İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bunları Biliyormusunuz?
 3. Tarihin Kanını Donduran Nazilerin Tıbbi Deneyleri

Tarihin Kanını Donduran Nazilerin Tıbbi Deneyleri

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Naziler, tarih boyunca attıkları her adımla en çok konuşulan ve tarihe damga vuran topluluk olmuşlardır. Ancak onları diğer gruplardan farklı kılan; “ Nazilerin tıbbi deneyleri ” ile ünlenen acımasızlık duygularının sınırsızlığı oldu.

Nazi Almanyası, Yahudilerin esir edildiği dönemde elbette çağın gereği olan tıbbın da takipçisiydi. Tıp konusunda kendileri için çözüm olabileceğini düşündükleri ve üretmek istedikleri çözümler ya da ilaçlar vardı. Ancak her tıbbı çalışma için bildiği üzere elbette bir kobay olması gerekliydi. Peki sizce Naziler kobay olarak neyi seçmişlerdir?

Elbette tıp profesörü de olsa bir Nazi, kendi ideolojisine uygun bir denek seçecektir. Bir Nazi için Yahudiler dışında başka bir alternatif olabilir miydi? Elbette hayır. Tıbbi gelişmeler konusunda atılacak her adım için özellikle de iyileştirmeye yönelik ilaçlar ve çirkinleştiren bazı deneyler için Yahudiler açık deneklerdi. Nazilere ait Toplama kamplarında bulunan Yahudiler özellikle bu deneylerde canice kullanılmışlardır. Yahudilerin ölümü herhangi bir kayıp sayılmayacağı için her denemede rahat şekilde hareket eden tıp insanlarının bu konuda tam yetkisi vardı.

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Akıl almaz yöntemler can kaybı olacak mı diye düşünülmeden Nazi Toplama Kampları içinde tutulan esirlere uzun yıllar uygulandı. Testlerin başarısız olmasının da aslında bir önemi yoktu. Çünkü, başarısız olunması halinde yeni bir çalışmada kullanılacak kadar esir vardı. Bu konuda sorun yaşanmayacağını bilen Nazi tıpçıları tarihe damga vuran tıbbi deneyleri ile kan donduran bir tıp tarihine imza attılar. İşte Nazilerin tıbbi deneyleri hakkında bilinmesi gerekenler ve yapılan uygulamalar:

Nazilerin Tıbbi Deneyleri İle Tıbbi Keşif Yolculuğu!

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Naziler, tıp alanında yaptıkları her deneyde aslında insanlara ilaç bulmayı hedeflemiş her seferinde tıbbı bir adım ileriye taşıyacak önemli çalışmalara imza atmışlardır. Belki de bugünkü tıp alanında temel taşlardan birisi de bu çalışmalar olabilir denilse de uygulamanın seyri ve yürütülen çalışma insanlığa yakışacak bir usulde olmamıştır.

Nazilerin Tıbbi Deneyleri Uygulama Noktaları: Nazilerin Meşhur Toplama Kampları

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

 • Sachsenhausen
 • Dachau
 • Natzweiler
 • Buchenwald
 • Neungamma

2.Dünya Savaşı sırasında Almanya’ da toplama kamplarında esir tutulan kişiler rızaları alınmaksızın kobay olarak tıbbi deneylerde kullanılmıştır. Bu tıbbı deneylerin temel amacı bazı hastalıkların kalıcı tedavisi bulmaktı. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tifus
 • Sıtma
 • Sarı Humma
 • Tüberküloz
 • Hepatit Tipi hastalıklardır.

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Bu saydığımız hastalıkların bu dönemde tedavisinin bulunamaması birçok insanın hayatının kaybına sebep oluyordu. Alman doktorlar ise toplama kamplarındaki Yahudilerin canını hiçe sayarak onları değersiz bir kobay olarak kullanıyorlardı. Bu deneylerde çoğu denek çoğunlukla hayatını kaybediyordu. Sağ kalanlar ise hayati fonksiyonlarını yerine getiremeyecek şekilde felç kalıyordu. Bu insanın içinin almayacağı uygulama 3. Reich döneminde yapıldı. Bu dönem toplamda tıp tarihçileri tarafından 3 ana kategoriye ayrılmış ve bu şekilde değerlendirilmiştir. Her kategori kendi içinde başlı başına bir insan katline sahne olmuştur.

1- Birinci Kategoride Nazilerin Tıbbi Deneyleri

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Korkunç tıbbi deneylerin ilk dönemi Dachau’ da gerçekleşmiştir. Dr. Sigmund Rascher tarafından gerçekleştirilen bu deneyler, yüksek irtifa denemeleri olmuştur.

Amaç, Alman Hava Kuvvetleri’ nde yapılacak olan oksijenli ya da oksijensiz şekildeki atlamalarda ne gibi farklar ortaya çıktığını görmek ve buna göre tedbir almak. Dr., bu durumu daha iyi tespit edebilmek için düşük irtifa odalarında 200 Yahudiyi kullanmıştır. Deney sırasında 80 kişi kalan 120 kişi ise deney sonunda öldürülmüştür.

2.Dünya Savaşı bir yana dursun Dr. Rascher denemelerine devam etmiştir. Bu defaki denemesi hipotermi üzerine olmuştur. Aslında amaç hipotermiden ziyade Kuzey Buz Denizi’nde buzlu suya düşen Alman askerlerinin dayanıklılık süresini ölçmektir. İlk etapta Dachau sonra da Auschwitz ‘ te soğuk odalar oluşturuldu ve 300 kişi denek yapıldı. Ancak ortalama 90 kişi ölmüştür.

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Bu deney esnasında Dachau’ da yapılan bir diğer deney deniz suyunun içilebilirliği oldu. Esirlere verilen deniz suyunun akabinde çok ciddi fiziksel patolojiler ortaya çıkmış ve çoğu esir ölmüştür. Kalanlar ise öylesine dehidre olmuştur ki yerde ki bir damla suyu gören esirler yeri yalamaya başlamışlardır.

2- İkinci Kategoride Yaşananlar

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

Nazilerin tıbbi deneyleri 2. Kategoride daha çok Alman askerlerinin yaralanma ve hastalanma durumunda kullanılacak tedavi yöntemlerine ilişkin oldu.

İnsanlık dışı bir deneye daha sıra gelmişti. Tam 200 tane esirin akciğerlerine tüberküloz basili enjekte edilerek hastalığın bütün aşamaları kayıt altına alındı. Bu süreçte deneklerin tamamı öldü.

Buchenwald’ te Rus esirlerin infazında kullanılan ölümcül teknik ise sülfür, fenol ve benzin karışımından oluşan bir ilaç ile ölüm hızının ölçümü olmuştur.

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

1941-1943 arasında gazlı kangren nedeni ile çok fazla ölüm yaşandı. Sülfilinamidin tedavide kullanılması için, yaralanma sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık için insanlık için büyük bir adım atılmıştır. Bulunan tedavi yöntemi buluşunda yaşananlar da yine hafızalarda yer eden deneyler arasında. Bu tıbbi deney için Yahudi esirler önce savaş yarası aldı. Sonrasında bu yaralar kangren ve tetanos olmak üzere öylece bırakılmıştır.

Açık bırakılan ve hastalıklı olan bu açık yaralarda Sülfilinamid kullanılmış ve hastalık evreleri takip edilmiştir. Natzweiler ve Sachsenhausen kamplarında yapılan bu uygulamada bu deney sonrasında yaşananlar insanlık dışı sahnelere tanıklık etmiştir. Olası tepkimeler için esirler aynı zamanda zehirli hardal gazı ile fosgene maruz kalmışlardır.

3- Nazilerin Tıbbi Deneyleri ve Üçüncü Kategori

https://www.youtube.com/watch?v=QQqy_5-nN58

Toplama kamplarında yapılan Nazilerin tıbbi deneyleri 3. Kategoride ise tamamen Nazi ideolojisini tüm dünyaya anlatmıştır. Ünlü Alman Dr. Mengele saf Alman ırkını çoğaltmak üzere yaptığı çalışmalar ile tanındı. Özellikle hedefinde Yahudi cüceleri ve tek yumurta ikizleri vardı. Bütün deneylerde bu esirleri kullanan doktorun tek amacı çoklu doğumlar ile Almanların dünyaya hakim olmasını sağlamaktı. Bu nedenle Aryan ırkından olan çoğul doğumları uzun süre inceledi ve çalışmalarını bu yönde sürdürdü. Ancak bu deneylerde kullandığı 1000 tane ikizden sadece 200 tanesi hayatta kalmayı başarabildi.

İlginizi Çekebilir: Ünlü Casuslar Arasında Yer Alan 10 İsim

Irkçılığa yönelik yapılan tek çalışma bu değildi elbette. Almanların dünyada çoğalan ırk olması sağlanırken diğer ırkların da soylarının kurutulması hedefleniyordu. Bu sebeple kamplardaki Yahudi esirlere, çingenelere özellikle kısırlaştırma ve üreme üzerine çeşitli serolojik testler yapıldı. İlaç deneyleri yapıldı.

dıjıtal-evim-tarihin-kanini-donduran-nazilerin-tibbi-deneyleri

2.Dünya savaşı sonrasında kurulan mahkemelerde yargılanan Alman doktorlar Nazilerin tıbbi deneyleri olarak bilinen bu çalışmaların savaş tekniği ya da soykırım amaçlı olmadığı sadece tıbbi amaçla yaptıklarını ifade etmişlerdir. İnsanlığın tamamı için tıbbi patolojik çalışmaların insanlar üzerinde denenmesi mantık çerçevesinde geçerlidir şeklinde beyanda bulunmuşlardır. Ancak yukarıda geçen bütün olaylar kamplarda yaşanan olaylara tanık olanların mahkemelerde dile getirdikleri olarak bilinir. Nazi döneminin kurbanları olan bu kişilerin ifadeleri ile ismi geçen doktorların tamamı Yahudi ve Romenler açısından oldukça önemli isimler olarak tanınırlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Birkaç satır sadelik... Biraz da samimiyet...Anı yaşamaktan öte nedir ki derdimiz?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Çok çarpıcı ve utanç verici olayların yaşandığı bir dönem. Nazilerin tıbbi deneyleri yaptıklarını duymuştum ama bu derece vahşice olduğunu bilmiyordum. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir