İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Ünlü Casuslar Arasında Yer Alan 10 İsim

Ünlü Casuslar Arasında Yer Alan 10 İsim

dijital-evim-ünlü-casuslar

Ünlü casuslar, çalışmalarının iyi ya da kötü olarak sonuçlanmasına rağmen, dünyanın bugünkü şekli üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu insanlar gerçekten var oldular. Casusları yalnızca filmlerde gördüğümüz bir şey olarak düşünmek kolay, ancak bilgi edinmek için hayatlarını riske atan bir dizi casus vardır. Dünyanın en ünlü casusları listemizi sizler için derledik ve beğeninize sunuyoruz.

Ünlü Casuslar ve Hayat Hikayeleri

Tarihteki ünlü casuslar hakkında bilmeniz gereken en öneli detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Hayatlarını tehlikeye atan bu önemli isimleri gelin daha da yakından tanıyalım.

1- Oleg Gordievsky

dijital-evim-ünlü-casuslar

Oleg, KGB’den Birleşik Krallık’a kaçan ve 1974-1975 yılları arasında İngiliz Gizli İstihbarat Servisi ile çalışan bir Sovyet casusuydu. Çift ajan olarak çalışan Gordievsky, NATO eğitim tatbikatının ardından NATO ve Sovyetler arasındaki potansiyel nükleer durumu durdurmayı başardı. Sovyetler Birliği tarafından nükleer tehdit olarak yanlış yorumlandı. Ayrıca, Sovyetler Birliği’nin NATO’ya karşı onlara ilk grev yapma endişesi hakkında bilgi aktarabildi. 2008’de bir Rus İş Adamı tarafından zehirlendiğine inandıktan sonra hastaneye kaldırıldı ve 34 saat bilinçsiz bir halde geçirdi. Çileden kurtuldu ve daha sonra MI5 tarafından sorgulandı.

2- En Popüler Ünlü Casuslar Arasında: Anna Chapman

dijital-evim-ünlü-casuslar

Anna Chapman, Yasadışı Programla ilişkili olduğuna inanılan bir grup insanla birlikte 2010 yılında tutuklandı. Yasadışı Programlar, Rus Dış İstihbarat Servisi tarafından kurulan bir casus halkasıydı, ABD ve İngiltere gibi hedef ülkelerde vatandaşlık alarak casusları topluma entegre edeceklerdi. Daha sonra düzenli vatandaşlar olarak uyum sağlamaya çalışırken geri bildirimde bulunmak için istihbarat arayacaklardı. Bir İngiliz Pasaportu aldıktan sonra, Chapman New York’a taşındı ve FBI tarafından durduruldu ve Rusya’ya geri gönderildi. Şu anda Rusya’da eğitim görüyor ve 2011’de bir televizyon şovunda sunculuk yapmaya başladı.

3- Richard Sorge

dijital-evim-ünlü-casuslar

Sorge, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler için önemli bir figürdü, bir Alman gazeteci olarak rol yaptı, hem Nazi Almanyası’nda hem de Japon İmparatorluğu’ndan istihbarat elde edebildi. Sorge, ‘Ramsey’ kod adıyla çalıştı ve çalışmaları, İkinci Dünya Savaşı’nda önemli bir dönüm noktası olan Moskova savaşı sırasında Sovyetlere yardımcı oldu. Sorge, Japonların Sovyetler Birliği’ne beklendiği gibi saldırmayacağını bildirebildi. Bu, Batı Cephesi’nde çok sayıda birlik, uçak ve tankın Nazilere karşı mücadeleye katılabileceği anlamına geliyordu. Daha sonra işkence gördüğü Japonya’da yakalandı, itirafçı olmaya zorlandı ve 1944’ün sonunda asıldı.

4- Dizilere Konu Olan İsim: Eli Cohen

dijital-evim-ünlü-casuslar

Cohen, 1961 ve 1965 yılları arasında Suriye’de önemli istihbarat toplayarak casusluk yaptı. Hükümet ve ordu ile iyi ilişkiler kurdu ve Savunma Bakanı Başdanışmanı olarak görev alabildi. 1965’te yakalandı ve ölüme mahkum edildi, ancak elde ettiği bilgiler Altı Gün Savaşı’nda İsrail’in başarısında önemli bir rol oynadı.

5- Karl Schulmeister

dijital-evim-ünlü-casuslar

Schulmeister hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, çift ajan olarak çalışması Austerlitz Savaşı’nın başarısı için hayati önem taşıyordu. Napolyon döneminde Fransızlar için çalışarak casusluk görevleri için İngiltere ve İrlanda’ya gitti. Fransızlara katkısı da Louis-Antoine-Henri de Bourbon’un yakalanmasına yol açtı. Schulmeister Fransız Gizli Servisi’nin müdürü oldu, ancak daha sonra Strazburg’da bir tütün satıcısı olmak için emekli oldu.

6- II. Dünya Savaşı’nın Yıldızı: Virginia Hall

dijital-evim-ünlü-casuslar

Virginia Hall, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler için Amerikan Casusu olarak çalışmasıyla bilinir ve bu da MBE unvanı ve Üstün Hizmet Haçı kazanmasına neden olur. Hall Fransa’da 15 ay geçirdi ve Fransız Direnişine yardım etti. Daha sonra İngilizlere, Normandiya istilasının bir parçası olarak yardım etti ve burada komando ve malzemelerin getirilip bırakılacağı bölgelerini haritaladı. Ayrıca Fransa’da güvenli evler organize etti ve Fransız Direnişinin üç taburunu eğitmeye yardımcı oldu.

7- Klaus Fuchs

dijital-evim-ünlü-casuslar

Fuchs, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Sovyetlere İngiliz, ABD ve Manhattan Projesi’nden bilgi sağlamaktan hüküm giymiş bir Alman fizikçiydi. İngiltere’de okudu ve doktorasını kazandı ve atom bombalarının geliştirilmesinden sorumluydu. Sovyetler Birliği’ne bilgi aktardığı ‘tüp alaşımlarının’ geliştirilmesi konusunda İngilizler için çalışmaya başladı. 1950 yılında 14 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve İngiliz Vatandaşlığı’nın iptal edildi. Bunun sebebi bir casus olduğunu itiraf etmesiydi.

8- En Azılı Ünlü Casuslar: Cambridge Beşlileri

dijital-evim-ünlü-casuslar

Donald Maclean, Guy Burgess, Harold Philby, Anthony Blunt ve John Cairncross Cambridge Beşlileri olarak biliniyordu. Cambridge Üniversitesi öğretmenleri ve öğrencileri grubu, KGB için çalışan bir casus grubunun İngiliz üyeleriydi. Hem İkinci Dünya Savaşı’nda hem de Soğuk Savaş’ın başlangıcında Sovyetler Birliği’ne bilgi iletmekten sorumlulardı.

9- Sidney George Reilly

dijital-evim-ünlü-casuslar

Reilly, ‘Casusların Ası’ olarak bilinir ve James Bond karakterine ilham verdi. 1900’lerin başında İngiliz Gizli Servis Bürosu için çalıştı ve kariyerinin büyük bir kısmı gizemle kaplanmış olmasına rağmen, en az dört farklı organizasyon için casusluk yaptığına inanılıyor. Reilly’nin 1.Dünya Savaşı’ndaki düşman Alman hatlarının arkasına gizlendiği ve 1909’da Alman silah planlarını çalma misyonuna girdiği söyleniyor. Yaptıklarının birçoğu teyit edilmedi. Aynı zamanda suikast girişimleri için eğitim almıştı ve kariyeri çok olaylıydı.

10- Ünlü Casuslar Listesinin Prensesi: Mata Hari

dijital-evim-ünlü-casuslar

Ünlü casuslar denildiğinde akla gelen ilk isim olan Hari, Hollanda kökenli egzotik bir dansçıydı, aynı zamanda 1.Dünya Savaşı sırasında hem Fransızlar hem de Almanlar için çifte ajandı. Fransızlar ve İngilizler, Almanya için çalışmış olabileceğinden şüphelenmesine rağmen, Fransızlar Almanlardan gönderilen ve Hari’ın çalışmalarının çok yardımcı olduğunu ortaya koyan bir mesajı çözene kadar bu durum onaylanmadı. Bundan sonrasında Hari’nin, Almanlar için yaptığı casusluk en az 50.000 askerin ölümüne neden olduğu için Fransızlar tarafından yargılandı. Duruşmadan sonra 15 Ekim 1917’de bir idam mangası tarafından kurşuna dizildi.

Bu yazımızda sizlerle ünlü casuslar hakkında önemli ve ilginç detaylaru paylaştık. Casusluk yaparak tarihi dönüm noktalarına neden olan bu isimlerin hikayeleri gerçekten de okuyanları cezbetmektedir. Bunun yanında sitemizde yer alan “Pablo Escobar Hakkında 8 Bilinmeyen Gerçek” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap