İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Son Dönemin Popüler Terimi Z Kuşağı Hakkında Detaylar

Son Dönemin Popüler Terimi Z Kuşağı Hakkında Detaylar

z-kuşağı

Z kuşağı, son günlerin şüphesiz ki en çok tartışılan jenerasyonlarından biri olmayı başardı. Kimi kaynaklar Z kuşağının 1996 yılından itibaren dünyaya geldiğini söylese de bu terim genelde 2000 sonrası için kullanılıyor. Milenyun çocukları olarak da adlandırılan bu kuşağın internet çağının jenerasyonu olduğu söyleniyor. X ve Y kuşağından sonra ortaya çıkan bu kuşağın bireylerine biz da daha yakından bakmak istedik.

Z kuşağı özellikleri ve diğer kuşaklar ile çatışmaları hakkındaki detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Milenyum çocukları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmanız adına sizler için bu alanda çeşitli araştırmalar yaptık. İşte, bilmek isteyeceğiniz tüm detaylarıyla Z kuşağı nedir ve bu kuşağın en temel özellikleri nelerdir:

Z Kuşağı Nedir?

z-kuşağı

Z kuşağı kimdir sorusuna bazı uzmanlar tarafından 1996 yılından sonra doğanlar olarak cevap veriliyor. Fakat bazı uzmanlar da aslında bu kuşağın 2000 yılından sonra ortaya çıktığını savunuyor. Yine de bilinmesi gereken bir gerçek var ki bu jenerasyon aslında 21. yüzyılın tüm nimetlerinden yararlanmayı başaran bir jenerasyon olarak tanımlanıyor.

Teknoloji ve internet çağında doğan bu kişilerin diğer kuşaklara oranla da daha uzun süre yaşayacağı tahmin ediliyor. Bir diğer adı zoomer olan bu kuşağın genellikle sosyal medya kullanımında aktif olduğu söyleniyor. Öyle ki zoomerlar, kendilerini ifade etmek için Twitter, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya kanallarını kullanıyorlar.

Günümüzde de bu kuşağa mensup gençler tarafından pek çok sosyal medya eylemi gerçekleştiriliyor. Bu eylemlerin de başında Trump’ın seçim mitinginin sabote edilmesi geliyor. Bu konuda aktarılanlara göre zoomerlar, TikTok uygulaması üzerinden anlaşarak Trump’ın mitingi için biletleri satın alıp mitinge gitmemişlerdi.

Z Kuşağı Özellikleri

z-kuşağı

Z kuşağı hangi yıllar arasında doğan kişilerin dahil olduğu bir kuşaktır sorusunun tartışmalı olduğunu belirtmiştik. Fakat yine de 1996 ila 2010 yılları arasında doğan nesle zoomer denmesinin doğru bulunduğunu söyleyebiliriz. Zoomer sözcüğü de aslında X kuşağına verilen isim olan boomerın uyarlanmış verisyonudur. Boomer kuşağında yer alanlar savaş dönemine aşina olduklarından onlara verilen isim boomer olmuştur.

Z kuşağının bir öncesinde doksanlar çocukları olarak tanımlanan Y kuşağı bulunmaktadır. Aslında Y kuşağı da X ve Z kuşağı arasında kalan ve her iki jenerasyona da ayak uydurabilen bir kuşaktır.

Z kuşağını diğerlerinden farklı kılan teknolojinin içerisine doğmuş olmalarıdır. Öyle ki milenyum çocuklarının analitik düşünce yetileri de diğerlerine oranla daha gelişmiştir. Bu kuşağa mensup kişilerin hayatında özgürlük ve öz güven gibi kavramlar önemli bir yere sahiptir. Kuşağın bireyleri, özgürlükleri uğruna savaşmayı seven bir nesil olarak tanımlanmıştır.

Z Kuşağının Teknoloji ile İlişkisi

Z kuşağının teknoloji ile olan ilişkisi diğer tüm kuşakları solda sıfır bırakacak düzeydedir. Doğdukları andan itibaren teknoloji ile iç içe olan bu nesil, bu konuda ebeveynlerinden daha bilgilidir. Yapılan sosyolojik araştırmaların ışığında zoomerların 7 ila 16 yaşlarında aktif bir internet kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştır.

Öyle ki bu nesilin en çok konuştuğu konular arasında da sosyal medya ve bilgisayar oyunları yer almaktadır. Yine yapılan bir araştırma çerçevesinde zoomerların YouTube ve TikTok gibi sosyal medya kanallarına olan ilgisi de oldukça yüksektir.

Z Kuşağının Diğerlerine Oranla Önemi

z-kuşağı

Z kuşağı için çağımızın en kalabalık kuşağı demek doğru olacaktır. Yani geleceğimizin tamamı aslında bu kuşağa mensup insanların elindedir. Dolayısıyla bu durum zoomer olarak adlandırılan bu kuşağı değerli kılmaktadır. İleride çalışan nüfusun da pek çoğunu bu kuşağın çocukları oluşturacaktır. Öyle ki günümüzde bile zoomer olup iş hayatına atılanların sayısı oldukça yüksektir.

Yorum Yap

Yorum Yap