1. Ana Sayfa
 2. Bunları Biliyormusunuz?
 3. Kadın Tanrıça İsimleri: Meraklısına Özel Yunan Mitolojisinin Tanrıçaları

Kadın Tanrıça İsimleri: Meraklısına Özel Yunan Mitolojisinin Tanrıçaları

kadın-tanrıça-isimleri

Mitolojiye meraklı olanlara özel kadın tanrıça isimleri listemizle sizlerleyiz. Yunan mitolojinin en popüler kadın tanrıçaları, detayları ile bu yazımızda yer alıyor. Yunan mitolojisinde büyük etki bırakan kadın tanrıçalar, o dönemde sosyal hayat üzerinde de etkiliydi. Henüz dinler ortaya çıkmadan önce antik medeniyetlerde çok tanrılı bir anlayış hakimdi. Doğa olaylarından tarıma dek pek çok olgunun tanrı ve tanrıçalardan kaynaklandığı düşünülüyordu.

Mitolojik kadın tanrıça isimleri de tanrıçaların temsil ettiği durumlardan yola çıkarak veriliyordu. Öyle ki günümüzde dahi bazı mitolojik isimler kullanılmaya devam ettiğini bu içeriğimizde fark edeceksiniz. Kadın tanrıça isimleri ve anlamları ile size keyif verecek liste içeriğimiz karşınızda.

Kadın Tanrıça İsimleri: Afrodit

kadın-tanrıça-isimleri

Yunan mitolojisi söz konusu olunca akıllara ilk güzeller güzeli Afrodit geliyor. Aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit, Eros’un da annesi olarak kabul edilmektedir. Afrodit, Kronos’un babası Uranus’un cinsel organını kesip denize atması sonucu doğar. Bu yüzden güzellik tanrıçasının Yunan mitolojisinin en eski tanrıçalarından biri olduğu düşünülmektedir.

Afrodit, Ares ve Hermes’in sevgili olarak da tasvir edilmiştir. Cilveli bir tanrıça olarak anlatılan Afrodit, genellikle tüm resimlerde çıplak olarak tasvir edilmiştir.

Artemis

kadın-tanrıça-isimleri

Kadın tanrıçalar isimleri arasında Artemis’in de oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Tanrıların tanrısı Zeus’un kızı olan Artemis’in annesi de Leto’dur. Ay tanrıçası olarak tasvir edilen bu güçlü tanrıça aynı zamanda avcılık ve okçuluğu da temsil etmektedir.

Yunan kadın tanrıça isimleri arasında yer alan Artemis, Antik Yunan’da büyük bir güce sahiptir. Ares ile büyük bir dostluğu olan Artemis, döneminin en güçlü isimlerinden biridir.

Hera

kadın-tanrıça-isimleri

En güçlü kadın tanrıça denildiğinde akıllara ilk olarak Hera geliyor. Hera, Olimpos tanrıların en büyüğü olan Zeus’un hem kız kardeşi hem de karısıdır. Hera’nın babası Kronos annesi de Rhea’dır. Zeus ile evli kalan Hera, bu sayede evlilik tanrıçası olarak da anılmaktadır. Hera, Zeus tarafından defalarca aldatılmış olmasına rağmen kocasının tüm zulümlerine göğüs germeyi başarmıştır.

Zeus her ne kadar baş tanrı olarak kabul ediliyorsa Hera da Yunan tanrıçaları arasında baş tanrıçadır.

Kadın Tanrıça İsimleri: Metis

kadın-tanrıça-isimleri

Metis, Yunan mitolojisinde aslında oldukça tartışmalı bir konumda bulunuyor. Metis’in Zeus’un Hera’dan önceki eşi olduğu söyleniyor. Fakat bazı kaynaklarda Metis’ten Zeus’un eşi olarak bahsedilmiyor. Hikmet tanrıçası olarak da biline Metis, aynı zamanda Athena’nın da annesidir.

Yunan mitolojisinin en güçlü tanrıçalarından olan Metis, Zeus’un diğer kardeşlerini de kurtaran isimlerden biridir. Zeus, babası Kronos’u yendiğinde onu kusturarak Kronos’un yuttuğu diğer kardeşlerini kurtarmıştır. Kronos’u kusturan içkiyi de Metis takdim etmiştir.

Demeter

kadın-tanrıça-isimleri

Tarım ve bereket söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen mitolojik isimler arasında Demeter yer alır. Sümer tanrıça isimleri arasında da Demeter benzeri bereket tanrıçaları yer alıyor. Yunan kadın tanrıça isimleri arasında Demeter’in Zeus ile bir dönem evli olduğu da iddia ediliyor.

Demeter, tarımın gelişmesinde ve bereket dönemlerinde Antik Yunan’da sıklıkla adı geçen bir tanrıçadır.

Mitolojik isimler: Athena

kadın-tanrıça-isimleri

Zeus ve Metis’in kızı olarak dünyaya gelen Athena, zeka ve sanatı temsil eden kudretli bir tanrıçadır. En popüler tanrıçalardan olan Athena, elinde mızrak ve kalkanla temsil edilmektedir. Bunun yanı sıra zeytin dalı ve baykuş ile de simgelenen Athena’nın en sevilen tanrıça olduğu da söylenmektedir. Öyle ki Athena, babası Zeus’un da en gözde çocuklarının başında gelmektedir. Athena ismi de günümüzde kullanılan mitolojik isimler arasında yer almaktadır.

Hestia

kadın-tanrıça-isimleri

Rhea ve Kronos’un bir diğer kızı da Hestia’dır. Hestia, aileyi simgeleyen en kibar tanrıça olarak da simgelenmektedir. Zeus ile kardeş olan Hestia çoğu zaman kardeşi ile çekişmeler yaşamıştır. Öyle ki ömrü boyunca bekar kalmayı dileyen Hestia’nın bu isteği kabul edilmiştir.

Kudretli tanrıça, bir süre sonra Olimpos Dağı’ndaki yerini ter ederek insanlar ile birlikte yaşamak için dünyaya iniş yapmıştır.

Kadın Tanrıça İsimleri: Gaia

kadın-tanrıça-isimleri

Gaia, Yunan mitolojisinde oldukça önemli bir konumda bulunan ana tanrıça olarak kabul ediliyor. Gaia için tüm evrenin ve dünyanın yaratıcısı deniliyor. Yeryüzünü simgeleyen bu tanrıça günümüzde toprak ana olarak da anılabiliyor.

Kaos döneminden sonra ortaya çıkan Gaia, Uranus’u da doğurarak daha sonra onunla evlenmiştir. Uranus ve Gaia aynı zamanda Kronos’un da ailesidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (12)

Popüler Yorumlar
 1. Güçlüsün bence görmek istediğin gibi bak kendine aynada kendini güçlü ve güzel bulacaksin yeterki görmek istediğin gibi gör kendini

 2. Kardeşim biliyoruz yok ama mitolojik anladın? Yunanlar inanıyordular eskiden merak ettiğimiz için girip mitolojisi okuyoruz

Yapılan Yorumlar
 1. Bu siteden çok güzel bilgiler öğreniyorum faydalı bir site çok beğeniyorum

 2. Site gerçekten cok faydalı ilgimi çeken bir konu hakkinda birçok bilgiye sahip oldumm

 3. Bu sitede her gün farklı deneyimler ve bilgiler ediniyorum ve bu beni çok mutlu ediyor açıkcası

 4. Artemis gibi güçlü olabilsek :((

 5. Tanrıların tanrıçası zeus’un ne kadar fazla kızı varmış oysaki.Bizi onlarla tanıştırdığın için teşekkür ederim dijitalevim.com sen çok ince bir detaysın.

 6. 11 ay önce

  bu isimler benim de çok ilgimi çekiyor ve güzeller. Eğer mantıklı Türkçe anlamlarını bulabilirsem ben de çocuğuma kyabilirim değişik olur. bilgiler güzeldi not aldım teşekkürler

 7. Ben zeus un çoçuklarını öğrendim var olduklarını bile bilniyordum ve bir ladına güç veren her şey bu yorum da teşekkür ederim kadınlar adına

 8. Oldum olası mitolojide ilgi duymuşumdur bu isimlerde çok ahenkli gelir bana bu konuda detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyorum

 9. O günlerle bu günler arasındaki fark ne ki… O zamanda onlar için yaşıyorduk şimdide… o zaman tanrıçaydılar, şimdi ismi değişti sadece….

 10. Hepsi yalan. Allahtan başka tanrı yoktur.

  • Kardeşim biliyoruz yok ama mitolojik anladın? Yunanlar inanıyordular eskiden merak ettiğimiz için girip mitolojisi okuyoruz

 11. Güçlüsün bence görmek istediğin gibi bak kendine aynada kendini güçlü ve güzel bulacaksin yeterki görmek istediğin gibi gör kendini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir