1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Online İş Görüşmesi Yapacaklara Altın Değerinde 5 Tavsiye

Online İş Görüşmesi Yapacaklara Altın Değerinde 5 Tavsiye

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Malumunuz pandemi döneminde online iş görüşmesi daha popüler bir hale geldi. Hatta pandemi dönemi öncesinde de bazı firmalar işe alımları online platformlar üzerinden yapmaya başlamıştı. Bu da elbette akıllara online görüşme nedir ve nasıl olmalıdır sorularını getirmeye başladı. Genellikle Zoom ya da Skype gibi online platformlar üzerinden yapılan iş görüşmeleri hakkında biz de size yönelik önemli tavsiyeler hazırlamak istedik.

Online platformlar üzerinden yapılan görüşmelerde nasıl davranmanız gerektiğine dair tüyolar ile işe alımınızı garanti edebilirsiniz. Ayrıca bu küçük ama etkili tüyolar sayesinde sizinle çalışmak isteyen firmanın gözünde ilk başta iyi bir intibah da bırakmış olursunuz. İşte, kariyer hayatınızda çok işinize yarayacak online işe alım mülakatlarında altın değerinde tavsiyeler:

Online İş Görüşmesi Nedir?

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Online olarak yapılan iş görüşmeleri günümüz işe alım şartlarında büyük önem taşıyor. Bunun da en büyük nedeni firmaların yurtdışı kaynaklı olması olarak görülüyor. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle ortaya çıkan pandemi vakaları da online görüşmelerin yoğun bir şekilde yapılmasına neden sağlıyor.

Online iş görüşmesi, işe alımda atılan ilk adımlardan biri olduğundan dolayı da büyük önem taşıyor. Bu yüzden bu tip görüşmelere önceden hazırlanılması uygun görülüyor. Biz de buna yönelik sizler için faydalı bir rehber hazırlamak istedik.

1- Online İş Görüşmesi İçin Önceden Hazırlık Yapın

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Skype iş görüşmesi örnekleri arasında kendiniz için oluşturabileceğiniz bir mülakat hazırlık şablonu bulabilirsiniz. Buna göre başvuruda bulunduğunuz firmaya yönelik donanımlı bilgilere sahip olmanız önemlidir. Karşı taraf işe alım görüşmesinde size bir takım sorular yöneltecektir. Burada sizin üzerinize düşen hem kendi alanınıza yönelik hem de başvurduğunuz firmaya yönelik olası soruları tahmin etmek ve cevaplandırmaktır.

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Gelme ihtimali yüksek olan soruları önceden cevaplandırarak mülakat esnasında seri bir şekilde cevap verebilirsiniz. Ayrıca önceden yapmış olduğunuz hazırlık sayesinde görüşme esnasında daha özgüvenli durabilirsiniz.

2- Online İş Görüşmesi ve Rahatlık

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Her ne kadar iş görüşmesi de olsa kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda bulunmanız önemlidir. Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında sizin rahat hissetmeniz ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden internetin sekteye uğramadığı ve kendinizi ruhsal anlamda da rahat hissedeceğiniz bir mekan belirleyebilirsiniz.

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

İş görüşmesi için mekan belirlerken arka planda sadeliğin baskın olmasına da özen göstermelisiniz. Ayrıca görüşmeyi yapacağınız masada çok fazla eşyanın bulunmaması da sizi daha rahat ve konforlu hissettirecektir.

3- Online İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Her ne kadar online bir ortamda da olsa yine de kılık ve kıyafetinize özen göstermeniz gerekiyor. Tıpkı normal bir iş görüşmesine gider gibi şık ve abartısız giyinmeyi tercih edebilirsiniz. Kıyafet seçiminde bulunurken başvurduğunuz firmanın çizgisine göre de karar verebilirsiniz. Online görüşmelerde genellikle vücudun yalnızca görünen kısmına özen gösterilmekte alt kısım önemsiz görülmektedir. Fakat masa başından kalkma ihtimalini de göz önünde bulundurarak tam tekmil giyinmeniz faydalı olacaktır.

4- Görüşmede Zaman Zaman Not Alın

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Online iş görüşmesi nasıl yapılır sorusuna yönelik belki de en faydalı tüyolardan biri de ara ara not almaktır. Görüşme esnasında yanınızda mutlaka bir kalem ve kağıt bulundurmanız faydalı olacaktır. Karşı tarafın söylediklerini not alarak ve arada bir notlarınıza göz atarak yerinde cevaplar verebilirsiniz. İş görüşmesi sırasında not almak karşı tarafı dinlediğinizin ve ciddiye aldığınızın da göstergesidir.

5- Özgüvenli Görünmeyi ve Gülümsemeyi Unutmayın

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Online görüşmelerde de normal iş mülakatlarında da unutmayacağınız en önemli kuralların başında özgüvenli ve kararlı durmak yer alıyor. Sorulara verdiğiniz cevaplar ne olursa olsun elinizden geldiğince rahat durmaya ve heyecanınızı çok fazla belli etmemeye özen göstermelisiniz. Bu konuda önceden prova yaparak da heyecanınızı dizginlemeye çalışabilirsiniz.

dijital-evim-online-iş-görüşmesi

Aynı şekilde başarılı ve etkili bir iş görüşmesinin en önemli özelliklerinden biri de karşı tarafa gülümseyebilmektir. Karşınızdaki kişiye ciddi görünmek adına  somurtkan bir yüz ifadesiyle bakmak negatif bir algı yaratacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince gülümsemeye ve kibar bir ifade takınmaya özen göstermeniz yararlı olacaktır.

Online mülakatlarda işinize yarayacak 5 altın kuralı sizinle paylaştık. Dilerseniz “Online Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır?” hakkında hazırladığımız oldukça değerli yazımıza da göz atabilirsiniz. Online mülakat için bu altın kuralları uygulayarak rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap