İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Viski Markaları Arasında Dünyanın En Popüler Olan 10 Markası

Viski Markaları Arasında Dünyanın En Popüler Olan 10 Markası

dijitalevim_dunyanin-en-populer-olan-10-1

Viski markaları her dönem ilgi çeken ve kaliteleri tartışılan içki markaları olarak insanlar tarafından farklı değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Bourbon, Scotch veya Irish gibi kategorilerin yanı sıra rafları kaplayan sayısız marka ile, ilk kez viski dünyasına dalmak oldukça göz korkutucu görünebilir. Endişelenmeyin. Dünyanın dört bir yanından en iyi viskileri  bu yazıda topladık. Yazıyı okurken ciddi anlamda bir merak unsurunun oluşacağı muhtemel. Viskinin sağlık üzerinde neden olabileceği olumsuz etkileri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Viski Markaları: Southern Comfort

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Viski markaları arasında Southern Comfort teknik olarak bir likör olmasına ve sadece meyve ve baharatla tatlandırılmış olmasına rağmen, sırf popüler olduğu için çoğu insan bunun gerçekten bir viski veya burbon olduğuna inanıyor. Louisiana menşeli Southern Comfort ilk olarak 1874’te New Orleans Fransız Mahallesi’nde barmen Martin Wilkes Heron tarafından rafine edilmemiş viski tadını daha lezzetli hale getirmeye çalışırken ‘Cuffs and Buttons’ markası altında üretildi. On beş yıl sonra Heron, daha sonra Missouri’deki 1904 Dünya Fuarı’nda altın madalya kazanacak olan viskisini patentlemek için Tennessee, Memphis’e taşındı. Heron’un orijinal tarifi birinci sınıf bir burbon ile başladı.

Daha sonra; vanilya, limon, tarçın, karanfil, kiraz ve portakal ekleyerek birkaç gün ıslatmasını sağladı. Şişelemeye hazır olmadan önce, tercih ettiği tatlandırıcıyı eklerdi. Bugün, tarifi kilit altında tutulsa da, artık balı, baskın meyve olarak kayısı ile meyve konsantresi ile değiştirdiklerine inanılıyor. Southern Comfort, birincisi Scarlet O’Hara olarak pazarlanan kokteyllerde geniş kullanımıyla ünlüdür. Gone With the Wind’deki rolüyle oyuncuya bir övgü olarak hazırlanan Southern Comfort, kızılcık suyu ve taze limon içerir. Çok sağlıklı bir içecek olmasa da limon ve kızılcık suyu içermesi, sağlık açısından yararlı olabileceği izlenimini uyandırıyor.

Viski Markaları: J&B

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Viski markaları arasında J&B olarak bilinen Justerini & Brooks, 42 İskoç malt ve tahıl viski karışımıdır. 1749’da Giacomo Justerini, İtalya’dan Londra’ya gitti ve bir şarap tüccarı olarak kurulan George Johnson ile ortak oldu. Şirket daha sonra Alfred Brooks tarafından 1831’de Justerini & Brooks olarak yeniden adlandırıldı ve viski damıtımına girmeye başladı. Karışık viski potansiyelini gören J&B, olgun malt viski stoklarını satın alan ilk Londra tüccarlarından biri haline geldi ve kendi ev karışımını yarattı. Başlangıçta Club (hem Londra hem de Edinburgh’daki mağazalarda hala satın alınabilen bir marka) olarak adlandırıldı ve 1933’te Yasaklama sona erdiğinden New York’ta büyük ilgi gördü. Bugün J&B ana şirket olan Diageo’ya aittir. Bu şirket dünyanın en büyük spirit üreticisi olan Londra merkezli bir şirkettir. J&B karıştırma için idealdir. Kola, zencefilli gazoz ve limon tavsiye edilir.

Viski Markaları: Canadian Club

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Canadian Club tahmin ettiğiniz gibi 1858’de Kanada’da üretime başladı. Hiram Walker, 4 yıl sonra Detroit’te ilk damıtımını yapmadan önce 1854’te bakkalında sirke damıtmayı denemeye başladı. Kısa bir süre sonra, üretim nehrin karşısındaki Ontario, Windsor’a taşındı. Viski 5 yıl boyunca yıllanmaya bırakıldı. Çoğu viski ve bourbon sadece bir yıl boyunca yıllanmaya bırakılıyordu. Amerika’da asil tarafından içilince popülerlik kazandı ve ilerleyen zamanlarda Club Whiskey olarak bilinmeye başladı. Amerikan hükümeti, tüm Kanadalı damıtma tesislerinin menşe ülkelerini etiketlerine dahil etmelerini gerektiren bir yasa çıkardı ve bu da Canadian Club’ın şöhretini arttırdı. 1920’lerde alkol yasağı Amerika’da uygulmaya girdiğinde, Chicagolu gangster ve kaçakçı Al Capone, damıtıcıların en önemli müşterilerinden biri haline geldi.

Kanada sınırında binlerce kaçak Hiram viskisi kısa sürede popüler oldu. Birçok şüpheli içki fabrikası, halka düşük dereceli viski satmaya çalışırken, Canadian Club distribütörleri  reklamcılarla markanın korunmasına yardımcı oldu. Hiram Walker & Sons, kraliyet emri alan tek Amerikan içki fabrikasıdır. Belki de daha şaşırtıcı olanı, Kraliçe Victoria, VII. Edward, George V, George VI ve Elizabeth II’den çok sayıda varant almasıdır. Hiram’ın kendisiyle gurur duyacağı bir başarı. Bugün, Canadian Club dünyanın en çok satan dördüncü alkollü içeceğidir ve dünya çapında yedi çeşide sahiptir.

Viski Markaları: The Famous Grouse

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Viski markası olarak The Famous Grouse’un hikayesi oldukça ilgi çekicidir. İskoçya’nın Perth kentinde bir mütevazı bir bakkal olan Matthew Gloag, ülke çapında viski satın almaya başladı ve 1842’de Kraliçe Victoria’yı ziyaret ettiğinde kraliyet ziyafetine şarap tedarikçisi oldu. Onsekiz yıl sonra oğlu şirketin kontrolünü ele aldı ve kendi harmanlanmış viskilerini üretmeye başladı. Ancak, Grouse Blend ilk kez 1896’da ortaya çıktı. Viktoria’da giderek artan sayıda zengin için bu karışım benzersizdi. (Ayrıca ünlü kırmızı orman tavuğu logosu ilk kez bu zamanda ortaya çıktı). Özenle seçilmiş tahıl ve olağanüstü maltların zengin karışımıyla, içecek anında başarıya ulaştı ve başarı geniş çapta kutlandı. 1905’te başarısından yararlanan ve markasını güçlendiren ‘Ünlü’ kelimesi (Famous)  nihayet etikete eklendi.

Şirket büyük bir büyüme gördü ve kısa sürede talepteki artışla başa çıkmak için daha büyük, amaca uygun inşa edilen tesislere taşındı. 1970 yılında, bağımsız İskoç şirketi Highland Distillers, Gloag & Son’ı satın alarak Famous Grouse’un İskoçya’nın en çok satan viski olmasına yardımcı olmak için muazzam kaynaklar sağladı. 10 yıl sonra, marka uluslararası satış yapmaya başladı ve yılda 2 milyondan fazla ihracat gördü. 1984 yılında içki fabrikasına Kraliyet Emri verildi. 2006 yılında, Ünlü Grouse, müşterilerin kendi isimleriyle bir şişeyi kişiselleştirmelerine izin vererek herkesin on beş dakikalık ünlü olmasını sağladı.

Chivas Regal

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Bir başka harmanlanmış Scotch viski olan Chivas Regal’in, kökleri 1801’e kadar gidiyor. Chivas Brothers mağazası, zengin müşterilerine; kahve, baharat, Fransız brendi ve Karayip romu gibi lüks gıda ürünleri satmak üzerine kuruldu. 1843’te Chivas Brothers’a Kraliçe Victoria’ya mal tedarik etmesi için bir Kraliyet Emri verildi ve kısa süre sonra İskoçya’nın kuzeyindeki en iyi tedarikçi olarak tanındılar. Yedi yıl sonra, daha pürüzsüz bir viski için yeterli talepleri vardı ve şirket Royal Glen Dee olarak bilinen karışık bir Scotch ile deney yapmaya başladı. Bunu kısa bir süre sonra ikinci bir karışım olan Royal Strathythan takip etti. 1900 yılında, Amerika’da patlayan ekonomi tarafından desteklenen Chivas Kardeşler, en yaşlı harmanlanmış Scotch viskisini Chivas Regal adı altında ihraç etmeye başladı.

Anlık bir hit oldu ve alkol yasağının başlangıcına kadar muazzam bir başarı ile devam etti. Yasağın ve II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Chivas Regal yeniden üretime başladı ve Rat Paketi ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilen çağın modasına uygun bir içecek oldu. Sinatra sadece Chivas Regal içtiği için biliniyordu ve marka 1990 Diamond Jubilee Turu’nun sponsoru oldu. Ürün yelpazesi sırasıyla 1997 ve 2007’de sırasıyla 18 ve 25 yıllık Chivas Regal’ın piyasaya sürülmesiyle oldukça genişledi. Geniş eleştiriler alan viski yarışmalarda iyi performans gösterdi ve 2011’den bu yana üç yıl boyunca çift altın madalya kazandı.

Jim Beam

dijitalevim_dunyanin-en-populer-olan-10-7

Viski markaları arasında Jim Beam markasının hikayesi, markanın gelişim sürecini yansıtmaktadır. 18. yüzyılın sonlarında Böhm ailesinin üyeleri, (daha sonra Beam olarak yeniden adlandırıldı) Kentucky’ye yerleşti ve 1795’te ilk burbonlarını üretmeye başladı. İçecek ilk olarak Eski Jake Beam adıyla biliniyordu. Sanayi Devrimi vurunca, damıtım hızlı bir genişleme gördü ve burbonunu daha verimli ve yaygın bir şekilde dağıtmak için büyüyen demiryolu hatları ağından faydalandı. 1933 yılında Yasaklamanın sona ermesinden sonra, işletme James B. Beam tarafından Clermont, Kentucky’de yeniden inşa edildi. İki yıl sonra, yeniden adlandırıldı ve üzerine “imzam olmadan hiçbiri orijinal değildir” ifadesini taşıyan etiketler konuldu.

1954 yılında, şirket Boston, Kentucky’de ikinci bir içki fabrikası açarak genişledi ve yıllar geçtikçe daha da büyüme gösterdi. Kökenlerinden beri, yedi nesil boyunca Beam ailesi viski üretimine devam etmiştir. 2014 yılında Japon konglomerası Suntory Holdings şirketi satın alma sürecine başladı. Bununla birlikte, hala aileyi dahil etmeye istekli olan Jim Beam, mevcut liderleri tarafından yönetilmeye devam etti. Jim Beam 4 yıl boyunca varillerde yıllandırılıyor (burbon için minimum gereksinimin iki katı) ve bunun eşsiz tadına katkıda bulunduğuna inanılıyor. Yıllandırma süreci buharlaşma nedeniyle bir miktar burbon kaybına yol açtığından, Beam ailesi bunu “meleklerin payı” olarak nitelendirdi. Bizim payımız meşhur kaldığı sürece, melekler istedikleri her şeye sahip olabilirler.

Wild Turkey

dijitalevim_dunyanin-en-populer-olan-10-8

Ripy kardeşler, 1869’da içki fabrikasını Tyrone, Kentucky’de kurdular ve şirket yıllar içinde çeşitli defalarda satın alındı. İlk olarak 1952’de Goud Brothers, daha sonra Pernod Ricard ve son olarak 2009’da Campari Group tarafından bu satın almalar gerçekleştirildi. Marka, bir içki fabrikası yöneticisi 1940’ta bir hindi avında bazı örnekler aldıktan sonra ünlü adını aldı. Ertesi yıl, arkadaşlarının ‘o vahşi hindi viskisi’ şeklinde konuşmaları üzerine viskinin adı konmuş oldu. Wild Turkey Rambo, Bad Lieutenant, Thelma & Louise gibi filmlerde yer alması sayesinde sert adamlarla ilişkilendirildiği için daha sofistike bir marka olarak yeniden markalaşmaya çalıştı (aynı zamanda Justified TV şovunda düzenli olarak yer alır).

En ünlü tanıtım kampanyaları şaşırtıcı olmayan bir şekilde orta parmak hareketine sahip olan “Kuşa Ver” sloganı olacak. Reklamın etik kurallarını çiğnemesine rağmen, şirket hala bu sloganı kullanıyor. Jimmy Russell dünyanın en uzun ömürlü, aktif damıtıcısı olarak ünlüdür. . Bununla birlikte, 1976 yılında, daha sonra Wild Turkey Honey Liqueur olarak bilinen Amerikan Balının tanıtılmasıyla aromalı burbon kategorisine de öncülük etti. Wild Turkey sürekli olarak olumlu eleştiriler aldı ve çeşitli uzman kurumlar 101 Single Barrel’i tüm derecelendirilmiş bourbonların 97. yüzdelik dilimi olarak derecelendirdi.

Jameson Irish Whiskey

dijitalevim_jameson irish whiskey

Viski markaları arasında Jameson Irish Whiskey’nin de özel bir hikayesi bulunuyor. İskoç doğumlu John Jameson, 1780 yılında Dublin’e gitti ve o sırada yılda 30.000 galon üreten bir damıtma merkezi satın aldı. 20 yıldan kısa bir süre sonra İrlanda’nın en büyük ikinci üreticisi ve dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi ve 1 milyon galonun üzerinde üretim yaptı. 1805 yılına kadar bir numaralı viski olmasına rağmen, içki fabrikası birkaç yıl büyümesini engelleyen bir dizi aksilikle karşılaştı. İlk olarak İrlanda Bağımsızlık Savaşı geldi ve Jameson İngiliz Milletler Topluluğu üyelerine yapılan ihracatın reddedilmesiyle karşılaştı.

Sonra ABD’de alkol yasağının etkisi geldi. Birçok viski, özellikle Scotch, Kanada sınırından geçebiliyorken, Jameson bu ayrıcalıktan mahrum edildi. Özellikle Jameson ile birlikte birçok İrlandalı şirket, geleneksel üretim sürecini yıllarca korudu. Jameson kısa süre sonra talebi karşılamak ve daha fazla ürün üretebilmek için Cork’a yerleşti. 1988 yılında, Pernod Ricard şirketi satın aldı ve eski içki fabrikasını turla tamamlanan bir müzeye dönüştürdü. Bugün, yıllık satışları 4,7 milyon ya da 56 milyon şişenin üzerinde ve dünyadaki en çok satan İrlanda viskisi.

Johnny Walker

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka1

Johnny Walker ilk olarak 1820’de İskoçya’nın Ayrshire kentindeki bakkalında harmanlanmış viski satmaya başladı. Başlangıçta Walker’ın Kilmarnock Viski olarak bilinen marka ilk başarısıydı ancak asıl patlama Walker’ın ölümüne kadar gelmedi. Bundan önce viski şirketin toplam gelirinin sadece % 8’ine katkıda bulundu. Oğlu Alexander Walker sorumluyken ise, bu rakam % 95’e yükseldi. Şimdiki ikonik kare şişe, daha fazla şişenin aynı alanı daha az kaplaması ve kolay doldurması pazarlanarak 1870’de tanıtıldı. Hat genişletildi ve 1908’de yeni bir yönetim direktörü altında, viskinin adı ‘1820 doğumlu ve hala güçleniyor!’ sloganıyla Johnny Walker Whiskey olarak değiştirildi.

Uzun adımlarla yürüyen adam logosu, kurucunun onuruna yapılmıştır ve bugün hala kullanılmaktadır. Diageo tarafından satın alındıktan sonra firma, üretimin Kilmarnock’daki orijinal merkezinden İskoçya’daki bir yere taşınacağını açıkladığında oldukça heyecanlandırdı. İçki fabrikasını medyanın ilgisini korumak için halka açık bir hale getirdi anca kapılar Mart 2012’de kapandı. Johnny Walker, hemen hemen her ülkede satılan dünyanın en yaygın dağıtılmış Scotch viskilerindan biri olmaya devam ediyor ve yıllık satışı 130 milyon şişe.

Jack Daniel’s

dijitalevim_viski-markalari-arasinda-dunyanin-en-populer-olan-10-marka11

Viski markaları arasında Jack Daniel’s ilk sırada yer alıyor. Bir Tennessee viski markası ve dünya çapında üniversite öğrencileri tarafından en çok tanınan Jack Daniel’s, damıtımını 1875 yılında Tennessee, Lynchburg’da kurdu. 1880’lere gelindiğinde Daniel, Moore İlçesinde en verimli ikinci damıtma tesisine sahipti ve kare şişelerin tanıtımını, adalet ve dürüstlük duygusunu iletmenin bir yolu olarak gördü. ‘Eski No. 7’ sloganının kökeni, hükümet tarafından kayıt için atanan numara olarak ortaya çıkmıştır. Hükümet bölgeyi yeniden çizdiğinde (16 numara oldu) bu sayıyı değiştirme gerekliliğine rağmen, Daniel’s orijinal numarası bir marka adı olarak tutuldu.

Yerel temperans hareketi ivme kazanmasına ve itibarını etkilemesine rağmen, Daniel’s viski 1904 St Louis Dünya Fuarı’nda altın madalya aldıktan sonra nüfusun artan ilgisini gördü. Yasaklamanın federal düzeyde kaldırılmasına rağmen, Tennessee’deki eyalet yasaları, üretimin yeniden başlamasına izin verilen 1938’e kadar yürürlükte kaldı. Bununla birlikte, Moore County hala kuru bir eyalet olmaya devam ediyor ve alkol almak yasadışı olsa da, Jack Daniel’s viskisi hala yasal. Bugün, Jack Daniel’s viskilerinin sahibi Brown-Forman Corporation’dır, ancak üretim her zaman Lynchburg’da kalmıştır. Yıllık satışları 11 milyondur ve dünyanın en çok satan Amerikan viski markaları arasında özel bir yere sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap