1. Ana Sayfa
  2. Art Sanat
  3. En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları Nelerdir?

En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları Nelerdir?

dijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdirdijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdir

Mekan dekorasyonu, zevkli olduğu kadar püf noktaları olan uğraştırıcı bir iştir. Yaşam alanı olan ev ve ofis gibi mekanlarda yapılan dekorasyon hataları zamanla göz yorar ve ruh halini etkiler. Elbette yaşam alanlarını kendi tercihimiz ve zevkimize göre düzenlemek isteriz. Fakat dekorasyonda yapılan yanlış seçimler güzel mekanları estetikten yoksun hale getirir.

Ev Dekorasyonunda Yapılan Dekorasyon Hataları

İnsanlar için ev, günün büyük bir bölümünün geçtiği en önemli mekandır. Dolayısıyla ev dekorasyonu diğer mekanlara göre daha çok dikkat gerektirir. İşte ev dekore ederken en çok yapılan dekorasyon hataları.

Dekorasyon Hataları: Yanlış Mobilya Seçimi

dijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdi

Mekanı en iyi sunan şüphesiz ki mobilyalardır. Mobilya seçerken kaliteli ve şık olması kadar odaya uygun olması da önemlidir. Sırf gösterişli diye küçük bir odayı büyük ve ihtişamlı mobilyalarla döşemek abartı olacaktır. Ayrıca büyük mobilyalar zaten küçük olan odayı daha da daraltır. Aynı şekilde büyük odalara da küçük mobilya ve az eşya seçimi şık durmayacaktır. Ev dekorasyonunda tüm odalar için aynı renk ve biçimle tasarlanmış olan takım halindeki mobilyalardan da uzak durulmalıdır. Her odanın amacı ve özelliği farklı olduğu için takım mobilyalar zamanla sıkıcı hale gelir.

Mobilyaların Ve Televizyonun Uygunsuz Yerleştirilmesi

Televizyon için odanın en güzel köşesinin ayrılması ve mobilyaları duvara yaslamak en çok yapılan dekorasyon hataları arasındadır. Birbirinden bağımsız ve dağınık parçalarla tüm duvarı kaplayan bir televizyon ünitesiyle odanın en güzel duvarını televizyona ayırmak yerine küçük ve sade üniteler tercih edilmelidir. Mobilyaları duvara yaslamak da odanın ortasında gereksiz büyük bir alan oluşturacağı için önerilmez. Onun yerine mobilyaları dağınık şekilde odanın ortasına yakın ve televizyonla da ilişkilendirerek konumlandırmak doğru seçim olur.

Yanlış Renk Seçimi

dijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdir

Küçük odalarda mekan dekorasyonu yaparken koyu renk tercih etmek odayı olduğundan daha küçük gösterdiği için hatalı tercihtir. Salon ve oturma odasında kırmızı, siyah gibi sıcak ve keskin renkleri kullanmak göz yorucu olur. Kullanılan duvar rengi ne olursa olsun aynı renk mobilya, halı ve perde kullanmak da boğucu olacaktır.

Aydınlatmaya Dikkat Edilmemesi

dijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdir

Salon, oturma odası ve çalışma odası gibi mekanların yeterince aydınlatılmasını göz ardı etmek de yapılan dekorasyon hataları arasındadır. Evde en çok kullanılan odaların aydınlık, yatak odası ve çocuk odası gibi odaların loş ışıklı olmasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığını yeteri kadar almayan odaların aydınlatılmasını sağlamak için ledlerden ve lambaderlerden faydalanılabilir.

Objelerin Doğru Kullanılmaması

dijitalevim_en-cok-yapilan-dekorasyon-hatalari-nelerdir

Objeler dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarıdır. Objenin yalnızca dikkat çekici olduğu için kullanılması başarısız bir seçim olacaktır. Odanın genişliğiyle orantılı büyüklükte ve az sayıda obje tercihi yapılmalıdır.

Ofis Dekorasyonunda Yapılan Dekorasyon Hataları

dekorasyon

Yeni iş fikirlerinin üretildiği ve önemli görüşmelerin yapılarak kararlar alındığı ofisler çalışma hayatının en önemli mekanlarıdır. Bu nedenle motivasyonu ve verimi arttırması göz önüne alınarak ofis dekorasyonu özen istemektedir. Ancak özensizce ve düşünülmeden alınan kararlarla ofislerde de dekorasyon hataları karşımıza çıkmakta.

Dekorasyon Hataları: Fazla Eşya Kullanılması

dekor

Ofislerde fazla mobilya ve gereksiz eşya kullanımı dikkat dağınıklığına yol açtığı için çalışma verimini düşürür. Geniş bir ofis dahi olsa az ve sade mobilyalar kullanılmalıdır.

Renk Hataları

ofis

Evlerde önerilen soft ve tek renk seçimleri ofis mobilyaları için tercih edildiğinde sıradan ve sıkıcı olacaktır. Bu nedenle ofislerde mekan dekorasyonu yaparken yaratıcılığı ortaya çıkarmak için zıt ve karışık renkler kullanılmalıdır.

Fazla Obje Kullanılması

ofis

Duvarlarda tablolar; masa ve sehpalarda biblolar ofisler için pek de gerekli unsurlar değildir. Yine de tercih edilecekse tek tablo ve bir kaç biblodan fazlası olmamalıdır.

Yetersiz Aydınlatma

ofis

Aydınlatma ihtiyacı ofisler için evlerden daha önemli bir ayrıntıdır denebilir. Çünkü loş bir çalışma ortamı çalışan ve misafirlerin enerjisini düşürür. Aydınlatma için tavanda tek bir lamba kullanmak sıkça yapılan ofis dekorasyon hataları arasındadır. Bunun yerine tavanı çevreleyen spot ışıklar tercih etmek yerinde olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap