İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bunları Biliyormusunuz?
 3. Gerçekten 13 Rakamı Uğursuz mu?

Gerçekten 13 Rakamı Uğursuz mu?

Gerçekten 13 Rakamı Uğursuz mu?

Neden dünyanın birçok yerinde 13 rakamı uğursuz sayılmaktadır? Bilgi ve teknolojinin yaygın olduğu günümüzde halen bu hurafe varlığını korumaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde 13 rakamından korkma adeta bir inanç haline gelmiştir. Avrupa’da bu rakamın kullanımı uğursuzluk sayıldığı için kapı numaraları 12 den sonra 14’e atlıyor. Bu uğursuzluk inancının ortaya çıkışı ise halk arasında yayılan söylentilere dayalıdır. Her hangi bir olay gerçekleştiğinde nedenini rakamlara, köpek ulumasına veya baykuş ötmesine bağlamak uğursuzluk anlayışının tanımıdır.

Başa gelen her hangi bir olayı bir nedene bağlamak kısa sürede hurafeye dönüşmektedir. Halk arasında uğursuzluk söylentilerinin yayılması inanca dönüşerek gelecek nesillere taşınmaktadır. On üç rakamı da yüzyıllar boyu Avrupa kültüründe korkunç, ürkütücü, lanetli ve uğursuz bir rakam olarak kabul edildi. Peki, Neden 13 rakamı uğursuz kabul ediliyor? Bu soru merak edilen sorulardan biridir.

13 Rakamı Uğursuz mu?

13 rakamı uğursuz mu?

13 rakamının uğursuzluk inancı aslında psikolojik bir rahatsızlıktır ve Triskaidekaphobia olarak adlandırılır. İki bayram arası düğün, iki kişinin arasından kara kedi geçmesi, aynanın kırılması ve köpeğin uluması hiç bir zaman lanete neden olmaz. Hristiyanlık inancında buna benzer birçok inanç vardır ve 13 rakamı uğursuzluğu da bu inancın içerisinde yer almaktadır.

Hristiyanlar Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce 13 havarisiyle yemek yediğini ve bu nedenle 13 rakamının lanete ve uğursuzluğa neden olacağını düşünmüşlerdir. Ancak bu temeli olmayan bir yorumdur. İbranice’nin 13. harfinin ‘m’ olması ve mevt yani ölümü çağrıştırması 13 hastalığının Yahudilere bulaşmasına neden olmuştur.

Meksika ve benzeri ülkelerde ise durum farklıdır ve tam tersidir. Bu ülkelerde 13 uğurlu rakamdır. Bazı hurafeciler İslam dinine 13 hurafesini yerleştirmiştir. 13 rakamı neden uğursuz? Sorusu önce cevabı tespit edilen bir sorudur. Yani öncelikle 13 rakamına denk gelen tarihi ve Hristiyanlık adına acı verici bir olay tespit ediliyor. Daha sonra olayın tarihini oluşturan rakamların toplamının 13 olduğu belirtiliyor ve olay böylece lanetli uğursuz kabul ediliyor.

13 Uğursuzluğu Nasıl Ortaya Çıktı?

İslam’da Hristiyanlarda ve Yahudilerde olduğu gibi uğursuzluk inancı yoktur. İslam’a göre olaylar belli bir kadere bağlıdır ve bu kaderi de Allah-u Teala’dan başkası yönlendirmez. Ancak bazı cahil kimseler 13 rakamı uğursuzluğunu İslam kültürüne yerleştirmeye çalışmıştır. Mesela peygamberimiz aleyhisselam’ın doğumu 571’dir. Doğum tarihini toplayınca 13 çıkıyor. Ancak bunun her hangi bir uğursuzluğa sebebiyet vermemesi gerekir. Hristiyan dünyası 13 rakamı neden uğursuz kategorisinde genellikle İslam Dini açısından önemli Hristiyan dünyası için acı sonuçlara neden olan tarihi olaylar tercih ediliyor.

Ebcet hesabı Hristiyan ve Yahudilerde rakamlarla oluşturdukları uğursuzluk silsilesinden oluşmuştur. Bu silsilenin İslam’ın aslı ile her hangi bağlantısı yoktur. Ebcet kişiler düşünce ve fikirlerden oluşmuş batıl bir yorumdur. Uğursuzluk da aynı şekilde kişisel olarak değişebilir. Uğurlu olma veya uğursuz olma mantıki bir hastalıktır. Çok kazanan bir insan ‘oğlun uğur getirdi’ veya ‘yeni aldığım araba uğur getirdi’ dediğinde kazancının sebebini oğluna veya arabasına bağlamış olur. İslam’a göre kader, hayır ve şer Allah’tan gelir ve Allah tayin eder. Bu nedenle uğursuzluk inancı İslam’da yoktur.

13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılıyor?

13 rakamının uğursuzluğuna inan Hristiyanlar meseleyi daha çok İstanbul’un fethine bağlamışlardır. 13 rakamı neden uğursuz? Sorusuna genellikle İstanbul’un fethi, Peygamberimizin doğum tarihi ve Hz İsa (as)’ın çarmıha geriliş konusu ele alınmaktadır. 1453 yılında fethedilmesi nedeniyle Hristiyanlar bu tarihi uğursuz saymışlardır. Bu tarihi oluşturan 1, 4, 5, 3 rakamlarının toplamı da 13’tür. Bu yaklaşımla 13 rakamına olan yanlış inanç bir kat daha artmıştır. Yüzlerce yıl geçmesine rağmen Hristiyan dünyası hala İstanbul’un fethini ve fethin gerçekleştiği tarihi lanetli ve uğursuz sayarlar.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Peygamberimizin doğumunu da Hristiyanlar ve Yahudiler uğursuz saymışlardır. Uğursuz saymak için de kendilerince bir formul bulmuşlar ve 571 rakamını oluşturan sayıları toplamışlardır. Çıkan sonuç 13’tür.  13 rakamı neden uğursuz? Uğursuz saydıkları olaylarda özellikle bu formülü kullanmışlardır. Sayı toplamı 13 olan ve Hristiyan dünyasının muhalefet ettiği önemli olaylar seçilerek 13 rakamı matematiksel anlamda ispatlanmaya çalışılmıştır. Kısacası 13’ün uğursuzluğu sadece matematiksel bir oyundan ibarettir.

13 ile birlikte Cuma gününün uğursuzluğu da Hristiyan dünyasının İslam düşmanlığı ile alakalıdır. Hz. Adem ile Hz. Havva Cuma günü yasak elmayı yedi, Habil’i Kabil Cuma günü öldürdü ve Hz. Adem Cuma günü cennetten atıldı inancı Hristiyanların kültüründe yer etmiştir. Ancak bu uğursuzluk inancı Hristiyanların İslam düşmanlığı ile doğrudan alakalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. Ben 13 sayısının da İslam dini için uğursuz olduğunu zannediyordum bunu çok güzel açıklayarak doğrusunu öğrenmemi sağladınız ve bir sayı hakkında bu kadar rivayet olması ve bunlara değinmeniz gerçekten çok iyi.

 2. 1 sene önce

  Kesinlikle uğursuz bir sayı olduğunu düşünmüyorum. 13 sadece bir sayı. Olumlu anlamlar yüklemek gerekirken olumsuz çağrışımlar yapmak mantıklı gelmiyor bana. Güzel bir bilgilendirme yazısıydı, teşekkürler.

 3. güzel bir paylaşım olmuş aslında tarihte çok örnek verilebilir 13 sayısı ile ama ben pek inanmıyorum sonuçta basit bir sayı siteniz gerçekten harika çok güzel paylaşımlarınız var

 4. Bencd kesinlikle uğursuz değil. Sonuçta, bir rajam. Hepsi hurafe. İnanılmaz. Güzel bir yazı dizisi olmuş bu arada. Emeğinize sağlık

 5. 12 ay önce

  Yani 21.yy gelmemiz rağmen hala böyle şeylere inanan sözde batılılar medeni biz müslümanlar cahiliz. Önce dönüp Bi saçmalıkların baksınlar. Bilgilerin için çok teşekkürler yazar bey. Böyle bir site olduğunu bilseydim çoktan ziyaret ederdim.

 6. Güzel bir paylaşım ama aslında yani şahsen bana göre 13 rakamının uğursuzluğuna inanmıyorum çünkü sonuca bakarsak 2 basamaklı diğer sayılar gibi oda bir sayı ve şunu söylemem gerekir ki siteniz gerçekten çok çok güzel ve başarılı emeğinizden dolayı çok teşekkürler.

 7. 11 ay önce

  Bence uğursuz bir sayı 13 sayısı bi kere asal bi sayı bir ve kendinden başka bir sayıya bölünemiyor matematikte de zorluk çıkarıyordu zaten

 8. Ben 13 rakamının uğursuzluk getirdiğine inanmıyorum bence biz ona olumsuz yaksaltigimiz için negatifi çekiyoruz. Ama neden uğursuzluk getirdiğine inanıldığini bilmiyordum açıklamalar için teşekkür ederim.

 9. 13 Rakamıyla İlgili Uğursuz rakam derler gayet benim bu rakamla ilgili bir Kötü düşüncem yok Bu konu ile ilgili ilk defa böle ayrıntılı yazı okudum ve çok beğendim yazıyı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir