İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Tüm Faydaları

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Tüm Faydaları

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zencefilgiller ailesinden gelen zerdeçalın faydaları anlatmakla bitmiyor. Aynı zamanda Hint safranı adıyla da bilinen bu mucizevi bitki, baharat olarak da kullanılıyor. Söz konusu sağlıklı yaşam olduğunda da zerdeçal bitkisinin de baharatının da yerinin ayrı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Öyle ki zerdeçalın faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da üstüne basılarak anlatılmıştır.

Biz de sağlıklı yaşam trendinin bir numaralı yardımcılarından olan zerdeçalı yakından tanıyalım istedik. Zerdeçalın faydaları nelere iyi gelir ve nasıl kullanılması gerekir konusunda sizlere bir liste içerik hazırladık. İşte, mucizevi bitki zerdeçalın insan sağlığı için en önemli faydaları.

Zerdeçal Nedir?

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçal, Güney Asya’dan dünyanın her bir noktasına ulaşmayı başaran önemli bitki ve baharatlar arasında yer alıyor. Zaten uzun zamandan beri bu baharatın insan sağlığı açısından önemli olduğu bilinmekteydi. Fakat son dönemlerde zerdeçal ile yapılan diyet programlarının yaygın hale gelmesi bu baharatın önemini bir kez daha gün yüzüne çıkartmış oldu.

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçalın bu denli popüler olması bazı sağlık kuruluşlarını da harekete geçirerek baharatın faydalarının kanıtlanmasına olanak tanımıştır. İçerisinde yer alan kurkumin maddesi ile zerdeçalın sağlığı önemli ölçüde olumlu etkilediği bilinmektedir. Zerdeçalın faydaları cilde ve hastalıklara yönelik olmak üzere de iki grup içerisinde incelenmektedir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları nelerdir nasıl kullanılır sorularına yanıt olarak bu baharata daha yakından bakmayı öneriyoruz. Tıbbi açıdan da kanıtlanmış olan bu baharatın sağlık ve cilt güzelliği açısından faydalarını gelin daha yakından tek tek inceleyelim.

1- Kansere Karşı Zerdeçalın Faydaları

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçalın içerisinde yer alan kurkumin bileşenlerinden yazımızın başında da bahsetmiştik. İşte bu kurkumin bileşenleri kanser hücrelerini engellemede de önemli bir görevde bulunuyor. İnsan vücudundaki hücrelerin DNA’sını koruyan kurkumin, orantısız hücre bölünmelerine engel olabilmektedir. Hem kansere karşı koruyan hem de iyileştiren zerdeçalı günlük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz.

2- İltihapların İyileştirilmesinde Zerdeçal

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçal, antioksidan özelliği ile ön plana çıkan baharatlar arasında da başı çekiyor. Antioksidan etkisine sahip olan bu baharatı tüketerek vücudunuzda meydana gelen enfeksiyonlara savaş açabilirsiniz. Zararlı bakteriler ile savaşmada etkili bir yöntem olan zerdeçalı her türlü iltihap rahatsızlıklarının tedavisinde tüketebilirsiniz.

3- Doğal Ağrı Kesici Olarak Zerdeçal

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Bir baharat düşünün ki kanserden ruhsal hastalıklara, iltihaptan kronik ağrılara kadar iyileştirici etkiye sahip olsun. İşte zerdeçal ile tüm bunları bir arada bulmanız oldukça mümkündür. Zerdeçal baharatı, baş ağrısından kas ağrılarına kadar pek çok ağrının kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Özellikle de iltihaplı diş ağrılarında zerdeçal kürü uygulayarak ağrınızı önemli ölçüde hafifletebilirsiniz.

4- Depresyon Durumunda Zerdeçalın Faydaları

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçal faydaları ve kullanımı arasında depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkların tedavisi de yer alıyor. Zerdeçal baharatının içerisinde önemli miktarda bulunan B6 vitamini, seratonin hormonuna olumlu etkide bulunuyor. Depresyonun en önemli özelliklerinden olan seratonin hormonunun salgılanmaması durumu zerdeçalın düzenli tüketilmesi ile normale dönebiliyor. Bu yüzden depresyon gibi durumlarda da günlük olarak zerdeçal tüketebilirsiniz.

5- Yoğurtlu Zerdeçalın Faydaları

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçal zayıflatır mı sorusuna en güzel cevabı yoğurtlu zerdeçal kürü ile vermemiz mümkündür. Yoğurtlu zerdeçal kürü ile vücudunuza detoks etkisinde bulunabilirsiniz. Kabızlık gibi durumlarda da bu kürü günlük olarak tüketmeniz faydalı olacaktır. Göbek bölgesindeki yağların erimesinde de zerdeçallı yoğurdun etkisi oldukça büyüktür. Zerdeçal ve yoğurdun içerisine toz tarçın ve biraz da zeytinyağı katabilirsiniz.

6- Alzheimer’a Karşı Zerdeçal

dijital-evim-zerdeçalın-faydaları

Zerdeçal, hem unutkanlık hem de dikkat dağınıklığı gibi durumlarda da tüketilmesi gereken bir baharattır. Alzheimer hastaları için günlük olarak zerdeçal tüketiminin önemi oldukça büyüktür. Zerdeçal, bu hastalığın seyrinin yavaşlatılmasında olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde odak problemi yaşayanların da zerdeçal küründen faydalanmalarını öneriyoruz.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları Saraçoğlu tarafından bu altı önemli maddeyi içererek belirtilmiştir. Fakat bunun yanında çok fazla tüketilmesi halinde zerdeçalın olumsuz etki göstereceğini de bilmeniz gerekmektedir. Zerdeçalın fazla tüketilmesi kalp çarpıntısına ve mide bulantısına neden olabilir. Özellikle de kronik bir rahatsızlığınız varsa zerdeçalı dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz.

Bu yazımızda zerdeçalın en önemli faydaları üzerinde durduk. İsterseniz sitemizde yer alan “Reyhan Bitkisi Faydaları Nelerdir? Reyhan Çayının Mucizevi Etkileri” yazımızı da okuyabilirsiniz. Zerdeçalın bilimsel açıdan da kanıtlanmış özellikleri için Medicalpark sitesine göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap