İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Pablo Escobar Hakkında 8 Bilinmeyen Gerçek

Pablo Escobar Hakkında 8 Bilinmeyen Gerçek

dijital-evim-pablo-escobar

Dünyanın en bilinen uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Escobar kısa zaman içinde Medellin’in uyuşturucu piyasasının lideri konumuna geldi. Popüler kültürdeki başarısı ise sayısız kitap, film ve şarkı ile kendisini göstermiştir. Bu listede Escobar’ın hayatıyla ilgili gerçeklerin bir listesini bulacaksınız.

Dünyanın en ünlü uyuşuturucu karteli olan Pablo Escobar filmi ile de gündeme gelmiştir. Günümüzde hala Pablo Escobar kimdir sorusu tüm popülerliğini korumaktadır. Biz de bundan yola çıkarak sizler için Escobar’ın bilinmeyenlerini derledik.

Pablo Escobar ve Yükselişi

Bir çiftçinin ve bir öğretmenin oğlu olan Escobar henüz genç yaşta suç ile tanıştı. Bazı kaynaklara göre ilk suçu sahte diploma basmak oldu. Daha sonra müzik ekipmanları kaçakçılığı yapmak, mezar taşlarını çalmak ve sahte karne basmaktan pek çok defa başı derde girdi. Escobar aynı zamanda araba da çaldı ve 1974 yılında ilk defa tutuklanmasına sebep olan suç da araba hırsızlığı yapmasıydı. Kısa bir süre sonra da uyuşturucu kaçakçısı oldu.

Pablo Escobar ve Medellin Karteli

dijital-evim-pablo-escobar

En güçlü döneminde haftada 420 milyon dolar kazanan Escobar, Medellin kartelinin en güçlü ve en zengin lideri oldu. Pablo, dünyanın en büyük kokain ticaretine hükmediyordu. Bununla birlikte beklenmeyecek bir şekilde 25 milyar dolarlık bir parayı da insanlara yardım için harcadığı ortaya çıkmıştır.

dijital-evim-pablo-escobar

Escobar’ın yaşam tarzı partiler, lüks arabalar, özel jetler ve lüks evler üzerine kuruluydu. 1980’lerin sonunda ülkesinin 10 milyar dolarlık borcunu ödemeyi teklif etti. Bununla birlikte kızının üşüdüğü bir gece üşümemesi için 2 milyon dolarlık parayı şömine de yaktığı konuşuldu. Escobar o kadar zengindi ki elindeki paraları harcayamıyordu. Paraların çoğu tarlalarda ve depolarda toplanıyordu. Kardeşinin anlattıklarına göre bir yıl içinde yaklaşık 2,1 milyar dolarlık bir para fareler tarafından yenmişti.

Hacienda Napoles Mülkü

dijital-evim-pablo-escobar

Escobar’ın birkaç tane sarayı vardı ancak en kayda değer mülkü Bogota ve Medellin arasında bulunan Hacienta Napoles adıyla bilinen 7000 dönümlük mülktü. 63 milyon dolara mal olduğu bilinen bu mülkte bir futbol sahası, dinozor heykelleri, golf sahası, yapay göller boğa güreşi arenası ve rakip kartel tarafından tahrip edilmiş bir klasik araba koleksiyonunun kalıntıları bulunmaktaydı. Bununla birlikte bir uçak pisti, bir tenis kortu bir de hayvanat bahçesi vardı. N kapısı ABD’deki ilk uyuşturucu akışında kullandığı uçakla kapatılan mülk daha sonra yerel halk tarafından yağmalandı ve şu anda popüler bir turizm merkezi.

Ormanın Kralı

dijital-evim-pablo-escobar

Escobar’ın özel hayvanat bahçesi filler, deve kuşları, zebralar, develer ve zürafalar olmak üzere yaklaşık 200 hayvana ev sahipliği yapmıştır. 1993 yılındaki ölümünden sonra hayvanların çoğu başka hayvanat bahçelerine götürüldüler. Ancak 4 hipopotam geride kaldı. Bu hayvanlar çoğalarak 2016 yılına yani 40 yaşına kadar yaşadılar.

Pablo Escobar ve Robin Hood Benzetmesi

dijital-evim-pablo-escobar

Kolombiyalıların desteğini kazanmak isteyen Escobar, hayırsever çabalarıyla tanındı. Bu da onun Robin Hood takma adını almasına sebep oldu. Yerel futbol takımlarına bile sponsor oldu. Birçok Kolombiyalı ile olan iyi ilişkileri onu bir anda 1982 yılında yapılan kongre seçimlerinde sandalye kazanmasına sebep oldu. Ancak hemen peşinden ortaya çıkan çeşitli suç faaliyetleri yüzünden istifaya zorlandı. Buna sebep olduğu düşünülen Adalet Bakanı da bir süre sonra öldürüldü.

“Plata o Plomo”

dijital-evim-pablo-escobar

Escobar’ın sorunların üstesinden gelme şekli “gümüş” rüşvet veya “kafa” kurşun anlamına gelen plata o plomo idi. Birincisini tercih etmesine rağmen ikinci seçenek de sıklıkla uygulandı. Bu yüzden acımasızlığı ile ün yaptı. Çok sayıda polis ve hükümet yetkilisini öldürttü. Bu sayının toplamda 4 bin kişiyi aştığı biliniyor. 1989 yılında içinde bir muhbiri taşıyan uçağı bomba ile patlattı. Bu olayda 100 kişi öldü.

La Catedral

dijital-evim-pablo-escobar

1991 yılında Escobar, yetkililere kendi hapishanesini kurmayı ve burada yaşaması halinde teslim olacağını bir teklif olarak sundu. Kolombiyalı yetkililer bu teklifi şaşırtıcı bir şekilde kabul ettiler. Sonuç ise La Catedral oldu.  Son derece lüks olan bu tesis bir gece kulübü, sauna, şelale, futbol sahası, telefonlar, bilgisayarlar ve faks makinelerinin olduğu bir yerdi. Ancak Escobar burada iki kartel üyesine işkence yapıp onları öldürdükten sonra yetkiler onu daha acımasız bir cezaevine götürmeye çalıştı. Transfer işlemi gerçekleşmeden Escobar Temmuz 1992’de kaçtı.

Pablo Escobar Ölümü

Kaçtıktan sonra Kolombiya hükümeti, ABD hükümetinin ve rakip uyuşturucu kaçakçılarının da yardımıyla onu yakalamak için bir insan avı başlattı. Escobar 2 Aralık 1993’de 44. Doğum gününü kutladı. İddiaya göre şarap pasta ve esrarın tadını çıkarttı. Ertesi gün Medellin’de gizlendiği keşfedildi. Kolombiya güvenlik güçleri binaya operasyon düzenlerken Escobar ve bir koruma çatıya çıkmayı başardı. O anda çıkan bir kovalamaca sırasında Escobar ölümcül bir ateşle vuruldu.

Ancak hala bazı kişiler Escobar’ın yaşadığını düşünmekteler. ABD’ye olası iadesi ile karşı karşıya kalan bir uyuşturucu baronu bu konuyla ilgili şu sözleri söylemişti: “Bir Amerikan hapishanesinin hücresinde olmaktansa Kolombiya’da bir mezarın içinde olmayı tercih ederim.”

Bu yazımızda tüm zamanların en popüler uyuşuturucu karteli olan Pablo Escobar kimdirden bahsettik. İsterseniz sitemizde yer alan “Kenevir Nedir? Kenevir Hangi Alanda Kullanılır?” yazımızı da okuyabilirsiniz. Pablo Escobar dizi uyarlaması olan Narcos dizisine de göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap