İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Tren Çeşitleri Arasında Ön Plana Çıkan En Tuhaf 10 Tren

Tren Çeşitleri Arasında Ön Plana Çıkan En Tuhaf 10 Tren

dijital-evim-tren-çeşitleri

Tren çeşitleri, tarihin pek çok döneminde ulaşımı önmeli ölçüde sağlamış ve hala sağlamaktadır. İlk buhar motorunun oluşturulmasından bu yana trenler çok yol kat etmiştir. Bazıları diğerlerinden daha başarılı olan birçok tren tasarımı olmuştur. İşte şimdiye kadar üretilmiş en garip trenler.

Tren Çeşitleri Adları Nelerdir?

Tren isimleri ve çeşitleri ilginizi çekiyorsa sizi tarihin en ilginç trenleri ile tanıştırmak istedik. Şimdiye dek yapılmış en tuhaf ve ilginç trenleri gelin daha da yakından tanıyalım. Bu sayede ilginizi çeken tren çeşitleri hakkında da genel bilgilere sahip olabilirsiniz. İşte, tüm zamanların en başarılı ve ilginç tren çeşitleri:

1- Wuppertal Schwebebahn

dijital-evim-tren-çeşitleri

Wuppertal Schwebebahn, bugün hala faaliyette olan en eski elektrikli tren. Birbirine bağlı at arabalarını kullanır ve dünyadaki eşsiz trenler arasındadır. Berlin’e satmak isteyen Eugen Langen bu treni tasarladı. İlk hat 1901’de açıldı. Hala toplu taşıma aracı olarak kullanılıyor ve her yıl 25 milyon insanı taşıyor.

dijital-evim-tren-çeşitleri

Yaklaşık 13.3 kilometre uzunluğunda bir yol üzerinde ilerler ve Wupper Nehri’nin yaklaşık 12 metre üstünden geçer. Bir noktada, parkur A46 otoyolunu kesmekte. Güzergah üzerinde uçtan uca yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Kasım 2018’de bir kaza yaşadı ve onarım nedeniyle kapatıldı ve Ağustos 2019’da yeniden açıldı.

2- Raylı Hovercraft

dijital-evim-tren-çeşitleri

Raylı hovercraft, İngiltere’de yapılan deneysel bir trendi. Geliştirme 60’larda başladı ve hovercraft ve lineer asenkron motor teknolojisini birleştirdi. Amaç 250 mil / saat hızla gidebilen bir tren yaratmaktı. Şehirlerarası çalışacak ve diğer çözümlere kıyasla daha düşük sermaye maliyetine sahip olacaktı. Fransa’da Aerotrain gibi Avrupa’da geliştirilen hovertrain sistemlerine benziyordu. Raylı hovercraft, bütçe kesintileri nedeniyle askıya alındı.

3- Tren Çeşitleri Listesinin Zırhlı Trenleri

dijital-evim-tren-çeşitleri

Zırhlı trenler, zırhla korunan trenlerdi. Genellikle zırhlı ve topçu silahlarıyla donatılmış demiryolu araçlarıydı. 20. yüzyılın başlarında ve 19. yüzyılın sonlarında üretilfiler. Bunlar, büyük miktarlarda ateş gücünü taşımanın hızlı bir yoluydu. Çoğu ülke, araçlar daha popüler hale geldikçe onları kullanmayı bıraktı. Bunun yanı sıra trenler sabotaj ve hava baskınlarına karşı daha savunmasızdı. Ancak, Rusya 1999-2000 yılında  İkinci Çeçen Savaşı sırasında zırhlı trenler kullandı.

4- Micheline Tren Çeşitleri

dijital-evim-tren-çeşitleri

Michelinler, 30’lu yıllarda Fransa’da geliştirilen lastik tekerlekli trenlerdi. Michelin tarafından geliştirilen bu trenler çeşitli demiryolu şirketleri tarafından işletildi. ABD’deki Budd Company de bazı Michelinler geliştirdi. Lokomotiflere bağlı olanlar olmasına rağmen çoğu kendinden tahrikli idi. Trenler yumuşak sürüş sundular ancak sadece sınırlı bir yük taşıyabilirlerdi. Bunun yanı sıra, çelik jantlar ve arabaların aksine düz lastiklere daha eğilimliydiler. Sonunda, metropoller bu trenlerin yerini aldı. Bu metropoller daha iyi hızlanma yetenekleri nedeniyle tercih edilmiştir. Sonunda, çelik tekerlekli trenler lastik stoklarının azalması gibi sorunlar nedeniyle bu trenlerin yerini aldı.

5- Aérotrain

dijital-evim-tren-çeşitleri

Bu hava sürtünmesiyle çalışan araç hiçbir zaman ticari üretime geçmedi. Tren 1965’ten 1977’ye kadar Fransa’da üretildi ve vurgulu tren olarak adlandırıldı. Fransız kamu demiryolu taşımacılığını bu trene dönüştürmeyi amaçladı. Maglev’e benzer şekilde, tren herhangi bir engeli ortadan kaldırmak için havada ilerliyordu. Maglev’in karmaşıklığı ve masrafı olmadan inanılmaz hızlarda seyahat edilebiliyordu. Tren bir trenden çok bir uçak gibi geliştirildi. ABD’deki Rohr endüstrisi bu konseptten oldukça etkilendiler ve teknolojiyi 1969’da yoğunlaştırdılar. Aerotrain 180 adı verilen son prototip, 1979’da 430 km / saatlik hızıyla dünya rekorunu kırdı.

6- Bennie Raiplane

dijital-evim-tren-çeşitleri

Bennie Railplane, George Bennie (1891-1957) tarafından yaratılan bir tren türüdür. Havadaki bir yolda  pervaneler yardımıyla ilerliyordu. Demo olarak tek bir demiryolu hattı ile 229 metre uzunluğunda bir deneme parkuru inşa etti. Amaç, demiryolunun normal raylarda çalışmasını sağlamaktı. 120 km / s hıza çıkabildi, posta ve bozulabilir ürünler için hızlı bir taşıma seçeneği sundu..

7- M-497 Kara Böcek Tren Çeşitleri

dijital-evim-tren-çeşitleri

Kara Böcek olarak da adlandırılan M-497, jet motorları ile çalışan deneysel bir trendi. 1966 yılında ABD’de geliştirilmiş ve test edilmiştir. Tren için iki GE J47-19 jet motoru kullanılmıştır. Denemeler başarılı oldu ve tren 295 km / saat hıza ulaştı. Bu rekor bugün ABD’de bir vagon için kırılmamış bir rekordur. İnşaatı ucuz olmasına ve oldukça iyi performans göstermesine rağmen, proje ticari olarak uygun kabul edilmedi. Tren, jet motorları 1977’de çıkarıldıktan sonra bile Penn Central’a hizmet etmeye devam etti.

8- Wagonway

dijital-evim-tren-çeşitleri

Vagonları atların çektiği bu trenler buharlı trenlerden önce çıktı. Avantajları, aynı miktarda atla büyük yükleri taşıma yeteneğiydi. Sanayi devriminin başlangıcına kadar, bu trenler ahşaptan yapılmış raylarda ilerledi. Zamanla, raylara düz bir demir parçası eklemek yaygınlaştı. Bu, ahşap silindirlerin daha hızlı aşınmasına neden oldu ve sonunda demir tekerleklerle değiştirildi. Bununla birlikte, ahşap raylar yeterince sağlam değildi ve vagonların ağırlığı altında büküldüler. Böylece, tüm ray hattı demir ile değiştirildi.

9- Brennan Monoray Tren Çeşitleri

dijital-evim-tren-çeşitleri

Monoray, tek bir ray kullanan stabilize edilmiş bir vagondu. Bu monoray tam ölçekli olarak inşa edildi ve yirminci yüzyılın başlarında mükemmel çalıştı. Benzer raylar 1962’de ABD’de geliştirilmiştir. Ancak, hiçbir zaman ticari üretime ulaşmamıştır. Aana sorunu ise geleneksel trenlerin karşılaştığı keskin virajlardaki hız sınırlamasıydı. Bununla birlikte, dik kalmak için sürekli olarak çalışan bir jiroskopa da ihtiyaç duyuyordu.

10- Schienenzeppelin Adlı İlginç Tren Çeşitleri

dijital-evim-tren-çeşitleri

Demiryolu zeplini olarak da adlandırılan deneysel bir vagon zepline benziyordu. Arkada bir itici pervane kullanılarak hareket ediyordu.. 230 km / saat hıza ulaşabiliyordu. Bu benzinli vagonlar için hız rekoruydu. Sadece bir araba vagon üretildi ve güvenlik endişeleri nedeniyle 1939’da söküldü. 1930’dan itibaren Hannover-Leinhausen arasında inşa edildi. 25.85 metre uzunluğunda ve 2.8 metre yüksekliğindeydi. Başlangıçta iki adet birleştirilen BMW IV 6 silindirli benzinli uçak motoru kullanılarak inşa edilmiştir. Gövdesi modernize edildi ve dönemin havada uçan zeplinlerine benziyordu.

dijital-evim-tren-çeşitleri

Bu yazımızda sizlerle tren türleri ve bu türlerin genel özelliklerinden bahsettik. Trenler, her daim geleceğe ve teknolojiye ayak uydurmayı başaran en köklü ulaşım araçları olacaktır. Bunun yanı sıra sitemizde yer alan “Roller Coaster Sevenler Buraya! Dünyanın En İyi 10 Roller Coasterları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Tren seyehati yapmaya bayılıyorum. Umarım bir gün bunlarlada yapmak nasip olur. Gelecek yıllardaki trenleride merakla bekliyorum.

  2. 1 sene önce

    Bu güzel trenleri tanıttığınız için teşekkür ederim, ancak hiçbiri bizim Tcdd kadar değerli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir