İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Art Sanat
  3. En Etkili 11 Manipülasyon Tekniği

En Etkili 11 Manipülasyon Tekniği

En Etkili 11 Manipülasyon Tekniği

Manipülasyon kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı, bir şeyi harekete geçirme, yönlendirmedir. Borsada manipülasyon, politikada manipülasyon gibi cümle içindeki kullanımlarına bakarsak da insanları bir yere gütme, hedef gösterme olarak adlandırabiliriz. Bu makalede manipülasyon iki şekilde nasıl yapılır bunu göreceğiz. Birincisi, ikili ilişkilerde manipülasyon; ikincisi ise manipülasyonun dünyadaki teknikleri nedir bunları işleyeceğiz. Biz manipülasyon dediğimiz zaman dünya genelinde kabul görülmüş 11 büyük tekniği sizlere göstereceğiz.

1- Sorun Üret, Bekle, Çözüm Üret

İlk önce bir insanda olmayan bir sorun üretiyorsunuz. Örneğin eskiden evinize elektrilikli süpürge satıcıları gelir ve süpürgelerini tanıtım yapabilmek için halınıza biraz kir dökerdi. Aslında çıkması çok kolay olan bu güçleri de kendi süpürgeleriyle beraber kolayca alırlar ve manipüalsyon uygulamış olurlardı.

2- Kendinden Daha Önemli Birini Hedef Gösterme

Diyelim ki manipülatör kişi kendisi çok önemli bir kişi değildir. Lakin manipülatör kişi “Ama falacan kişi öyle diyor” tarzı cümleler kurarak kendisinden daha önemli bir kişiyi hedef göstererek manipülasyon yaratır.

3- Beden Dilini Kullanarak Manipülasyon Yapma

Beden dili, insanları çok rahat bir şekilde yönlendirebileceğiniz tekniklere sahiptir. Bunlardan bir tanesi  gülmeye alışmaktadır. Örneğin siz birisine hediye verirsiniz. Karşınızdaki kişi o hediyeye dokunduktan sonra size borçlanır. Çünkü manipülasyon zaten borçlanma üzerinedir. Beyin kandırılırsa manipülasyon başarılıdır. İlüzyonistler en çok bunu yaparak başarılı olurlar. Her ilüzyon gösterisinde ilüzyonist beyinlerimizi kandırır ve hepimizi şaşkına çevirir.

4- Manipülatörün Kendisine 3 Ana Duygu Oluşturması

Birincisi sevgi. Manipülasyonu yapan kişiye sevgi duyulması lazım. İkincisi itaat, manipülatör itaati ise şöyle oluşturur. Manipülasyonu yapan kişi yavaş yavaş konuşurken sesini yükseltmeye başlayarak ortak bir heyecan yaratmaya başlar. Manipülatör sesini yükselttikeç siz o sesin altında kalırsınız. Üçüncüsü ise onay isteğidir. “Sizce de öyle değil mi?” vb. cümleleri peşpeşe kurarak araya kendi gerçek cümlesini de sıkıştırarak onaylatır.

5- Mahrum Bırakma ve Eksiklik Oluşturma

Size ilk önce 30 günlük deneme süresi verir. Deneme süresi elbet bir gün bitecektir. Örneğin alış veriş siteleri iade etme sistemini bu yüzden aktif olarak kullanırlar. Misal siz 42 numara ayakkabı alacaksınız diyelim ve mağazada 41 ve 43 numara ayakkabılar var fakat 42 numara yok. Uygulama size ürünü alın zaten iade edebilirsiniz tarzı cümleler kurarak manipüle eder ve de siz o ayakkabıyı alsanız dahi belki de geri iade etmezsiniz bile.

6- Ortak Hemfikirlik ve Ortak Düşmanlık

Sizinle ortak olan bir konuya manipülatör kişi de onay verir. Aslında fikrinize katılmıyodur. Bir süre sonra da sizi kendisine çekerek biz beraberiz mesajı verir ve yavaş yavaş sizden bir şeyler koparmaya başlar.

7- Böl, Kendine Çek, Beraber Karar Ver

Örneğin 3 kişi alışverişe gittiniz diyelim. Satıcı size “Bence bu size yakıştı.” der. Eğer gruptan bir kişi yakışmadı derse satıcı kıyafeti alacak kişiye “Gelin bir de aynada bakalım.” der ve o kişiyi gruptan ayırır. Ardından grup peşinden gelirse grupla tatlı çatışmalar oluşturur ve artık grup onunla kısa süreliğine yolları ayırır. Kıyafeti alacak kişi tek kalmıştır ve satıcı ise kıyafeti ona kolayca satar.

8- Özgüveni Düşük Yerleri Yakalamak

Eğer manipülatör akıllı bir kişi ise sizin özgüveninizin zayıf olduğu yeri yakalar. O özgüvenden bir ihtiyaç üretir ve başkasından örnek gösterek onu sizin yüzünüze vurur. Bir şekilde sizi korkutur ve sizin aniden karar vermeye itererek sizi gaza getirir.

9- Hedefler Koyarak Sizi Kendisine Bağlamak

Örneğin bir alışveriş yerinde kasiyer size “Şu karta sahipseniz 10 kahve alana 1 kahve bedava.” tarzı bir cümle kurdu. Sizde gereksiz bir sadakat oluşturur. Siz ikinci, üçüncü kahveden sonra oraya yönelirsiniz.

10- İki İstek Tekniği

Bu teknik genellikle size kıl olan insanlarda işe yarar. Bir kişiden iyilik istediniz diyelim. Sizi reddederse siz “Bari şunu yapıver.” derseniz yapmaya koşullanır.

11- Sıfat Yaratma

Yalandan size çok güzelsin, muhteşemsin tarzı sıfatlar oluştururlar. Size bu sıfatları oluşturduktan sonra sizden bir şey isterler. Siz de özgüveniniz tavan olduğundan dolayı kabul etmeye koşullanırsınız.

Yorum Yap

Yorum Yap