1. Ana Sayfa
  2. En'ler
  3. Uzaya Gönderilen İlk 10 Hayvan

Uzaya Gönderilen İlk 10 Hayvan

Uzaya Gönderilen İlk 10 Hayvan

Herkes, keşifleri ile bilginin sınırlarını uzaya taşıyan cesur astronotları hatırlıyor. Bununla birlikte, uzayın ilk öncülerinin insan değil, diğer türlerin üyeleri olduğunu unutmak mümkün. Burada, uzay araştırmalarının ilk yıllarında yörüngeye giren yani uzaya gönderilen ilk on hayvanı inceliyoruz.

Uzaya Gönderilen İlk 10 Hayvan Listemiz

10. Köpek Laika

Laika, dünyanın etrafında dönen ilk canlı yaratıktır. Moskova sokaklarında başıboş olarak bulunan bir husky köpeğidir. Rus uzay programında uzun bir eğitimden sonra, Kasım 1957’de Sputnik 2 roketiyle yörüngeye fırlatıldı. Maalesef, yolculuğu tek yönlü bir yolculuk olarak tasarlandı ve sıkışık kabinde sadece birkaç saat sonra öldü.

9. Maymun Gordo

Aralık 1958’de Ruslar maymun Gordo ile tekrar çalıştı. 600 mil yüksekliğe uzaya fırlatıldı. Bu kez bir iniş prosedürü planlandı ve maymunu taşıyan kabin atmosfere girerek denize iniş yaptı. Ancak maalesef kabinin denize inişi çok hızlı oldu ve Gordo hayatta kalamadı.

8. Bayan Able ve Baker

Rhesus maymunu Bayan Able ve sincap maymunu Baker, Mayıs 1959’da 300 mil yükseklikte bir uzay uçuşu gerçekleştirdi. Her iki hayvan da yolculuktan sağ çıktı ve güvenli bir şekilde dünyaya geri döndü. Hayati belirtileri izlendiğinden bilime katkıları paha biçilmezdi ve bilim adamları, canlıların uzay uçuşu koşullarında katlanmak zorunda oldukları baskılar hakkında çok şey öğrendiler.

7. Belka ve Strelka

Sovyet uzay programından iki köpek astronot “sincap” anlamına gelen Belka ve “küçük ok” anlamına gelen Strelka idi. Her ikisi de 1960’da bir gün boyunca dünyanın yörüngesinde kaldılar. Sputnik uçuşları tavşan, fare, sıçan ve sinek gibi daha küçük hayvanları da taşıdı. Her iki köpek de maceralarından kurtuldu ve popüler bir animasyon filminde yer aldı.

6. Şempanze Ham

Ham, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından eğitilmiş bir şempanze idi. 1961’de Florida’daki Cape Canaveral’dan suborbital bir uçuşa çıktı. Uzaydaki ilk insansı idi ve hayvan dünyasından öncüllerinden farklı olarak uzay gemisiyle etkileşime girdi. Ham, talimatlar üzerine çeşitli kumanda işlemlerini yerine getirebiliyordu.

5. Şempanze Enos

Bir başka şempanze astronot Enos’tur. O da Amerikalı bilim adamları tarafından uzaya fırlatıldı. Merkür programı kapsamında insanları taşıma üzerinde çalışılııyordu ve Enos daha sonraki uçuşlara zemin hazırlayarak dünyanın tam bir yörüngesini başarıyla tamamladı.

4. Kedi Félicette

Félicette, Paris sokaklarında dolaşan siyah beyaz bir kediydi. 1963’te Félicette, uzay yolculuğunun canlı organizmalar üzerindeki etkilerini araştıran Fransız bilim adamları tarafından uzaya fırlatıldı. 156 kilometre yükseklikte yörüngesiz bir uçuştan sağ çıktı. Onu taşıyan roket, Fransa’da araştırma amaçlı tasarlanmış Véronique serilerinden biriydi.

3. Veterok ve Ugolyok

1966’da Rusya’dan Veterok ve Ugolyok adında iki köpek daha fırlatıldı ve 22 günlük uzun bir uzay uçusu gerçekleştirdi. Bu, tarihte önemli bir başarıydı. Dünyanın yörüngesini defalarca döndüler ve bilim insanlarının daha uzun insan uçuşlarına hazırlanmasına yardımcı olmak için büyük miktarda veri sağladılar.

2. Bir Çift İsimsiz Kaplumbağa

1968 uzay yolculuğu için iyi bir yıldı ve Ruslar, iki isimsiz kaplumbağanın fırlatılmasıyla repertuarını bir kez daha genişletti ve Zond 5 uzay aracıyla bu iki  kaplumbağa uzaya taşındı. Uluslararası basın bazen kaplumbağa olduklarını, ancak aslında Orta Asya’ya özgü bir tür olan Horsfield kaplumbağaları olduklarını bildirdi. Bu cesur çift, uzayın derinliklerine giren ve ayın etrafında dönen ilk canlılardı. Uçuşları başarılı oldu ve ikisi de yolculuklarından sonra ciddi bir etki bırakmadan hayatta kaldı.

1. Anita ve Arabella Örümcekleri

Anita ve Arabella adında iki dişi örümcek tarafından büyüleyici bir yolculuk yapıldı. 1973 yılında, bu iki bahçe örümceği NASA’nın araştırma programının bir parçası olarak yörüngeye fırlatıldı. Bilim adamları yer çekimsiz ortamın ağlarını örme yetenekleri üzerindeki etkilerini incelediler. İlk başlarda zorluk çekseler de daha sonra ortama iyi adapte oldular ve ağlarını uzayda da normal bir şekilde örmeye başladılar.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Oldukça farklı, eğlenceli, şaşırtıcı ve güzel bir içerik olmuş👍🏼👍🏼👍🏼 Merakla okudum

  2. Bilimle alakalı yazılar gerçekten ilgimi çekiyor. Hiç bir yerde olmayan şeyleri burada buluyorum. Teşekkür ederim.

  3. 1 sene önce

    Araştırmam için kullandım. Çok işime yaradı. hem eğlenceli hem de bilgi verici bir yazı. Ellerinize sağlık.

  4. Gerçekten uzun zaman sonra ilk defa merakla bir yazıyı okudum kim yazdıysa gerçekten güzel yazmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir