İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. En'ler
  3. Roller Coaster Sevenler Buraya! Dünyanın En İyi 10 Roller Coasterları

Roller Coaster Sevenler Buraya! Dünyanın En İyi 10 Roller Coasterları

dijital-evim-roller-coaster

Lunapark denildilğinde akıllara ilk olarak roller coaster aletleri geliyor. Biz de bundan yola çıkarak dünyanın en sevilen ve en adrenalin dolu en iyi 10 roller coasterını derlemek istedik. Dilerseniz lunapark kültürünün ön plana çıkan bu sevilen aletlerine önce biraz yakından bakalım.

Lunapark inşa etmek, en iyi profesyonelleri ve büyük yatırımları gerektiren karmaşık bir süreçtir. Ancak lunaparklar dünyanın her yerinden ziyaretçilerin ilgisini çeken şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Hepimiz eğlence parklarını severiz ve aynı zamanda roller coasterlardan korkarız. Kuzey yarımkürede yazın başlangıcında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz, ziyaret etmeniz  gereken dünyanın en iyi 10 roller coasterlarının bir listesini size sunuyoruz.

Roller Coaster Nedir?

Dünyanın belki de en sevilen eğlence makinaları lunaparkları süsleyen dev roller coasterlardır. Bu aletler, adrenalin seviyenizi en üst seviyeye taşımakta ve size unutulmaz dakikalar yaşatmaktadır. Söz konusu bu eğlenceli aletler olduğunda akıllara ilk olarak roller coaster Türkiye’de nerede var sorusu da geliyor. Fakat ne yazık ki ülkemizde henüz aktif bir roller makinesi bulunmuyor. Biz de buna istinaden tüm dünyanın en ünlü 10 eğlence makinesini derlemek istedik.

1- Batman: The Ride

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Six Flags, ABD

Uzunluk: 311 metre

Yükseklik: 30 – 32 metre arası

En yüksek hız: 80 km / s

Açılış tarihi: 1992

dijital-evim-roller-coaster

Dünyanın en iyi ilk 10 roller coasterları listesine Batman: The Ride ile başlayacağız. Bu Kuzey Amerika’daki Six Flags tema parklarında bulunan çelikten yapılmış bir roller coasterdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu eğlence makinesi tematik olarak Batman’ın ilk filmine dayanıyor. Dahası, 1992’de açıldığında dünyadaki ilk ters dönen eğlence aleti idi ve bugün dünyadaki en iyi roller coasterlardan biri ve halk tarafından en çok ziyaret edilen altıncı eğlence makinesi olarak kabul ediliyor!

Orijinal olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olmasına rağmen, bu cazibe merkezinin dünyadaki çeşitli eğlence parklarında kopyaları vardır; örneğin bir gencin 2008’de öldüğü Rusya’da olduğu gibi.

2- Fujiyama

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Fuji-Q Yayla, Japonya

Uzunluk: 2045 metre

Yükseklik: 79 metre

En yüksek hız: 130 km / s

Açılış tarihi: 1996

dijital-evim-roller-coaster

Dünyadaki en iyi 10 eğlence aletinin dokuzuncusu Japonya’nın Yamanashi kentinde bulunan bir eğlence parkı olan Fuji-Q Highland’da bulunan Fujiyama. 1996’da açıldığı sırada, 1997’de Tower Of Terror 2 açılana kadar, dünyanın en yüksek eğlence makinasıydı ve aynı zamanda en hızlısıydı. Ancak, 2045 metrelik inanılmaz uzunluğa sahiptir. Adı, Tokyo’nun batısındaki Fuji Dağı’ndan geliyor.

3- Tower Of Terror 2

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Dreamworld, Avustralya

Uzunluk: 376.4 metre

Yükseklik: 115 metre

En yüksek hız: 161 km / s

Açılış tarihi: 1997

dijital-evim-roller-coaster

Tower of Terror 2, Avustralya’daki Dreamworld eğlence parkında bulunan bir çelik eğlence aletidir. Dünyanın en iyi eğlence makinelerinden biri olarak kabul edilir, çünkü 1997’de açıldığında 161 km / s hıza ulaşan ilk roller coasterdı. Böylece zamanının dünyasında en yüksek ve en hızlı eğlence makinası oldu. Bugün ise dünyanın en hızlı üçüncü treni!

4- Top Thrill Dragster

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Cedar Point, ABD

Uzunluk: 850 metre

Yükseklik: 130 metre

En yüksek hız: 190 km / s

Açılış tarihi: 2003

dijital-evim-roller-coaster

Dünyadaki en iyi 10 eğlence makinası listesinde bir sonraki sırada Top Thrill Dragster var. Bu eğlence makinesi Ohio, ABD’de bulunan ünlü bir eğlence parkı olan Sandusky’deki Cedar Point’te bulunan bir çelik roller coaster’ıdır. Dünyadaki en iyi roller coasterlardan biri, çünkü 120 metreyi geçen ilk roller coasterdı. Üstelik bir süre dünyanın en uzun mesafeye sahip eğlence makinesi oldu! Fakat 2005’te Kingda Ka tarafından bu rekoru kırıldı.

5- Kingda Ka

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Six Flags Great Adventure, ABD

Uzunluk: 950 metre

Yükseklik: 139 metre

En yüksek hız: 206 km / s

Açılış tarihi: 2005

dijital-evim-roller-coaster

Dünyadaki en iyi 10 eğlence aletinden bir tanesi de Kingda Ka. Bu çelik roller coasterın bir başka eşi benzeri yok! ABD, New Jersey’deki Six Flags Great Adventure’da bulunuyor. Ancak, onu dünyanın en iyi eğlence makinelerinden biri yapan, bugün dünyanın en yüksek ve en hızlı olanı olmasıdır.

6- Shambhala: Expedición al Himalaya

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Port Aventura, İspanya

Uzunluk: 1564 metre

Yükseklik: 76 metre

En yüksek hız: 134 km / s

Açılış tarihi: 2012

Dünyadaki en iyi 10 eğlence makinaları arasında bulunan sıradaki makine Avrupa’ya ait. Shambhala: Expedición al Himalaya, Salou, İspanya’daki Port Aventura’da bulunan çelik bir Hyper Coaster lunapark trenidir. 2012’de açıldı ve dünyanın en iyi roller coaster listesinin bir bölümünü oluşturuyor, çünkü Avrupa’da 76 metre yüksekliğindeki ikinci en yüksek hız treni. Aynı zamanda en hızlısıydı! Ancak bu yıl 2017 yılında Ferrari Land’da Red Force tarafından aşıldı.

7-Thunder Dolphin

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Tokyo Dome City, Japonya

Uzunluk: 1066 metre

Yükseklik: 80 metre

En yüksek hız: 130 km / s

Açılış tarihi: 2003

Dünyadaki en iyi 10 roller coaster tycoon listesindeki bir sonraki makine Asya kıtasında bulunur: Thunder Dolphin. Bu Japonya’daki Tokyo Dome City Attractions eğlence parkında bulunan bir çelik roller coasterdır. Dahası, şu anda Kingda Ka ve Top Thrill Dragster olarak adlandırılanların arkasındaki dünyanın sekizinci en yüksek roller coasterı. İlginç bir gerçek olarak, 37.000.000 $ ‘a mal oldu. Böylece, dünyanın en iyi eğlence aletlerinden biri olarak kabul edilir.

8- Intimidator 305

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Kings Dominion, ABD

Uzunluk: 1600 metre

Yükseklik: 93 metre

En yüksek hız: 140 km / s

Açılış tarihi: 2010

dijital-evim-roller-coaster

İlk 10’da yer alan Intimidator 305, ABD’nin Virginia eyaletindeki Kings Dominion’da bulunan harika bir çelik eğlence aleti. 25 milyon dolarlık yatırım, onu park tarihindeki herhangi bir rolller coasterın en büyüğü yaptı. Ancak en şaşırtıcı bölüm, Intimidator 305’in genel yüksekliğinin, parkta bulunan Eyfel Kulesi’nin bir kopyasının gözlem platformundan daha yüksek olması. Makine, Kings Dominion’daki en yüksek eğlence makinalarından biri ve kesinlikle dünyanın en iyileri arasında yer almayı hak ediyor.

9- Millennium Force

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Cedar Point, ABD

Uzunluk: 2010 metre

Yükseklik: 94 metre

En yüksek hız: 150 km / s

Açılış tarihi: 2000

Millennium Force, ABD’nin Ohio eyaletindeki Cedar Point eğlence parkında bulunan bir çelik eğlence aletidir. 94 metrelik inanılmaz bir yüksekliğe sahiptir; Aslında, 2000 yılında açıldığında, Steel Dragon 2000 aynı yıl, ardından Top Thrill Dragster ve Kingda Ka açılana kadar dünyadaki en uzun ve en hızlı olanıydı. Ancak Millennium Force, yine de 2010 metrelik şaşırtıcı bir uzunluğa sahip ve dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir.

10- Steel Dragon 2000

dijital-evim-roller-coaster

Yer: Nagashima Spa Bölgesi, Japonya

Uzunluk: 2479 metre

Yükseklik: 97 metre

En yüksek hız: 153 km / s

Açılış tarihi: 2000

En iyi roller coaster listesinin ilk sırasında ise Steel Dragon 2000 bulunuyor.  Adını, Asya’da 2000 yılının “Ejder Yılı” olmasından almıştır. Millennium Force aynı yıl Steel Dragon 2000 açılıncaya kadar çok kısa bir süre dünyadaki en yüksek eğlence aleti oldu. Bununla birlikte, şu anda 2.479 metre ile en uzun mesafe rekorunu da elinde tutuyor. Makine, Japonya’nın en hızlı ikinci ve dünyanın en hızlı altıncı treni! Bu da onu kesinlikle dünyanın en iyi eğlence makinası yapıyor.

dijital-evim-roller-coaster roller coaster sevenler buraya! dünyanın en i̇yi 10 roller coasterları |en'ler

Bu yazımızda sizlerle roller coaster oyunu hakkında en sevilen 10 listesini paylaştık. Lunaparkların en sevilen eğlencesini siz de imkan bulduğunuzda deneyimleyebilirsiniz. Aynı zamanda sitemizde yer alan “Dünyanın En Güzel Yürüyüş Yolu: Likya Yolu” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap