İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özetleri
  3. Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu -Barış Müstecaplıoğlu (Kitap Özeti)

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu -Barış Müstecaplıoğlu (Kitap Özeti)

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu -Barış Müstecaplıoğlu (Kitap Özeti)

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu yazarı Barış Müstecaplıoğlu kimdir? Yazar 1977 yılında Kocaali’de dünya geldi. Boğaziçi Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Birçok dergide yazıları yayınlandı. Fantastik dörtlü serisi olan Preg Efsanelerin yayınladı. Farklı türlerde hikâye ve romanlar yazdı. Eserlerinde çoğunlukla eski Türk kültüründeki efsaneler, ritüeller ve spritüal konulardan ilham aldığın görülmektedir.

Yazar Türkiye’nin önemli üniversitelerinde seminerler vermektedir. Eserleri okullarda çocukların yaratıcılığını geliştirebilmesi için okutulmaktadır. Yakın zamanda Arabistan’da hazırlanılan gelişim ve değişim programlarıyla Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu ödülü almıştır. 2012 yılında kurmuş olduğu Fantazya Bilim Kurgu Sanat Derneğinin kuruculuğun yapmıştır. Ayrıca uluslararası kurumlar ve şirketlerde İnsan Kaynakları eğitimi yöneticiliği yapmaktadır.

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu Özet

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu konu iki farklı zamanı diliminde yaşanmaktadır. Başka bir gezegende farklı türde insanlar yaşamaktadır. Bu gezende yaşayanlar son teknolojiye ulaşmış bir medeniyettir. Gezegende yaşayanlar ölümsüzlük bulunduğu için nüfus fazlalığı yaşanmaktadır. Gezenlerinin refahı için yöneticiler nüfus planlaması uygulamaktadırlar. Çocuk sahibi olacak aileler belirli bir kura ya da listeye kayıt yaparak sıraları geldikçe çocuk sahibi olurlar. Kitabın başkahramanı gizlice doğmuş bir çocuktur. Devletin aileyi başka gezegenlere göndermemek için kendileri gibi ailelerle irtibata geçerek çocuklarını dünya ismi verilen gezegene gönderme kararı alırlar. Bir yıllık yolcuk sonrasında uzay aracı dünyaya sert bir şekilde denize iniş yapar. Sarsıntı sebebiyle sadece başkahraman canın kurtarabilir.

Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu Dünyaya geldiklerinde Osmanlı dönemine denk gelmiştir. Dönemin önemli Kaptanlarından olan Süleyman Paşa genç kızı gemisine alır. Kızın güzelliği denizcilerin aklını başından almıştır. Osmanlının son teknolojisi ile tasarlanmış ve her girdiği savaşı kazanan gemi ve mürettebatı görünmeyen bir el tarafından sulara gömülür.

Süleyman Paşa ve Kız sağ kurtulmuştur. Süleyman Paşa kıza Ayşe isini verir ve tekkeye emanet bırakarak İstanbul’a yola çıkar. Ayşe hamiledir. Süleyman Paşa girmiş olduğu son savaştan şehit olmuştur. Tekkede kadının yaşamasının uygun olmadığını ve kaptanın ölmesi ile sahipsiz kalmaları Şeyhi zor durumda bırakmıştır. Dönemin beylerbeyinin gönderdiği askerler tarafından Şeyh ve müritleri vahşice öldürülür. Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu Şeyhin ve arkadaşlarının öncünü almak için Ayşe Eşkıyalara katılır. İnsan üstü güçleriyle beylerbeyini öldürür.

Diğer hikâye şehir devletlerinin kurulduğu teknolojinin ilerlediği uçan arabalaralar seyahat edilen bir dünya kurgulanmıştır. Kemal önemli bir dedektiftir. Şifası olmayan hastalığı sebebi ile yılın belirli zamanları çalışmamaktadır.

Okyanus adında teknoloji seven yakın arkadaşı vardır. Yine hastalığı sebebi ile işe ara verdiği bir zamanda bilimsel araştırma yapan bir kadının sevdiklerinin cinayetini çözmesi için Kemalden yardım ister. Karşılığında ise hastalığını geçirecek ilaçları olduğunu söyler. Kanıtlamak için numunelik bırakır. Kemal çok öncelerin İSEH adı verilen gizil örgütte çalışmaktadır.

Neşe adında bir kadın sevdiği için ekipten ayrılmıştır. Osmanlı Cadısı Bir İstanbul Bilim Kurgusu bu cinayeti çözmesi için örgüt ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Hatırı sayılır tanıdıkları sayesinde örgüt ile bağlantı sağlar. Kemal bilim kadına yardım etmeyi kabul eder. Kadının vermiş olduğu ilaçlar aslında Kemalin ağrıların uyuşturmaktadır. İçlerinde çipler olan ilaçlar Kemal takip ederek öğüte ulaşmak için tasarlanmıştır.

Neşe ise Osmanlıdan beri dünyada yaşan ve farklı kimlikler kullanan Ayşe’dir. Bilim kadını ölümsüzlüğü formülü için Neşeye ulaşmak için kurmuş olduğu bir tuzak olduğu geç olsa da fark edilir. Durumu fark eden ekip kısa sürede plan yaparak dünyayı kötü emellerden kurtarırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap