İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak Mümkün Müdür?

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak Mümkün Müdür?

stok-fotograf-satarak-para-kazanmak-mumkun-mudur

Stok fotoğraf satarak para kazanmak ifadesi pek çok kişi tarafından duyulmuştur. Stok fotoğrafçılığın hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde, bu işten para kazanmanın mümkün olup olmadığı pek çok mecrada sorulmaktadır. Stok fotoğrafçılık, herhangi bir sektörde ihtiyaç duyulan görsel öğelerin tedarik edilmesinde oldukça yararlıdır.

Fotoğraf satarak para KAZANDIRAN uygulamalar günümüzde sıklıkla araştırılan para kazanma metotları arasında yer almaktadır. Fotoğraf çekmeyi hobi haline getirenler ya da mesleği fotoğrafçılık olanlar için, stok fotoğrafçılık gelir getirici bir hale gelebilmektedir. Stok FOTOĞRAFÇILIĞI cep telefonu kameraları ile bile para kazanmaya imkan tanımaktadır. Bu alanda çok kaliteli kameralar kullanılabildiği gibi görüntü kalitesi yeterli sayılan akıllı telefonlar da kullanılabilmektedir.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Hangi Platformlar Faydalıdır?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için internet dünyasında yer edinen bazı sitelerin kullanılması gerekmektedir. İnternet üzerinden fotoğraf satışı yapılabilecek çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin bazılarının komisyon oranları yüksek olurken bazılarının komisyon ücretleri makul düzeydedir.

Bazı siteler sadece profesyonel fotoğrafçıları kabul ederken bazıları da amatör tüm fotoğrafçıları üye olarak kabul etmektedir. Stok fotoğraf satışına imkan tanıyan sitelerin belirli bir ödeme limitleri bulunmaktadır. Her sitenin ödeme limitleri birbirine göre farklıdır. Stok fotoğraf satmak için tercih edilebilecek siteler şöyledir:

1-      Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Alamy

stok-fotograf-satarak-para-kazanmak-mumkun-mudur

İnternet üzerinden stok fotoğraf satışı ile para kazanmanın en doğru adresi Alamy sitesidir. Sitenin dijital dünyada çok sayıda kullanıcısı bulunmaktadır. Bu durum, sitede yer alan fotoğrafların hızlı bir şekilde satılmasına imkan tanımaktadır. Site üzerinden satışı yapılan fotoğraflardan alınan komisyon oranları %40 ve %50 düzeylerindedir.

Fotoğraflardan elde edilen telif geliri biraz düşük gibi görülse de Alamy, fotoğrafların yüksek fiyatlardan satıldığı bir site olma özelliğine sahiptir. Sitede 160 milyondan fazla resim ve video yer almaktadır. Sitede yer alan fotoğrafların başka platformlar üzerinden de satışına izin verilmektedir. Böyle bir satış gerçekleştiğinde ise fotoğraf satışlarının yalnızca %40’ı fotoğrafçılara ödenmektedir.

2-      Shutterstock Fotoğraf Satmak İçin İdeal Bir Adres

Shutterstock fotoğraf satmak için tercih edilen önemli sayfalar arasındadır. Stok fotoğraf satarak para kazanmak için Shutter stock sitesi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Sitenin günlük ziyaretçi sayısı incelendiği zaman, sitenin bu sektörde ağırlığı anlaşılacaktır. Shutter Stock üzerinden fotoğraf sanatçılarına, bugüne kadar gerçekleştirilen fotoğraf satışlardan yaklaşık olarak 500 milyon dolar ödenmiştir. Sitenin fotoğraf satışları sonucunda stok fotoğrafçılarına ödediği oran %30’dur.

Site üzerinden fotoğrafçılara ödenen en düşük tutar 0,25 dolardan başlamaktadır. Ödenen tutarın, özel fotoğraflarda 120 dolara kadar çıktığı görülmektedir. Platform tamamen Fotoğraf yükle para kazan mantığı ile çalışmaktadır. Cep telefonlarından da stok resim yükleyerek para kazanmak imkan dahilindedir. Fotoğraf satmak ekşi sözlük yorumları da Shutter hakkında genellikle olumludur. Bu da sitenin ne kadar kaliteli bir iş çıkardığının en büyük kanıtı olmaktadır.

3-      IStock Fotoğraf Satma Sitesi

iStock fotoğraf satma sitesi de stok fotoğraf satarak para kazanmak için tercih edilen siteler arasında yer almaktadır. Sitenin Getty Image ile ortaklığı da bulunmaktadır. Siteye yüklenen her fotoğraf aynı zamanda Getty Image sitesinde de yer almaktadır. Bu sayede fotoğrafların satılma hızı daha da artmaktadır. Site üzerinden yapılan satışlar için ne kadar ödeme yapılacağına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Ancak sitede, satış sonucunda fotoğrafçılara ödeme yapılacağı belirtilmektedir.

4-      PhotoShelter Sitesi

stok-fotograf-satarak-para-kazanmak-mumkun-mudur

Photoshelter kullanıcılara kendi internet siteleri üzerinden fotoğraf satışı yapmaya imkan tanımaktadır. Yani bir sanal ticaret sitesi özelliği göstermektedir. Bu uygulama sayesinde kişisel web sitelerine bile fotoğraf satışı yapmak için platform eklenebilmektedir. Uygulamanın sunduğu hizmetten yararlanmak için aylık 10 dolarlık bir ödeme yapılması gerekmektedir. Site, fotoğraf ekleme ve düzenleme işlemlerini yapmada büyük kolaylıklar sunmaktadır.

5-      Adobe Stock

stok fotoğrafçılık

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için bu sektörde bir duayene ihtiyaç olabilir. Böyle durumlar için Adobe firmasının hizmete soktuğu Adobe Stock platformu kullanılmalıdır. Normal fotoğraf satışları için %33 oranında telif hakkı ödenirken, vektör görseller için %35 oranında telif hakkı sunulmaktadır. Sitenin ödeme alt sınırı 25 dolardır. 25 dolarlık limite ulaşınca hızlı bir şekilde ödeme almak mümkündür. Sitede akıllı etiketleme sistemi aktif olarak kullanılmaktadır. Eklenen her resim için manuel olarak etiket eklemeye lüzum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap