İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Telegram Nedir? Uygulamanın Özellikleri Nelerdir?

Telegram Nedir? Uygulamanın Özellikleri Nelerdir?

dijitalevim_telegram-nedir-uygulamanin-ozellikleri-nelerdir

Telegram nedir sorusu Whatsapp tarafından ortaya çıkan yeni özellikler sonucunda merak edilmektedir. Aslında Telegram uygulaması da dünya genelinde çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen bir uygulamadır. İnternet üzerinden akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarlarda Telegram kullanımı mümkün olmaktadır. Uygulama dünya genelinde, gizlilik özelliği ile dikkat çekmektedir. Telegram’da yapılan mesajlaşmalar yüksek koruma özelliğine sahiptir.

Üçüncü kişilerin bu mesajları elde etmesine imkan bulunmadığı gibi, Telegram idare merkezi de bu mesajlaşmaları görüntüleyememektedir. Uygulama bu özelliği nedeni ile Avrupa’daki hükümetler tarafından eleştirilmiştir. Çünkü bazı terör örgütü üyelerinin Telegram üzerinden haberleştikleri düşünülmektedir. Mesajlaşmaların elde edilmesine yönelik olarak Avrupa’daki hükümetlerin girişimleri, Telegram yönetim merkezi tarafından reddedilmiştir.

Telegram Nedir? Özellikleri Nelerdir?

dijitalevim_telegram-nedir-uygulamanin-ozellikleri-nelerdir

Telegram nedir sorusundan sonra uygulamanın özellikleri de merak edilmektedir. Telegram, anlık mesajlaşma uygulaması olarak zaman ayarlı mesajlaşmalara izin vermektedir. Uygulama üzerinden iki kişinin mesajlaşması ile birlikte bu mesajlar belirli bir zaman sonra kendiliğinden silinebilmektedir. Bunun için uygulama ayarlarından zaman aralığı belirlemek mümkündür. Zaman ayarlı mesajlaşmalar, kullanıcılar tarafından silinmesi unutulan mesajların kendiliğinden silinmesine imkan tanımaktadır. Mesajların yanı sıra mesajlaşma kapsamında karşılıklı olarak gönderilen medya ögeleri de zamanlı ayarlıdır.

Uygulamaya telefon numarası ile kayıt olmak gerekmektedir. Akıllı telefonların sahip oldukları işletim sistemine göre uygulama merkezlerine girilmelidir. Uygulama merkezinden Telegram indir sekmesi seçilerek kısa sürede uygulama indirilmektedir. Uygulama indirildikten sonra telefon numarası ile uygulamaya kayıt olmak gerekmektedir. Kullanıcılar arasında yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak telefon numaraları görülememektedir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile konuşmalar yapılabilir. Uygulama içerisinde yalnızca rehberdeki kişilerle konuşma durumu yoktur. Dünya genelinde herkesi uygulama kapsamında eklemek ve diğer insanlara mesaj göndermek mümkündür.

telegram_indir

Mesajlaşmalar için bulut tabanlı bir sistem bulunmaktadır. Zaman ayarlı olarak silinmeyen mesajlar, silinme süresine kadar bulut tabanlı bir sistemde bekletilmektedir. Bu sayede silinme tarihine kadar mesajları görüntülemek mümkündür. Uygulama içerisinde görüntülü ve sesli olarak görüşme imkanı bulunmaktadır. Uygulamada Whatsapp yeni özellik olarak bir zamanlar sunulmuş olan Son Görülme özelliği bulunmaktadır. Ancak ayarlardan bu özelliği kapatmak mümkündür. Uygulamanın bilgisayar üzerinden de kullanılması, kullanıcıları memnun etmektedir. Uygulamanın önemli bir özelliği de, karşı taraf ekran görüntüsü aldığında, diğer tarafa bildirim gönderiliyor olmasıdır. Bu sayede kişinin görüntüsü çekildiğinde, diğer tarafın haber alması sağlanmaktadır.

Uygulama Ücretli Midir?

dijitalevim_telegram-nedir-uygulamanin-ozellikleri-nelerdir

Telegram nedir ve özellikleri nelerdir sorusundan sonra, uygulamanın ücretli olup olmadığı da merak edilmektedir. Uygulama ücretsiz olarak kullanım imkanı tanımaktadır. Uygulama 2013 yılından beri aktif olarak kullanıma izin vermektedir. Bu tarihten günümüze kadar uygulamanın 100 milyondan fazla sayıda kişi tarafından indirildiği bilinmektedir. Bu kadar ilgi gören bir uygulamanın Whatsapp ve Skype gibi önemli anlık mesajlaşma uygulamaları ile rekabet etmesi dikkat çekicidir.

Telegram sunulan diller sayıca çok fazladır. Bu nedenle uygulamayı kullanırken dil sıkıntısı yaşanmayacaktır. Telegram kullananlar uygulamada yer alan Telegram grupları ile etkileşimde bulunma özelliğinden faydalanabilir. Uygulamada çok sayıda kanal ve grup bulunmaktadır. Telegram grupları 18 özellikli olanların takipçi sayısı oldukça fazladır.

Telegram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

dijitalevim_telegram_indir

Telegram hesap Silme işlemleri de merak edilenler arasında yer almaktadır. Uygulamayı kalıcı olarak kapatmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Uygulamayı silmek için uygulamaya herhangi bir platform üzerinden giriş yapılmalıdır. Doğrulama kodu için uygulamaya giriş yapmak gerekmektedir. Uygulamaya giriş yapıldığından emin olduktan sonra aşağıda link tıklanmalıdır.

https://my.telegram.org/auth?to=deactivate

Linke tıkladıktan sonra ekranda yer alan yönergeler takip edilmelidir. Yönergeler takip edildikten sonra uygulama çok kısa sürede kalıcı olarak silinecektir. Uygulamayı silerken, kayıt sırasından kullanılan telefon numarasının girilmesi istenmektedir. Silme onayı verildikten sonra, uygulamada yer alan tüm sohbet geçmişi ve medya öGeleri de hızlı bir şekilde silinecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap