İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Turşu Nasıl Kurulur? Her Yemeğe Layık Turşu Tarifleri

Turşu Nasıl Kurulur? Her Yemeğe Layık Turşu Tarifleri

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Bu yazımızda sizlerle evde turşu nasıl kurulur üzerine konuşmak istiyoruz. Pek çok yemeğin yanında tercih edilen bir lezzet olan turşu, yazdan kışa geçişte yapılan kışlık yiyeceklerdendir. Salatalık, lahana, kornişon,biber, domates ve daha pek çok sebzeden yapılan bu lezzetli yiyeceğin bazı püf noktaları da bulunuyor. İyi bir turşu yapmak için birkaç adıma ekstra özen göstermeniz de gerekebiliyor.

Turşu nasıl kurulur videolu anlatımların yanında işinize yarayacak önemli detayları araştırdık. Sizin de turşularınız ekstra lezzetli olsun istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz İşte, adım adım iyi bir turşuda olması gerekenler:

Turşu Nedir ve Turşu Nasıl Kurulur?

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Doğal probiyotikler arasında da yer alan turşu, öğlen ve akşam yemeklerinin de vazgeçilmez yancı lezzetidir. Üstelik evde kendinizin yaptığı turşunun da yerini hiçbir şey tutmaz. Turşunun tarihi ise antik dönemlere dek uzanmakta ve o dönemden günümüze dek daha da gelişerek gelmiş bulunmaktadır. Pek çok sebzeden kurulabilen turşu, ülkemizde de genellikle kırsal alanlarda kış yiyeceği olarak yapılıyor.

Yazın sebzelerinden kurulan turşular belli bir müddet bekletildikten sonra kışa doğru açılıp tüketilmeye başlanıyor. Eski çağlarda büyük küplerin içerisine kurulan turşular günümüzde büyük küçük cam kavanozlara kuruluyor. Belli bir süre boyunca fermante edilmesi gereken turşunun lezzeti de bu süreçte oturmaktadır.

Sizinle adım adım ve püf noktaları ile lezzetli bir turşu nasıl kurulurun inceliklerini paylaşacağız:

1- Doğal Turşu Nasıl Yapılır?

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Evinizde ve içerisinde herhangi bir şekilde katkı maddesi bulunmayan turşular kurmaya ne dersiniz? Cevabınız olumlu ise o zaman sizinle doğal ve lezzetli bir turşu tarifi paylaşacağız. Öncelikle hangi sebzelerden faydalanarak bir turşu kuracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Turşu kültüründe en çok turşu nasıl kurulur salatalık sorusu soruluyor. Siz dilerseniz salatalık, taze fasulye, biber ya da domates turşusu da kurabilirsiniz.

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Tüm bunların yanında lahana, havuç, sarımsak, soğan ve karışık turşulardan birini de tercih edebilirsiniz. Doğal turşu için semtinizin ya da yaşadığınız yerin pazarından alacağınız sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Hatta bulunduğunuz bölgede köy pazarları kuruluyorsa sebzelerinizi oradan da seçebilirsiniz.

2- Turşu Nasıl Yapılır İçin İlk Adım

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Örneğin turşu nasıl yapılır biber terimini arattınız. Bunun için atacağınız ilk adımları diğer sebzelerden kuracağınız turşular için de uygulayabilirsiniz. Turşu tarifinde ilk önce tuzun ve suyun orantılı bir şekilde ayarlanması yer almaktadır. Bunun için de kullanacağınız tuzun kaya tuzu olmasına özen göstermelisiniz. Kaya tuzu haricinde bazı markaların turşu için özel tuzları da bulunmaktadır. Dilerseniz onları da tercih edebilirsiniz.

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

5 litrelik bir kavanoz için yaklaşık olarak 6 yemek kaşığı kadar kaya ya da turşu tuzu kullanabilirsiniz. Ölçünüzü her daim 5 litre baz alarak yapabilir ve miktar değiştikçe yarıya indirebilirsiniz. Örneğin 2.5 litrelik bir kavanoz için 3 yemek kaşığı tuz atmanız yeterli olacaktır.

3- Turşu Nasıl Kurulur Kornişon İçin Adımlar

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Sıra geldi turşu kurarken malzemelerinizi hazır etme adımına. Bizler bu etapta kornişon turşusunu baz alarak bir hazırlık yapmak istedik. Fakat siz bu adımı diğer sebzeler için de uygulamalısınız. Öncelikle sebzelerinizin ve meyvelerinizin taze olmasına ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için de yukarıda da belirttiğimiz gibi semt ve köy pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Eğer sorunuz salatalık turşu nasıl yapılır ise bu işlemde öncelikle salatalıkları ya da kornişonu çatal batırarak delmeniz gerekiyor. Biber ya da lahana turşusu yapacaksanız delme işlemine ihtiyacınız bulunmuyor. Fakat domates, sarımsak ve diğer büyükçe sebzeler için bu delme işlemini uygulamanız şart. Ayrıca örneğin havuç turşusu yapacaksanız havucu keserek de koyabilirsiniz. Lahana için de sebzenin yapraklarını birbirinden ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

4- Turşu Nasıl Kurulur Karışık İçin Adımlar

Diyelim ki tek bir çeşit ile kendinizi sınırlamak istemediniz ve karışık turşu kurmaya karar verdiniz. Bunun için de seçmiş olduğunuz malzemeleri düzgün kullanmanız gerekmektedir. Bir karışık turşu için salatalık, biber, havuç ve lahana kombinasyonunu tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız kavanoza da bu malzemeleri sıra sıra ekleyebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 2 litrelik bir kavanoz için 1 kilo turşu malzemesi kullanmanız gerektiğidir.

5- Mayalanma İçin Püf Noktalar

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Turşu için gerekli olan malzemeleri dizdikten sonra sıra geldi fermantasyon için uygulamanız gereken bazı püf noktalarına. Turşu nasıl kurulur sorusuna doğru yanıtlar bulmanız için mayalanma işlemine önemli derecede özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için de kavanozun alt kısmına nohut, şeker ya da kuru üzüm yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde ekmek de mayalanmayı güzelleştiren detaylardan biridir.

6- Turşu Malzemelerinin Sıralanması

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Gelelim turşu kurulumunda son nokta olan malzemelerin yerleştirilmesi işlemine. Kullanacağınız kavanozun en alt kısmına farklı bir aroma için kişniş tohumu koymanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra mayayı sağlamak adına ekmek, üzüm ya da nohut yerleştirebilirsiniz. Tüm bu yerleştirdiklerinizin üzerine bir adet limonun suyunu ilave etmeniz de gerekiyor.

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Turşu için hazırlamış olduğunuz sebzeleri de kavanoza sıkışık bir biçimde yerleştirmeye başlayın. Göz kararına göre her bir kattan sonra birkaç diş sarımsak ilave etmeyi de unutmayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra üzerine kaya tuzu ve su ile yapmış olduğunuz karışımı dökebilirsiniz. Dilerseniz limon suyu yerine su ile seyreltilmiş sirke de ilave edebilirsiniz.

dijital-evim-turşu-nasıl-kurulur

Hazırlamış olduğunuz kavanozu kapağını sıkıca kapatarak karanlık bir yerde ve oda sıcaklığında beklemeye alın. Turşunuzu 15-20 gün sonra açıp tüketebilirsiniz.

Bu yazımızda sizinle evde turşu nasıl yapılır konusunda faydalı bilgiler paylaştık. Dilerseniz “Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Tüm Faydaları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap