İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Medusa Hikayesi Nedir? Hikaye Neden Efsane Olmuştur?

Medusa Hikayesi Nedir? Hikaye Neden Efsane Olmuştur?

dijitalevim_medusa-hikayesi-nedir-hikaye-neden-efsane-olmustur

Medusa hikayesi herkesin bildiği üzere gözlerine bakan kişileri taşa çeviren saçlarının yerinde zehirli yılanlar olan dişi bir canavarı anlatmaktadır. Yunan Mitolojisinde yer altı canavarlarından Gorgono’lardan biridir.

Medusa’ nın hikayesi şöyledir:

Efsaneye Medusa güneş sarısı saçları olan kıpkırmızı dudakları olan dünyalar güzeli bir kızmış. Yaşadığı dönemin bütün erkekleri tanrıları bile ona hayranmış. Hiçbir kadın ona rakip olamazmış. Medusa kendisini tanrılara adamış. Zeka tanrıçası Athena’ ya ait tapınakta yaşarmış. Bu tapınakta el değmemiş bir rahibe olarak hayatını sürdürmek istemiş. Medusa’ ya bir şeyler hissederek yakınlaşmak isteyen bir çok kişi olmuş ama her seferinde reddedilmişler.

efsane

Medusa’ ya aşık olanlar arasında denizlerin efendisi Poseidon da varmış. Hislerine karşılık bulamayan denizlerin efendisi her fırsatta şansını denemiş. Ölümlü birine aşık olduğu için insanların bu durumu küçük düşürücü bir şey olarak kabulleneceğini düşünmüş ve evli olduğu Athena’ dan bile saklamış. Bu durumu öğrenen Athena gerçek olup olmadığını sorduğunda Poseidon inkar etmiş. Medusa tarafından hala reddedilen Poseidon tapınakta ona zorla sahip olmuş. Bu olayı gören Athena Medusa’ yı lanetlemiş. Her bir saç telini zehirli birer yılana çevirmiş ve onu uzaklara Dünya’ nın kuzeyine yollamış.

Olaylar tüm halk tarafından duyulmuş. Ülkedeki savaşçılar Medusa’nın bu özelliğinin savaşlarda çok işe yaracağını düşünmüşler. Medusa’ nın başının kesilmesi gerektiğine karar kılmışlar. Medusa’ ya yaklaşan bütün savaşçılar anında taşa dönüşmüş. Medusa ‘ ya kimse yaklaşamıyormuş.

Aradan geçen yıllara rağmen Athena’nın Medusa’ ya olan öfkesi geçmemiş. Bu yüzden kardeşi Perseus’ a Medusa’ yı öldürmesini söylemiş. Bunu kabul eden kardeş yola çıkmaya hazırlanmış. Athane kardeşine kanatlı sandalet, büyülü çanta, başlık ve bir kılıç vermiş. Medusa’ nın gözlerine asla bakmamasını ve verdiği eşyalarla onun kafasını kesmesini söylemiş.

Perseus Medusa’ nın olduğu yere gitmiş gözlerine bakmadan kafasını kesmiş. Kimsenin bilmediği bir gerçek gün yüzüne çıkmış o anda Medusa Poseidon’ un çocuklarına hamileymiş. Ölen Medusa’ nın karnından Pegasus ve Chrysaor isimli çocukları çıkmış.

Medusa Hikayesi Diğer Efsane Nedir?

dijitalevim_medusa-hikayesi-nedir-hikaye-neden-efsane-olmustur

Medusa ile ilgili diğer bir hikayeye ise şöyledir:

Medusa yine dünyalar güzeli bir kızdır. Güzelliğinin farkında olduğu için gün içerisinde saatlerce kendini izlermiş. Bir gün Athena’ nın tapınağına gitmiş. Kendisinin ondan güzel olduğunu aslında onun bir tapınağı olması gerektiğini küstahça bir tavırla söylemiş. Bunu duyan Athena sinirlenmiş ve Medusa’yı lanetlemiş. Hikayenin geri kalanı aynıdır. Medusa’nın saçları zehirli yılanlara dönüşür ve baktığı her insanı taşa çevirir. Ve en sonunda kafası kesilerek öldürülür.

Yorum Yap

Yorum Yap