İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Masalların Bilinmeyen Gerçek Hikayesi: Gerçek Masallar

Masalların Bilinmeyen Gerçek Hikayesi: Gerçek Masallar

masallarin-bilinmeyen-gercek-hikayesi

Çizgi filmlerin bize gösterilen hikayelerinden farklı olarak gerçek ve bir o kadarda korkutucu hikayesi vardır. Gerçek masallar her dönem ilgi gören masallar arasında yer almaktadır. Gerçek hayattaki olayların gerçek hikayeleri kadar, masalların da sahip oldukları gerçekler merak edilmektedir.

Gerçek Masallar: Külkedisi Masalı

masallarin-bilinmeyen-gercek-hikayesi

Anlatılan hikayede olduğu gibi Külkedisi üvey annesinden gizli bir şekilde baloya katılır. Eve dönmesi gerektiği için aceleyle balodan ayrılırken ayakkabısını düşürür. Ayakkabıyı bulan Külkedisine aşık olan Prens bütün evleri dolaşarak ayakkabının sahibini bulmak ister. Külkedisinin evine gider ve üvey anneden evdeki bütün kızları çağırmasını söyler. Ayakkabının içine sığabilmek için üvey annenin kızları parmaklarını keserler. Hiçbirine olmayan ayakkabıyı son olarak Külkedisine denetir. Ayakkabı Külkedisine olmuştur. Prens aradığı kızın Külkedisi olduğunu öğrenir ve evlenirler. Düğünlerinde ise ona kötü davranan üvey kız kardeşlerinin ve üvey annesinin gözlerini güvercinlere yedirerek kör eder.

Uyuyan Güzel Masalı

masallarin-bilinmeyen-gercek-hikayesi

Kral ve Kraliçenin uzun yıllardır çocuğu olmuyormuş. Bir gün bir kurbağa Kraliçenin bir yıl içinde hamile kalacağını söyler. Kurbağanın dediği gerçekleşir Kral ve Kraliçenin bir kızı olur. Bunu kutlamak için Kral bir yemek düzenler. Ülkede bulunan 13 bilge kadın varmış. Kralın sofrasında 12 tabaklık yer olduğu için sadece 12 bilge kadını çağırmış. Çağırılmayan bilge kadın bu olaya çok sinirlenmiş. Davete gelen bilgeler çocuğa sırayla hediye vermişler. Ama bu hediyeler elle tutulur şeyler değilmiş. Kadınlardan biri güzellik biri şefkat gibi özellikler vermiş. Sıra 12.bilge kadına geldiğinde 13.bilge kadın gelmiş ve çocuğa kızgın ve kıskanç bir şekilde “ 15 yaşına geldiğinde eline bir iğne batacak ve ölecek” diye bir söz söylemiş. Bunun ardından dileğini dilemeyen tek bilge kadın bu durumu düzeltebilmek için “ çocuk iğne batması sonucu ölmeyecek ama 100 yıllık derin bir uyuya dalacak” demiş. Her ihtimale karşı kızına bir şey olmasından korkan Kral ülkedeki bütün iğneleri toplatmış.

Kız 15 yaşına geldiğinde Kral ve Kraliçe kızlarını kulede bırakıp seyahate çıkmışlar. Meraklı bir yapısı olan kız bütün kulenin her tarafını araştırmaya başlamış. Odalardan birinde unutulan iğneyi bulan genç kız yanlışlıkla eline batırır bilge kadının dediği olur ve derin bir uykuya dalar. Genç kızın yanı sıra kuledeki herkes uykuya dalmış hatta seyahati biten Kral ve Kraliçe de kuleye geldiğinde uyumaya başlamış. Sarayın etrafındaki canlı her şeyle birlikte cansız varlıklarda uyumuş. Tek uyumayan şey kulenin etrafındaki dikenli sarmaşıkmış. Bu sarmaşık yıllar içinde büyüdükçe kuleyi sarmalamış. Ülkede herkesin dilinde olan bu olay Prenslerin kuleye çıkmayı istemesine sebep olmuş.

Kuleye çıkmayı deneyen herkes dikenli sarmaşıklardan dolayı ölmüş. Yıllar sonra o civardan geçen Prens bir adamla karşılaşmış. Adam sarmaşıkların ardında bir kule ve o kulede de dünyalar güzeli bir kız yaşadığını ve oraya çıkmaya çalışan herkesin öldüğünü söylemiş. Bunun üzerine kendisinin bu işi başarabileceğini düşünen Prens kuleye çıkmaya karar vermiş. Kuleye tırmanmaya başladığında dikenli sarmaşık bir anda çiçek açmaya başlamış. Dikenli yol çiçeklere dönüştüğü için Prens rahat bir şekilde kuleye doğru yürümeye başlamış. Kuleye giren Prens her şeyin uyuduğunu görmüş. Odalardan birinde uyuyan dünyalar güzeli kızı gördüğünde etkilenmiş ve onu öpmüş. Öpmesiyle birlikte kız dahil kuledeki herkes uyanmış.

Çirkin Ve Güzel Masalı

masallarin-bilinmeyen-gercek-hikayesi

Fakir bir ailenin istenmeyen küçük kızı Belle çirkin bir canavara verilir. Canavarla birlikte zor günler yaşayan Belle sonunda ona alışır. Birlikte mutlu zamanlar geçirirler. Bir zaman sonra Belle ailesini özlediğini ve bir hafta gitmek istediğini söyler. İlk başta izin vermeyen canavar daha sonra sadece bir hafta kalma koşuluyla izin verir. Ama asla bir haftayı geçirmemesini söyler. Ailensin yanına giden Belle’yi gören kız kardeşleri onun taktığı takıları güzel kıyafetleri görünce kıskanmaya başlarlar. Bunun üzerine kardeşlerini bir haftadan fazla tutarak canavarın ona sinirlenmesini sağlamak isterler. Bir haftayı geçtikten sonra eve dönen Belle canavarın sinirle onu beklediğini görür. Sinirden deliye dönen canavar Belle’ nin gözlerini oyar ve onu kör eder.

Gerçek Masallar: Rapunzel Masalı

rapunzel

Bir zamanlar çocuk sahibi olmak isteyen bir çift varmış. İstekleri gerçekleşip kadın hamile kalmış. Bir gün kadının canı  yan evdeki ağaçta bulunan meyveden istemiş. Meyve alıp yiyen kadın sonradan öğrenmiş ki o ev cadının ve ağaçtaki meyvede cadınınmış. Yediği meyveyi çok beğenen  kadın ertesi gün kocasını yine bahçeye yollamış ve meyve istemiş. Cadıdan korka korka bahçeye giren koca cadıya yakalanmış. Neden sürekli bahçesinden meyve çaldığını soran cadı sizden korktuğum için izin istemedim cevabını almış. Buna sinirlenen cadı adama ceza olarak çocuk doğduğu zaman ona vermesini söylemiş.

Korka korka kabul eden adam evine dönmüş. Anlaşmaya göre kadın meyvelerden istediği kadar yiyecek bebek doğduğu zamanda cadıya verilecektir. Aylar geçmiş bebek dünyaya gelmiş ve istemeye istemeye cadıya verilmiş. Rapunzel adı verilen kız 16 yaşına geldiğinde dünyalar güzeli bir genç kız haline gelmiş. Cadı Rapunzel’ i yüksek bir kule hapsetmiş bu sayede onu insanlardan uzak tutmak ve onu kimsenin görmesini istememiş. Kuleye kapatılmasının ardından saçlarını hiç kesmemiş. Bu sayede uzun ve altın sarısı saçları olmuş. Günlerden bir gün pencere kenarında şarkı söylerken ormanda avlanan bir Prens sesi duymuş ve takip ederek kuleye kadar gelmiş. Ama kızın çok yüksekte olduğunu görüp oraya çıkmak için bir yol bulamamış. Daha sonra kızın annesinin ona seslendiğini duymuş.

Rapunzel’in Uzun Saçları

rapunzel

Kız saçlarını aşağı uzatmış ve annesi o saçlarla kuleye çıkmış. Ertesi gün yine kuleye gelen Prens annesinin sesini taklit ederek kızın saçlarıyla yukarı çıkmış. Yıllardır annesinden başka insan görmeyen Rapunzel Prensi görünce korkmuş. Zamanla birbirlerini sevmeye başlamışlar ve her gün Prens kuleye çıkmış. Yine bir gün kuleye çıkan Prens Rapunzel’ in annesine yakalanmış. Prensin gitmesinin ardından kuleye çıkan anne Rapunzel’ e çok kızar ve saçlarını kökünden keser. Ardından kızını ıssız kurak bir çöle gönderir. Ertesi gün gelen Prense kestiği saçları uzatıp kuleye alır.

Karşısında cadıyı bulan Prens gitmek ister ve geri döndüğünde cadının onu itmesi sonucu aşağıda bulunan çalılara düşer ve kör olur. Bunun ardından yıllarca her yerde sevdiği kızı arayan Prensin yolu çöle düşer. Çölde umutsuzca aranan Prens o güzel sesi Rapunzelin sesini duyar. Sesi takip ederek sevdiğini bulur. Birbirine kavuşan aşıklar ağlamaya başlar. Rapunzelin gözyaşları Prensin gözlerine düşer ve gözleri görmeye başlar. Ülkesine dönen Prens Rapunzel ile evlenip mutlu bir hayat yaşamışlar. Gerçek masallar dikkat çekici sonları ile okuyanları etkilemeyi başarmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap