İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Evin Hangi Odası Homeoffice İçin Uygun?

Evin Hangi Odası Homeoffice İçin Uygun?

dijitalevim_evin-hangi-odasi-homeoffice-icin-uygun

Türkçede tam karşılığı olarak sözlük anlamı bulunmayan fakat evden çalışma olarak çevrilmiş olan ve aslında mekan isimlendirme amacıyla kullanılan homeoffice, ofis tarzı dekore edilerek çalışmaya uygun hale getirilen evin bir odasını veya bir odanın bölümünü ifade eder. Özellikle teknolojinin hayatımıza yerleşmesiyle uzaktan çalışma her sektörde kendisine yer bulmaktadır. Son zamanlarda yaşanılan pandemi ve diğer hastalıklar süreciyle de evden çalışma faaliyetlerinin arttığını bilmekteyiz. Bu süreçte homeoffice için uygun alanlara daha çok ihtiyaç duyulmaya başlaması kaçınılmaz olmuştur.

dijitalevim_evin-hangi-odasi-homeoffice-icin-uygun

Bu nedenle insanlar vaktinin çoğunu geçirdiği bu çalışma alanlarını yeniden düzenleme ya da daha kullanışlı yeni çalışma alanları oluşturma ihtiyacı duymaktadır. Çalışma odası deyip geçiştirilerek gelişigüzel düzenlenen odalarda kişilerin çalışma konsantrasyonunun olumsuz etkileneceğini aşikardır. İşte tam burada değişim için hangi oda homeoffice için daha uygundur sorusuyla başlar.

Homeoffice İçin Uygun Odanın Özellikleri Nelerdir?

dijitalevim_evin-hangi-odasi-homeoffice-icin-uygun

Evden çalışma sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çalışmaya odaklanabilmek için bazı gerekli şartların oluşması gerekir. Bunları sağlayabilmek için de tabiki uygun bir ortam en elzem şeydir. Evin bir odasını homeoffice tarzı tasarlamak isteyenlerin öncelikle odanın çalışmaya uygunluğunu değerlendirmesi gerekir. Homeoffice için bir odada olması gereken özelliklerin neler olduğunu inceleyelim.

Homeoffice için uygun odaya karar vermeden önce ilk bakılması gereken özellik odanın ışık alma özelliğidir. Çünkü yeterince ışık gören ve aydınlık bir oda zihni her daim uyanık tutar. Yüksek ışık uyku yönelimi ve dikkat dağınıklığını engeller. Eğer evinizde bulunduğu konum ve yön itibariyle yeterli ışık alan bir odanız yoksa yüksek aydınlatma özelliği olan aydınlatıcılardan faydalanmalısınız.

dijitalevim_evin-hangi-odasi-homeoffice-icin-uygun

Evde bir duvarı boydan boya camla kaplı bir oda mevcutsa homeoffice için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Günün her saatinde odanın aydınlık olmasını sağlayan camlı odalar çalışma odası için oldukça uygun mekanlardır. Mutlaka homeoffice tarzı oda tasarımı yaparken bu odalar ilk tercih olmalıdır. Homeoffice olarak kullanılacak odanın diğer odalardan görece küçük olması gerekir. Büyük bir odaya yalnızca bir masa ve sandalye yerleştirmek mantıklı bir seçim değildir. Homeoffice mekanlarda az sayıda eşya kullanılacağı için büyük odalar ergonomik olmayacaktır.

Homeoffice için oda tercihi yapılırken odanın stabil oda sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Yetişkinler için 21-22 derece olması gereken normal oda sıcaklığına sahip alanlar homeoffice için uygun mekanlardır. Gürültü kirliliğine maruz kalmayan odalar evden çalışma için makul alanlardır. Ses yalıtımı olmayan gürültülü çalışma odaları dikkat dağınıklığına sebep olur. Bu nedenle penceresi cadde ve çocuk parkı gibi kalabalık yerlere bakan odalar tercih etmek yerine tenha manzarası olan odalar homeoffice olarak tercih edilmelidir.

Homeoffice Tarzı Odaların Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

ofis

Homeoffice tarzıyla düzenlenen mekanlar çalışma verimliliğini arttırmak için özgünlüğün ve rahatlığın dışavurumunu sergilemelidir. Duvarlarda tek renk ve pastel tonları kullanılırken perdelerde ve halılarda farklı ve zıt renklerin kombinini yapmak çalışırken yaratıcı fikirler üretmeye yardımcı olur. Homeoffice mekanlarda gereksiz eşya kalabalığından kaçınmak isabetli olacaktır. Çalışma masası, kitaplık ve küçük bir berjer kafi olur. Ayrıca masa güneş ışığından faydalanmak için pencerenin yanına konumlandırılmalıdır.

ofis

Çalışma masasının renginin tek renk özellikle beyaz olması önerilmektedir. Ayrıca çalışma masasının üzerinde dekoratif objelere yer vermekten dikkati dağıtacağı için uzak durulmalıdır. Obje kullanmak isterseniz küçük dekoratif çiçekler ihtiyacınız olan sade estetiği yansıtır. Homeoffice için uygun mekanların dekorasyonunda sakinliği bozmamak adına aksesuar kullanımından uzak durulmalıdır. Sadelik anlayışıyla da şık ve kullanışlı çalışma odası tasarımları yapılabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap