1. Ana Sayfa
  2. Art Sanat
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Hapishane Filmleri

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Hapishane Filmleri

dijital-evim-mutlaka-izlenmesi-gereken-en-iyi-hapishane-filmleri

En iyi hapishane filmleri çoğunlukla zekâ ile örülü kesitlerden meydana gelir. Bir insanın özgürlüğünün elinden alınmasını, hapishane çektiklerini ve ödediği bedeli gösteren bu filmler, işlenen detayları ile izleyici büyülemeye yeter. Bu yapımlar, parmaklıklar ardında yaşama çabası veren bu insanların bazen haklı bazen ise haksız yaşadıkları olayları tüm gerçekliği ile gözler önüne serer.

İzleyiciyi Büyüleyen En İyi Hapishane Filmleri

dijital-evim-izleyiciyi-buyuleyen-en-iyi-hapishane-filmleri
en i̇yi hapishane filmleri

En iyi hapishane filmleri, mahkumların kötü şartlarda hayatlarını sürdürmesi ve özgürlüklerinin kısıtlanması üzerine empati yapılmasını sağlar. Bu filmler bazen hapishaneden kaçış planları üzerinde işlenir bazen de hapishanede hayatta kalmak uğruna dövüş sanatlarına dayanır. Bunun yanı sıra hapishanelerde çoğu zaman kötü davranma ve işkenceler de olur. Bu kesitler kimi zaman gerçek hayattan alıntı yapılırken bazen de kurgusal ilerler.

Bu filmlerde bazen hapishaneden kaçıp özgürlüklerini elde eden mahkûmlar görülürken bazen de bu uğurda hayatlarını kaybeden kişiler izlenir. Hapishanenin varlığı bile hayatın başka bir yüzünün olduğunu gösterir. Soluksuz izlenen, zamanın mefhumunun unutulduğu ve bazen de stresten tırnakların yendiği en iyi hapishane filmleri aşağıdaki gibidir:

1.     Yeşil Yol

1999 yılı yapımı olan film, uzun zamandır kullanılmayan Tennessee Eyalet Hapishanesi’nde çekilmiştir. 1920’li yıllarında sert kuralları olan hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’ ve çevresini anlatır. Hapishanede zaman zaman mahkûmlara sert davranılır ve filmde mahkûmların yaşadıkları olumsuzluklar anlatılır.

Filmin asıl konu ise doğaüstü güçleri olan sıra dışı bir mahkûm olan John Coffey ‘nin gelmesi ile başlar. Büyük ve korkutucu cüssesinin yanı sıra çocuk kalan ve pamuk gibi kalbe sahip olan John, Paul’un güvenini kazanır ve Paul’dan sıra dışı bir istekte bulunur. Paul’da bu isteği yerine getirmek için tüm gardiyan arkadaşlarını karşısına almaya hazırdır.

En iyi hapishane filmleri arasında duygu yüklü bir film olan Yeşil Yol, insanların göründükleri gibi olmadığını da anlatır. Ön yargıların ve kötülüğün insanın başına neler getirebileceğini de işleyen film, gösterime girdiğinde büyük yankı uyandırmıştır.

2.     Esaretin Bedeli

En iyi hapishane filmleri arasında dram türünde 1994 yılı filmi olan Esaretin Bedeli, Frank Darabont tarafından yazılmış ve yönetilmiştir ayrıca başrol oyuncuları arasında Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer alır. Andy, karısını öldürmekten dolayı hapse girer ve suçsuz olduğunu bir türlü ispatlayamaz. Girdiği Shawsank Hapishanesi’nde her türlü olumsuz olayı görür.

İlginizi Çekebilir: Megan Fox Filmleri Arasında En İyi 7 Yapım

Dayak, işkence ve tecavüzün yaşandığı hapishanede Andy de bu zor şartlara alışmak zorunda kalır. Başarılı bir banker olmasının avantajını da kullanıp gardiyanları etkilediği gibi müdürün de gözüne girer. Kazandığı bu itibar ile hapishaneden kaçtığı gibi milyonların sahibi olur ve kendi umuduna ortak olan Red ile yeni bir hayata başlar. Hapishaneden kaçış filmleri arasında önemli bir yeri vardır.

3.     Kaçış Planı

Kaçış filmleri arasında olan 2013 yılı Amerika yapımı olan film, izleyicisine hem aksiyon hem de gerilim sağlar. Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in başrolde olduğu en iyi hapishane filmleri arasında olan Kaçış Planı, güvenlik uzmanı olan Ray Breslin’in hapishaneye atılması ve oradan nasıl kaçacağını anlatır. Ray Breslin bir anlamda kaçılmayacak hapishaneler inşa eder.

Hapishaneye mahkûm gibi girer ve hapishanenin eksiklerini ve suçluların nasıl kaçabileceğine dair rapor hazırlar. Yeni inşa edilen hapishanenin de güvenli olup olmadığını test etmek için hapse atılsa da bu defa işler değişir. Fikir vereceğini zanneden Ray, bu durumun tuzak olduğunu fark ettiğinde gerçekten kaçmaktan başka şansının kalmadığını da anlar.

4.     Geçmişin Gölgesinde

 
En iyi hapishane filmleri arasında olan Geçmişin Gölgesinde ya da orijinal adı ile American History X, ayrıca ırkçılık konusunu da işler. 1998 yılı yapımı olan film, David McKenna tarafında yazılmış ve Tony Kaye tarafında yönetilmiştir. Dram türündeki en iyi hapishane filmleri arasında gösterilen Geçmişin Gölgesinde başrollerinde Edward Norton ve Edward Furlong yer alır.

Derek, uyuşturucu satıcıları tarafından öldürülen babasının katilini bulmayı ister. Zaman içinde biriktirdiği tüm öfkeyi de dışarı vurur. Yaşadığı yerde siyahilere ırkçılık yapan bir çeteye katılır ve zamanla çetenin lideri olur. Bir gün, evinin önünde 2 siyahiyi öldürmesi ile hapse girer ve hapis süresince yaşadıklarını sorgulamaya başlar. Mahkûm hayatının ona öğrettikleri ile yanlış yolda olan kardeşini kurtarmaya amaç edinir.

5.     Carandiru

En iyi hapishane filmleri arasında gösterilen 2003 yapımı film, gerçek hayattan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Film, Brezilya Sao Paulo kentindeki Carandiru hapishanesindeki mahkûm hayatını anlatır. Hapishanede AIDS salgını giderek artar ve salgını incelemek için hapishaneye gelen doktor pek çok şeye şahit olur. Mahkûmların anlattıkları ve yaşadıkları ile şaşkına dönen doktor moralleri yüksek tutmak amacı ile futbol turnuvası düzenler.

Futbol turnuvasın sırasında fitil ateşlenir ve isyan başlar. Bu isyan pek çok acıyı da beraberinde getirmiş ve 111 mahkûmun ölümü ile sonuçlanmıştır. 1992 yılında hapishanede gerçekleşen isyanı bastırmak için uygulanan şiddeti gözler önüne seren film, gerçek hayat oluşu ile de dikkat çeker.

6.     Açlık

2008 yapımı ve orijinal ismi Hunger olan film, bir hapishanede olabilecek insanlık dışı muameleleri gözler önüne serer. Maze Hapishanesindeki mahkûmların gördüğü şiddeti anlatan film aynı zamanda gerçek hayat hikâyesine dayanır. En iyi hapishane filmleri arasında olan Açlık filminde mahkûmlar önce yıkanmama eylemi yapar ardında da açlık grevine başlar.

Açlık grevinin 6. haftasında artık herkes ölümle burun buruna gelse de Boby Sands direnci ile hepsine güç verir. Boby Sands’in gerçek hayatını anlatan film, mahkûm psikolojisini aktardığı gibi gardiyanlarında alt üst olmuş psikolojilerini gözler önüne serer.

7.     Adalet Peşinde

2009 yapımı olan bu film hapishaneden kaçış ve intikam anlamında işlenen en iyi hapishane filmleri arasında yer alır. Gerard Butler ve Jamie Foxx’un başrolde olduğu Adaletin Peşinde, F. Gary Gray tarafından yönetilmiş ve Kurt Wimmer ise yapımcılığını ve senaryosunu üstlenmiştir.  2009 yılında gösterime giren film, izleyicin de büyük beğenisini kazanmıştır.

Soygun planı ile eve giren iki hırsız Clyde Shelton’ın eşini ve kızını öldürür. Huzurlu ve mutlu hayatı bir anda cehenneme dönem Shelton’ın tek hedefi, soygunculardan intikamını almak olur. Adaletin kendi düzeni içinde çalıştığını düşünen Shelton, kendi adaletini kendi sağlamak ister; çünkü soygunculardan biri idam cezası alsa da diğer az bir ceza ile kurtulmuştur.

8.     Deney

 

Hapishane dövüş filmleri arasında en muazzam filmlerden biri olan Deney, 2001 yapımıdır. Hapishane ortamında bir deney yapılır ve bu deneyin amacı insanların içgüdülerini ölçmek olur. Oluşturulan hapishane ortamında gardiyan ve mahkûm olanlar da parayla tutulmuştur.

Bilim insanları tarafından yapılan deney zaman içinde gerçek bir hal alır ve özellikle gardiyanlar kendilerini rollerine daha çok verir ve güç gösterisinde bulunurlar. İnsan ruhu aslında içinde pek çok şeyi gizleyebilir ve uygun ortamını bulduğunda da içindeki ilkelliği dışarı yansıtır. Deney filminde de bu açıkça görülür. Çığırından çıkan deney sonrası bilim insanları da her şeyin kontrolünü kaybeder.

9.     72. Koğuş

 

Türk cezaevi filmleri arasında bulunan film, 2011 yılı yapımıdır. Filmin yönetmenliğini Murat Saraçoğlu yapmış başrollerinde ise Hülya Avşar, Songül Öden ve Yavuz Bingöl yer almıştır. Film, 1940’lı yılların Türkiye’sinin cezaevini anlatır. 72. Koğuşta yaşananlar insanın haysiyetini ve şerefini ayaklar altına alır.

Hayatta gücün ve paranın sarsılmaz gerçekliğini anlatan film aynı zamanda 2.Dünya savaşı sonucunda yaşanan kıtlığın hapishanelerde nasıl görüldüğünü de gözler önüne serer. Orhan Kemal’in hikâyesinden beyaz perdeye aktarılan film, dram türünde en iyi hapishane filmleri arasında bulunur.

10.  Brubaker

 
En iyi hapishane filmleri arasında gösterilen Brubaker, 1969 senesinde Arkansas Hapishanesi’nde geçen olayları ele alır. 1980 yapımı olan film, Stuart Rosenberg tarafından yönetilmiştir.

Gerçeklerin ortaya çıkması için hapishane müdürünün hapishaneye mahkûm gibi girmesini ve korkunç olaylara şahitlik etmesini konu alır. Gördüğü korkunç manzara ve yaşanılan kötülüklere karşı kimliğini daha fazla gizleyemez. Filmin başrollerinde Robert Redford, Morgan Freeman ve David Keith yer alır.

En iyi hapishane filmleri kapsamında parmaklıklar ardında geçen hayatların irdelenmesi ve mahkûmların yaşadıkları zorluklar insanları her zaman düşünceye iter. Rüya gibi yaşanan bir hayatın hapishane koşullarını yaşaması da çok uzak değildir. Bu neden ile her film kendi içinde bir şeyler öğretir ve farklı şeylerin farkına varılmasını sağlar.

 

Yorum Yap

Yorum Yap