İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Hava Korsanı D.B. Cooper’ın Esrarengiz Hikayesi

Hava Korsanı D.B. Cooper’ın Esrarengiz Hikayesi

hava-korsani-d-b-cooperin-esrarengiz-hikayesi
1

Hava korsanı denilince Cooper ismini duyabilirsiniz. Amerikan Havacılık Tarihi’nin en gizemli ve hala sırrı çözülemeyen olayı 24 Kasım 1971 tarihinde gerçekleşti. Dan Cooper adında bir şahıs Seattle’a doğru giden Kuzeybatı 305 numaralı uçuş için bir bilet satın almıştı. 43 yolcusu olan uçağın 18-E numaralı koltuğuna oturmuştu. Sigarasından bir duman alarak bir içki sipariş etti. Satın aldığı her şeyin ücretini ödeyerek gayet sakin tavırlar sergiledi. Herhangi bir yolcudan asla bir farkı yoktu. Bu sayede kimse bu adamdan şüphelenmemişti bile.

Uçak uçuş için sıraya girdiği anda Cooper 23 yaşındaki kabin görevlisine okuması için bir kağıt uzattı. Yolculardan düştüğünü varsayarak görevli bu kağıdı açıp okumak zahmetine bile girmedi. Bu sırada Cooper görevlinin kolundan tutup, kendine doğru çekerek müdahale etti. ‘’ O notu okumanız herkesin iyiliğine olur çünkü yanımda bir bomba var. ‘’ Ardından görevli kadından yanına oturmasını isteyerek kadının paniklemesinden faydalanmak istedi. Yanına oturan kadına siyah deri çantasının içerisindeki bombayı işaret etti. Bu adam gerçekten de çantasında bir bomba taşıyordu. O andan sonra bu sıradan uçuşun kaderi tamamen değişerek efsanelerde yerini bulacak bir hikayeye dönüştü.

Cooper’ın İstekleri

hava-korsani-d-b-cooperin-esrarengiz-hikayesi

Hostes kadın kağıdı açarak içerisinde yazanları okudu. Kağıtta hava korsanı Cooper’ın iki isteği bulunuyordu. 20.000 dolarlık banknotlardan oluşan 200.000 lira para ve 4 adet paraşüt. Ayrıca, hostese pazarlığa hazır olduğunu ve yetkililer ile konuşması gerektiğini de belirtti. Korku içerisindeki kadın durumu derhal yetkili pilotlara bildirdi. Pilot Scott yolculara teknik bir arıza nedeniyle Seattle’a ulaşımın biraz uzayacağını söyleyerek hemen trafik kontrol kulesi ile iletişime geçti.

cooper

Haberin duyulmasının ardından Başkan Donald Nyrop ve FBI’ın ortak fikri, korsan Cooper’ın taleplerinin tamamının yapılmasıydı. FBI ajanları kısa bir sürenin ardından seri numarası alınmış 10.000 adet 20 dolarlık desteleri hazırlamıştı. Ardından paraşüt eğitimi veren bir okuldan 4 adet paraşüt alındı. Artık Cooper’ın istediği her şey hazırdı. Uçak 5:24’de Seattle-Tacoma Havaalanı’na indi. İnişten sonra yolcuların uçaktan güvenli bir şekilde tahliyesine Cooper tarafından izin verildi. Havaalanı operasyon müdürü içerisi para dolu olan çantayı uçağın kıç bölümünden Tina Mucklow’a uzattı. Oda parayı vakit kaybetmeden Cooper’a teslim etti.

Uçakta Cooper ile beraber 2 pilot, 1 uçak mühendisi ve kabin görevlisi Tina Mucklow kalmıştı. Uçak içindekiler ile beraber 7:40’ da tekrar havalandı ve Cooper’ın talimatı üzerine Mexico City’ye doğru uçmaya başladı. Uçuşun başlamasından 20 dakika sonra kabin görevlisi kadın Cooper’ın uçaktan atlamak için hazırlıklara başladığını fark etti. Hava korsanı ile hiçbir şekilde iletişime geçmeyi başaramayan uçuş görevlileri birkaç dakika sonra uçağın hava basıncının değiştiğini fark ettiler. Bu uçağın yolcu girişi yapılan kapısının açılması demekti.

Hava Korsanı Cooper Öldü Mü?

hava-korsani-d-b-cooperin-esrarengiz-hikayesi

2 saat süren uçuşun ardından uçak Nevada’daki Reno Havaalanına iniş yaptı. Daha sonra görevliler hava korsanı D.B Cooper’ın uçakta olmadığını fark ettiler. Çantasında yaklaşık 200.000 dolar para ile uçaktan atlamayı başarmıştı. Olaydan sonra FBI geniş çaplı bir arama başlattı. Olayla ilgili yaklaşık 800 kişi sorgulanmıştı.

Cooper’ın atlayışı esnasında bölgeye şiddetli bir yağmur fırtınası hakimdi ve normal şartlarda böyle bir atlayışın ardından Cooper’ın hayatta kalması imkansızdı. Bölge arazisi ve yakınlardaki bir nehrin çevresi didik didik arandı. Fakat Cooper’a ait en ufak bir iz bile bulunamadı. Havanın o anki durumunu, bölge arazisinin yapısını ve hatta üzerine giydiği kıyafetleri bile çok iyi planlayan Cooper yanında yüklü miktarda parayla sırra kadem basmıştı.

cooper

İlerleyen günlerde polis paraların seri numaralarını her yere dağıttı. En ufak ipucu bulan kişiye ödül verileceği açıklandı. Bütün bu çabalar yetersiz kalmıştı. Olayla ilgili bulunan ilk ve tek ipucu nehir kenarında bir çocuğun bulduğu 5800 dolar paraydı. Ne paraya dair nede Cooper’a dair başka hiçbir iz bulunamadı. Bu, hala gizemi çözülememiş olan en esrarengiz vakalar arasındadır. Cooper, bazı kesimler tarafından kahraman ilan edildi. Hakkında 4 kitap yazıldı, filmler çekildi. Hatta uçakların arka kapılarının uçuş esnasında açılmalarını önlemek amacıyla bir sistem geliştirildi. Bu sisteme Cooper adı verildi.

Yorum Yap

    Yorum Yap