İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Skype Web Nedir? Tarayıcı Üzerinden Skype Nasıl Kullanılır?

Skype Web Nedir? Tarayıcı Üzerinden Skype Nasıl Kullanılır?

dijitalevim_skype-web-nedir-tarayici-uzerinden-skype-nasil-kullanilir

Skype web anlık mesajlaşma uygulaması olarak kullanılan Skype’ın, tarayıcılar üzerinden görüntülü konuşma yapmaya imkan tanıdığı bir şeklidir. Bilindiği gibi Skype, görüntülü konuşma uygulamaları arasında hatırı sayılır bir yere sahiptir. Çoklu konferans özelliği nedeni ile iş görüşmelerini Skype uygulaması üzerinden yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Skype’ın yüksek kaliteli video görüşme özelliğini ücretsiz olarak sunması ve bunun yanı sıra cep telefonu numaralarını da aramaya imkan tanıması, kullanıcıların beğenisini kazanan özellikler olmaktadır.

Skype, pek çok mesajlaşma uygulamasına göre dinamik bir yapıya sahiptir. Sürekli olarak, sahip olduğu özellikleri yenileyerek kullanıcılarının takdirini kazanmaktadır. Bu anlamda, Skype güncelleme durumunun çok sık aralıklarla yapıldığı söylenebilir. Skype for web ifadesi ise bilgisayara yüklü olmadan Skype uygulamasını kullanmak anlamına gelmektedir.

Skype Web Nasıl Kullanılır?

dijitalevim_tarayici-uzerinden-nasil-kullanilir

Uygulamanın kullanılabilmesi için Microsoft Edge ya da Chrome tarayıcıları üzerinden web.skype.com adresine girilmelidir. Bu sayfa üzerinden Skype web giriş yapılmalıdır. Skype hesap bilgilerinden ziyade Skype hesabına ilişkin mail adresinin girilmesi gerekmektedir. Skype hesabına internet üzerinden girildiğinde, hesaba ilişkin tüm kişiler eksiksiz olarak görüntülenebilmektedir. Bu sayede hiçbir indirme işlemi yapmadan Skype uygulamasının tüm özelliklerini tarayıcı üzerinden kullanmak mümkün olmaktadır.

Web üzerinden kullanılan Skype uygulamalarındaki konuşmalar da uçtan uca şifreli bir şekilde korunmaktadır. Online olarak tarayıcı üzerinden açılan Skype hesabı için eşitleme işlemine gerek yoktur. Geçmişe ait tüm konuşmalar hesap üzerinden görüntülenebilmektedir. Uygulamada normal bir Skype kullanımında olduğu gibi görüntülü konuşmalar yapılabilmektedir, ancak tek fark, tüm işlemlerin tarayıcı üzerinden yapılıyor olmasıdır. Görüşme sırasında kayıt almak mümkündür. Whatsapp’ta olduğu gibi, medya öğeleri arasında arama yaparak önceki iletilerde yer alan medya unsurları kolaylıkla bulunabilmektedir.

Skype Web Özellikleri Nelerdir?

dijitalevim_tarayici-uzerinden-skype-nasil-kullanilir

Skype web uygulamasının özellikleri göz doldurmaktadır. Uygulamada yer alan HD görüntülü konuşma özelliği, son derece kaliteli görüşmelere imkan tanımaktadır. Skype kullanırken durum paylaşımı yaparak o anki görüntüler, kişi listesinin erişimine sunulabilmektedir. Uygulama içerisinde akıllı mesajlaşma özelliği ile anlık tepkiler verilebilmektedir. Uygulama üzerinden en fazla 50 kişiye kadar sesli ve görüntülü konuşma imkanı tanınmaktadır. Uygulamanın bu özelliği, iş görüşmeleri için ideal bir platformun sunulduğunu göstermektedir.

Uygulamada görüntülü konuşma yaparken canlı alt yazılar kullanılabilmektedir. Skype uygulamasının bir başka özelliği de sabit telefonları aramaya imkan tanımasıdır. Skype Messenger web 26 farklı ülke ve bölgede geçerliliği olan bu özellik sayesinde çok uygun fiyatlar karşılığında görüşme yapmaya imkan tanımaktadır. Skype üzerinden cep telefonlarına ücretli bir özellik olarak SMS gönderimi yapılabilmektedir. Skype üzerinden cep telefonlarını ya da sabit numaraları arayabilmek için Skype kontörün yüklenmesi gerekmektedir.

dijitalevim_skype-nedir-tarayici-uzerinden-skype-nasil-kullanilir

Uygulama içerisinde, Whatsapp uygulamasında olduğu gibi konum paylaşma özelliği bulunmaktadır. Konum özelliği sayesinde kişilerle buluşmada kolaylık sağlanmaktadır. Herhangi bir toplantı ya da eğlence olduğunda, konum paylaşma özelliği kullanılarak kişilerin birbirlerini bulması sağlanabilmektedir. Görüntülü konuşma sırasında arka plan bulanıklaştırma özelliği kullanılarak kişinin görüntü içerisinde odak nokta olması sağlanabilmektedir. Skype üzerinden dosya gönderimi yapmak da mümkündür. 300 MB’ye kadar olan dosyalar, video ve fotoğraflar rahatlıkla gönderilebilmektedir.

Tüm çağrılara ilişkin olarak sesli çeviri özelliği bulunmaktadır. Skype’a gelen çağrıların istenilen cep telefonuna yönlendirilmesine de imkan tanınmaktadır. Ayrıca, meşgul olunan durumlar için özel mesajlar ayarlayarak arayan kişiye durum bildirimi yapılabilmektedir. Uygulama üzerinden kişiye ait olan bir web sitesi paylaşımı da yapılabilmektedir. Mail üzerinden Skype’a geçiş yapılabildiği gibi, tam tersi bir geçiş de imkan dahilindedir.

Skype Ücretli Bir Uygulama Mıdır?

dijitalevim_skype-web-nedir-tarayici-uzerinden-skype-nasil-kullanilir

Skype web uygulaması ücretsiz olarak sunulan bir uygulamadır. Sabit ya da cep telefonlarına Skype üzerinden arama yapmak gibi ödeme gerektiren uygulamalar ile birlikte Skype Business uygulaması da ücretli sunulmaktadır. Skype uygulamasının üzerinden görüntülü ya da sesli konuşma yapmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Skype Business uygulaması üzerinden diğer Office uygulamalarını kullanarak sohbetler yapmak, çağrılar gerçekleştirmek ve toplantılar yapmak mümkündür.

Skype uygulamasını yazılım üzerinden kullanmak için Skype’ın resmi internet sitesinden Skype download yapmak yeterli olmaktadır. Akıllı telefonlar içinse akıllı telefonların uygulama yükleme merkezleri kullanılmalıdır. Yükleme işleminden sonra Skype adı, mail adresi ya da telefon numarası girilerek uygulama başlatılmaktadır. Uygulama üzerinden grup sohbeti başlatmak için Yeni Sohbet düğmesi seçilmelidir. Buradan, Yeni Grup sohbet listesi seçilerek gruba bir isim verilmeli, sonrasında kişiler eklenerek sohbete başlanmalıdır. Grup konuşmasını tamamlamak içinse Bitti sekmesi tıklanmalıdır. Skype web uygulaması grup konuşmalarının ücretsiz ve HD görüntü kalitesinde yapılmasına izin vermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap