1. Ana Sayfa
  2. Tarihi Olaylar
  3. Mısır Mitolojisi Tanrıları: Antik Mısır’ın Tanrı ve Tanrıçaları
Trendlerdeki Yazı

Mısır Mitolojisi Tanrıları: Antik Mısır’ın Tanrı ve Tanrıçaları

mısır-mitolojisi-tanrıları

Mısır mitolojisi tanrıları, her zaman mitoloji evreninde büyük dikkat çeken karakterler olmuşlardır. Mısır tanrıları ve güçleri her daim diğer medeniyetlerin tanrıları ile karşılaştırılmıştır. Antik Mısır dönemine ait yaratılış efsaneleri ve tanrıların gazabı, mitoloji okurlarının da en fazla dikkatini çeken konular olmuştur.

Mısır mitolojisi tanrı ve tanrıçaları hakkında bazı bilgileri biz de sizler için derlemek istedik. Mitolojik hikayeler ve dilden dile anlatılan efsaneler ışığında heybetli tanrı ve tanrıçaları daha yakından tanıyabiliriz. İşte, şimdiye dek anlatılmış detaylarıyla birlikte Mısır’ın en popüler tanrı ve tanrıçaları:

Mısır Mitolojisi Tanrıları: Osiris

mısır-mitolojisi-tanrıları

Osiris, Mısır mitolojisi tanrıları arasında oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Hatta Osiris’in tanrılar arasında en üst noktada bulunduğu da söyleniyor. Kız kardeşi İsis ile evlenen Osiris, yeraltı ve ölülerin tanrısı olarak bilinmektedir. Antik Mısır’da güçlü bir konumda iken diğer kardeşi acımasız Seth tarafından öldürülen Osiris’i karısı İsis geri getirmeyi başarır.

İsis, Osiris’in genital bölgesini yeniden dirilterek ondan hamile kalır. Bu hamilelikten de Mısır’ın bir diğer önemli tanrısı Horus doğar. Horus da tıpkı babası gibi Mısır’ın hem tanrısı hem de en güçlü kralı olarak anılacaktır.

Tanrıçaların En Büyüğü: İsis

mısır-mitolojisi-tanrıları

Mısır tanrıları ve tanrıçaları arasında İsis’in de Osiris gibi büyük önemi bulunuyor. Osiris’in kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan İsis, aşkı temsil ediyor. Öyle ki bu aşk tanrıçası, hayatta sevdiği tek tanrı olan Osiris’i de yeniden diriltebiliyor. Bundan dolayı da İsis’e şifa dağıtan tanrıça adı da verilmiştir.

İsis, Osiris’ten sonra Mısır medeniyetinin en önemli ismi olarak anılmaktadır. İsis, Mısır krallarının da gücünü aldığı tek isim olarak kabul edilmiştir. Antik Mısır’da hastalıkların iyileştirilmesinde İsis’in büyük etkisi olduğuna inanılır.

Mısır’ın En Korkunç Tanrısı: Seth

mısır-mitolojisi-tanrıları

Mısır tanrıları denildiğinde Seth’i de unutmamak gerekiyor. Seth, İsis, Osiris ve Nephythys’in kardeşi olarak da biliniyor. Kendisi diğer kız kardeşi Nephythys ile evlenerek hayat boyu kendisine acı çektirmiştir. Bunun yanında büyük kardeşi Osiris de Seth tarafından acımasız bir şekilde öldürülmüştür.

Tıpkı Yunan mitolojisi gibi Mısır mitolojisi içinde de kaosun hakim olduğu bir dönem olmuştur. Yunan tanrıları da bir kötü tanrının gazabından uzun yıllar boyunca kurtulamamıştır. İşte, Mısır mitolojisinde kaosun tanrısı da Seth’tir. Karanlık ve kaosu simgeleyen Seth, Horus’a yenilerek gücünü tamamen kaybetmiştir.

Bir Diğer Kız Kardeş: Nephythys

mısır-mitolojisi-tanrıları

Her ne kadar İsis, şifayı temsil eden tanrıça olsa da diğer kız kardeş Nephythys hastalığı ve ölümü simgelemektedir. Seth ile evli olan bu tanrıça, yaşamı boyunca hep çile çekmiştir. Seth’in de gazabına uğrayan Nephythys her zaman İsis gibi olmak istese de bunu başaramamıştır.

Nephythys, Horus ve Seth’in savaşında kocasına ihanet ederek Horus’un yanında yer almıştır.

Mısır Mitolojisi Tanrıları: Ra

mısır-mitolojisi-tanrıları

Mısır mitolojisi tanrıları arasında Ra’nın özel bir yeri bulunuyor. Öyle ki Ra, Mısır mitolojisi yaratılış hikayelerinde de yer alıyor. Ra, en kuvvetli ve ihtişamlı Mısır tanrısı olarak nam salmış bir isimdir. Hatta bu tanrının Osiris ve İsis’den önce hüküm sürdüğü de söylenmektedir.

Mısır mitolojisi tanrıları ve isimleri arasında ön plana çıkan bu isim, güneş tanrısıdır. Ra, aynı zamanda tüm evrenin de yaratıcısı olarak kabul edilmektedir. Normalde yer altında yaşayan bu kudretli tanrı, güneşin doğması ile birlikte yer yüzüne çıkmaktadır.

Mısır Mitolojisi Tanrıları ve Horus

mısır-mitolojisi-tanrıları

Horus, Mısır mitolojisinin belki de en fazla konuşulan isimlerinden biridir. İsis ve Osiris’in oğlu olan Horus, Mısır tahtının da sahibi olmuştur. Horus, Mısır’da gökyüzünü temsil eden bir tanrı olarak ön plana çıkmıştır. Aynı zamanda bu yüce tanrı, amcası Seth’i de başarılı bir şekilde mağlup etmiştir.

Horus’un gözü simgesinin de Mısır inancında önemli bir yeri bulunmaktadır. Horus’un gözü Mısır’ın en büyük tılsımlarından biri olarak kabul edilir. Bu göz ile tanrının her şeyi görebileceğine de rivayet edilmiştir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. BU SİTEDEKİ YAZI TRENDLERE GİRMESİ GEREKİR FOTOĞRAF EFSANE ÖTESİ İYİ ÇEKİLKİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir