1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Feng Shui Yatak Odası Nasıl Düzenlenmeli? Feng Shui Felsefesini Yatak Odanızda Uygulayın

Feng Shui Yatak Odası Nasıl Düzenlenmeli? Feng Shui Felsefesini Yatak Odanızda Uygulayın

feng-shui-yatak-odası

Feng shui yatak odası düzeni, feng shui felsefesinin en teme noktalarından birini oluşturmaktadır. Yatak odanızda vakit geçirirken odanın size enerji vermesini feng shui ile sağlayabilirsiniz. Feng shui yatak odası rengi ve eşyaların yeri bu felsefe içerisinde oldukça büyük önem taşımaktadır. Yatak odası dizaynında odanızda bulunması gereken her detaya özen göstermeniz önemlidir.

Yatak odanızın feng shui kurallarına uygun olarak dekore edilmesi romantik hayatınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle de feng shui yatak odası aşk köşesi gibi alanlarda sevdiğiniz kişi ile romantik anlar yaşayabilirsiniz. Felsefeye göre yaşam enerjisini yatak odanıza feng shui yöntemi ile alabilirsiniz. İşte, feng shui’nin yatak odanızda uygulanması adına atacağınız adımlar.

Feng Shui Nedir?

feng-shui-yatak-odası
feng-shui-yatak-odası

Feng shui, antik dönemlerde ortaya çıkmış olan ve günümüzde de etkisini sürdüren bir Çin öğretisidir. Feng shui, rüzgar ve su sözcüklerinin bir arada kullanılması ile oluşan bir söz öbeğidir. Aslına bakıldığında feng shui’nin basit bir dekorasyon tarzından daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Zaten Çin öğretisinde de bu düşüncenin tek başına bir dekorasyon stili olarak anılması da söz konusu değildir.

Rüzgar ve su gibi akışkanlığa sahip doğada var olan şeylerin hayatınıza da enerji katması mümkündür. İşte, feng shui felsefesi de tam anlamıyla hayatınıza katmanız gereken enerjiden bahsetmektedir. Sizin için gerekli olan enerjiyi renklerin ve evinizde bulunan eşyaların konumu ile sağlayabilirsiniz. Bu da feng shui felsefesinin oturma ve yatak odası gibi çok vakit geçirilen alanlarda uygulanması gerektiğini gösteren bir durumdur.

Feng shui ilkelerine dayanarak eşyaların yerini yeniden konumlayabilir ve bazı renkleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tüm bu kurallar sayesinde ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayabilirsiniz.

Feng Shui Yatak Odası Nasıl Olmalı?

feng-shui-yatak-odası

Feng shui yatak odasında kullanılan renklerin ve eşyaların malzemelerinin büyük önemi bulunuyor. Bununla birlikte yatak odasında bulunması gereken eşyaların da konumuna dikkat edilmesi gerekiyor. Yatak odanızı düzenlemeye başlamadan önce fazla eşyalardan da kurtulmanız tavsiye ediliyor. Bunun için önce yatak odanızda bulunan dolaplarınızı boşaltmayı deneyebilirsiniz.Aynı şekilde odanızda bulunmasından rahatsız olduğunuz eşyaları da elden çıkartmanın tam zamanıdır. Sade bir yatak odası düzeni enerjinin daha iyi bir şekilde dolmasına yardımcı olacaktır.

Feng Shui Yatak Odasında Yatağın Konumu

feng-shui-yatak-odası

Yatak odası düzenlemesinde en temek noktalardan biri yatağınızın doğru konumda bulunması gerektiğidir. Buna göre yatak başının mutlaka kuzeye bakan bir noktada bulunması faydalı olacaktır. Yine aynı şekilde yatağın pencere önünde değil de sağlam bir duvara yaslanmış bir vaziyette konumlanması gerekmektedir.

Yatağın konumu açısından bir diğer önemli faktör de ayak hizasının kapıya doğru olması gerektiğidir. Çin kültüründe bu durum enerjiyi almanıza yardımcı olan bir faktör olarak görülüyor. Bu sayede gece görülen rüyaların da akılda daha rahat kalabilmesi sağlanıyor.

Feng Shui Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

feng-shui-yatak-odası

Yatak odanızı feng shui felsefesine uygun bir şekilde düzenlerken hangi rengi kullanıp kullanmayacağınıza da özen göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden yatak odanızda dinlenmenize de yardımcı olacak açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Kırık beyaz, krem rengi ya da beyazın diğer tüm tonları bu açıdan kullanmanız gereken renkler arasında bulunuyor.

Beyaz rengi kullanırken de dikkatli olmanız gerekiyor örneğin düz beyaz duvarların bu düzen içerisinde yeri bulunmuyor. Bunun yerine daha farklı renk tonlarında olan duvarları seçebilirsiniz. Canlı renkleri de yastıklarınız için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat canlı renkleri kullanırken abartıya kaçmamaya da özen göstermelisiniz.

Yatak Şekli ve Komodinler

feng-shui-yatak-odası

Feng shui felsefesine göre düzenleyeceğiniz yatak odanızda yatağınızın alt kısmının mutlaka boş bırakılması gerekiyor. İnsanlar yerden tasarruf etme amacıyla bazalı yatakları tercih etse de feng shui içerisinde bu durum enerji akışını kısıtlamaktadır. Bu yüzden yatakların alt kısmına herhangi bir eşya konulmaması önem taşımaktadır.

Yatak odanızı düzenlerken yatağın iki tarafına da ayakları iyi bir şekilde yere basan komodin koyabilirsiniz. İki komodin kullanımı da eşyaları dengeleme açısından önem taşımaktadır. Aynı şekilde mümkünse kenarları yuvarlak olan komodinleri de tercih edebilirsiniz.

Feng Shui ve Aynaların Konumu

feng-shui-yatak-odası

Feng shui yatak odasında aynaların konumu da özen gösterilmesi gereken bir konudur. Aynalar bu felsefe içerisinde kabul görmeyen eşyalar arasındadır. Bu yüzden yatak odanızda mümkün olduğunca ayna kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Dolabınızı da seçerken kapaklarında ayna olmamasına dikkat etmelisiniz.

Odanızda illa ki ayna kullanmak istiyorsanız da küçük boy aynaları tercih edebilirsiniz. Gece yatarken de aynanın üzerini örtmeyi deneyebilirsiniz. Aynaların varlığı enerjinin iyi yönde dağıtılmasına engel olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap