Başka Hangi Bölümler Yer Almaktadır?

pexels-stok-fotograf-sitesi-nedir-neler-sunar

Sitede Keşfet alanı bulunmaktadır. Keşfet bölümünde diğer kullanıcıların hangi ifadeleri aradığı ve hangi görselleri indirdikleri görülebilmektedir. Ayrıca sitede lider sıralaması isimli bir kısım yer almaktadır. Bu kısımda, son 30 günde ya da tüm zamanlarda görselleri en çok görüntülenen kullanıcılar yer almaktadır. Bu sayede hangi kullanıcının hangi görsellerinin revaçta olduğu bilgisi elde edilebilmektedir. Site üzerinden zaman zaman yarışmalar düzenlenmektedir. Yarışmalar için herhangi bir konu belirlenir.

pexels

Bu konuya uygun görseller, kullanıcılar tarafından fotoğraf şeklinde çekilerek siteye gönderilir. Derece yapan görseller, site tarafından ödüllendirilmektedir. Stok fotoğrafçılık kariyeri yapmak isteyenleri için Pexels sitesi tercih edilebilmektedir. Sitenin çok yönlü olması, kullanıcılarını son derece memnun etmektedir. Stok fotoğraf siteleri arasında Pexels’in özel bir yeri bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap