İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. En'ler
  3. Dünya Tarihinin En İlginç 13 Müzik Aleti

Dünya Tarihinin En İlginç 13 Müzik Aleti

dijital-evim-muzik-aleti-enstruman

Dünya genelinde birçok insanın kullandığı onlarca farklı müzik aleti bulunmaktadır. Kimi enstrümanlar yaygın bir şekilde kullanılırken kim enstrümanlar ise pek fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Pek fazla bilinmeyen ve genel itibariyle çok fazla kullanılmayan enstrümanların içerisinde ise oldukça ilginç yapıda olanları mevcuttur. Peki, tarihe damga vuran en ilginç 13 müzik aleti nedir? Müzik severler tarafından oldukça merak edilen bu sorunun yanıtını sizler için derledik.

İsmini Bile İlk Kez Duyacağınız 13 Müzik Aleti

dijital-evim-muzik-aleti-enstruman

Müzik aletleri öylesine değişik bir gelişim sürecine ve tınıya sahiptir ki, aslında bir çoğunun sesini bir kere duymuşuzdur ancak ismini bilmiyoruzdur. Gelişen teknoloji ve sesi elde etme yöntemlerinin de dijitalleşmesi ile aslında çok çok kaliteli müzik yapan enstrüman çeşitleri kullanılmamaya yüz tutmuştur. Dünya genelinde sınırlı sayıda kullanıcısı olan bu müzik aletlerinin sıralaması ise şu şekilde:

1.      Theremin

1928 Yılında Rus Profesör Leon Theremin tarafından icat edilen enstrüman dönemin en dikkat çeken müzik aletlerinden biri olarak bilinmektedir. Temas gerektirmeyen müzik aleti olarak da bilinen Theremin genellikle Rock müziklerinde kullanılmaktadır.

 

2.      Hang

Hang, 2000 yılında İsviçre de üretilmiştir. Hipnotik bir çalgı olarak da bilinen söz konusu müzik aleti el ve parmaklar kullanılarak çalınmaktadır.

 

3.      Yaybahar

dijital-evim-muzik-aleti-enstruman

Ülkemizde üretimi yapılan Yaybahar, akustik müziğin en önemli enstrümanları arasında yer almaktadır. Oldukça büyük yapıda olmasıyla bilinen müzik aletinin mucidi ise Görkem Şen olarak bilinmektedir.

 

4.      Kalimba

Afrika’ya özgü müzik aleti olan Kalimba, beş parmak piyanosu olarak da lanse edilmektedir. İlk olarak 1900’lü yılların başında Nijerya da kullanılmaya başlanan enstrüman, çok kısa bir süre içerisinde Afrika kıtasının tamamına yayılmıştır.

 

5.      Array Mbira

Afrika da icat edilen Kalimba isimli enstrümanın büyük hali olan Array Mbira, oldukça hoş tınılı bir sese sahiptir. Söz konusu müzik aleti Array Mbira, Amerikalı Bill Wesley tarafından icat edilmiştir.

 

6.      Tenori-On

dijital-evim-muzik-aleti-enstruman

Tenori-On 2008 yılı içerisinde Japonya da icat edilmiştir. Dokunmatik müzik aleti olarak bilinen söz konusu enstrüman dünya genelinde birçok müzisyen tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

 

7.      Hydraulophone

Su enstrümanı olarak da bilinen ve oldukça hoş bir akustik ses oluşturan Hydraulophone 2005 yılı içerisinde Steve Mann tarafından icat edilmiştir.

 

8.      BeatBearing

dijital-evim-muzik-aleti-enstruman

BeatBearing isimli enstrüman, misketler ile çalışmaktadır. Oldukça ilginç yapıda olan bu cihazın mucidi ise Petter Bennet olarak bilinmektedir.

 

9.      Eigenharp

2001 Yılı içerisinde John Lambert tarafından icat edilen Eigenharp isimli enstrüman, elektronik yapıda olmasıyla dikkat çekiyor.

 

10. AlphaSphere

AlphaSphere, geçtiğimiz yıllar içerisinde İngiltere de icat edilmiştir. Ergonomik bir yapıda olmasıyla dikkat çeken ürün de dokunma ve basınç girişine tepki veren özel olarak ayarlanmış LED’ler bulunmaktadır.

11. Elasticsynth

New York Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıllar içerisinde tasarlanan müzik aleti Elasticsynth ilginç yapıda olmasıyla dikkat çekiyor. Elastik bantların kullanımıyla yapılan enstrüman, esneme hareketlerini algılayarak ses sinyaline dönüştürüyor.

 

12. Glass Armonica

Benjamin Franklin tarafından 18.yüzyılda icat edilen enstrüman Glass Armonica, ilginç yapıda olmasıyla dikkat çekiyor. Her ne kadar ruhu dinlendirmek için tasarlanan bir alet olsa da ne yazık ki o dönem insanları delirttiği için ani bir şekilde yasaklanmıştır.

 

13. Çağlama

Ömer Kılıçarslan tarafından geçtiğimiz yıllarda icat edilen Çağlama isimli enstrüman dönemin en dikkat çeken müzik aletlerinden biri olarak bilinmektedir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Birkaç satır sadelik... Biraz da samimiyet...Anı yaşamaktan öte nedir ki derdimiz?

Yorum Yap