İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. En'ler
  3. Dünyanın En Ünlü 10 Yapay Adası

Dünyanın En Ünlü 10 Yapay Adası

Dünyanın En Ünlü 10 Yapay Adası

Adaları düşündüğünüzde, genellikle açık turkuaz sularda yüzüp bakır renkli kumlarda yürüyebileceğiniz, serin deniz esintisinin saçlarınızı okşadığı, medeniyetin el değmemiş uzak cennet yerleri aklınıza gelir. Güzel görünüyor ancak günümüzde adalar bundan çok daha farklı olabilir. İnsanlar lüks oteller, milyonlarca dolarlık gökdelenler, şehirler ve hatta yüzen havaalanları inşa ettikleri kendi yapay adalarını yarattılar. Bunların en harikalarına bir göz atalım!

Dünyanın En Ünlü 10 Yapay Adası Listemiz

10. Willingdon Adası, Hindistan

1936 yılında inşa edilen ve Willingdon Earl’ün adını taşıyan insan yapımı ada, Kochi’nin bir parçasıdır. Şehirdeki en iyi ticaret merkezlerine ve otellere, Kochi Deniz Üssü’ne ve Port Trust’a ev sahipliği yapmaktadır. Turistler için sınırlı aktivitelere sahip sakin ve sessiz bir alandır, ancak şehrin ana cazibe merkezlerine yakındır. Kalabalık şehir merkezinden kaçmak isteyenler için harika bir yer.

9. Hong Kong Uluslararası Havaalanı

Yapay ada Chek Lap Kok üzerine inşa edilen Hong Kong’un ana havaalanı, Dünya’daki en büyük kapalı kamusal alanlardan biridir. 1998 yılında açıldığından beri havaalanı önemli bir yolcu merkezi ve dünyanın en işlek kargo ağ geçidi haline gelmiştir.

8. Yas Adası, Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi’de bulunan yapay adaya tekne, uçak veya hatta araba ile kolayca ulaşılabilir. Su sporları, konserler ve yarış etkinliklerinden lüks oteller, kaplıcalar ve birinci sınıf restoranlara kadar çok sayıda cazibe ve eğlence fırsatı sunar. Aile tatilleri için popüler bir turizm merkezidir. Ada Ferrari Dünya Parkı, Yas Waterworld, Yas Marina Yarış Pisti ve ödüllü Yas Links golf sahasına ev sahipliği yapıyor.

7. The World, Dubai

Dubai kıyılarına 4 km uzaklıkta yer alan The World, kabaca bir dünya haritasının yapısını oluşturan çok sayıda küçük adadan oluşan insan yapımı bir takımadadır. Adalar esas olarak şehir çevresindeki sığ kıyı sularından çıkarılan kumdan yapılmıştır ve bu iddialı proje ilk olarak Dubai Emiri Şeyh Muhammed El Maktum tarafından ortaya atılmıştır.

6. Amwaj Adaları, Bahreyn

Juzur Amwaj, Basra Körfezi’nde 9 yapay adadan oluşan ve yaklaşık 30.000.000 km kareyi kapsayan olağanüstü bir sahil gelişimidir. Adalarda ticari ve kişisel binaların yanı sıra tema parkları, bir hastane, bir üniversite ve bir lagün yemek bölgesi bulunmaktadır. Öne çıkan noktalardan biri, ana adada bulunan ve su kanalları ile çevrili, tekneleri bağlamak için ideal olan Yüzen Şehir’dir.

5. Venedik Adaları, Florida

Venedik Adaları, Miami Beach’i içeren yapay adaların bir parçasıdır. Bu adaların yanı sıra çoğunlukla piknik için kullanılan ıssız adalar da vardır. Hepsi Miami Plajı’ndan anakaraya köprülerle bağlanır ve Venedik Geçidi’nden geçilerek ulaşılır.

4. Pearl (İnci), Katar

Yaklaşık 4 milyon metrekareyi kaplayan Pearl, Doha’nın kıyı şeridinden birkaç yüz metre uzaklıkta yer alan yapay bir adadır ve Katar’ın en önemli inci dalış alanlarından biri olduğundan adını buradan almıştır. Bu ada bir marina, oteller, kişisel konutlar ve üst düzey alışveriş alanları ile çeşitli restoran ve kafelere sahiptir.

3. Kansai Uluslararası Havaalanı, Japonya

Mimar Renzo Piano tasarımına sahip olan bu havaalanı sunu bir ada üzerinde bulunuyor. Açılışı 1994 yılında yapıldı ve  Honshu sahilindeki Osaka Körfezi’nde bulunuyor. Aşırı kalabalık Osaka Havalimanı’nı rahatlatmak için inşa edilen Kansai, her hafta yaklaşık 800 Asya ve Avustralasya, 59 Avrupa ve 80 Kuzey Amerika uçuşu ile uluslararası bir merkez haline geldi.

2. Palm Jumeirah, Dubai

Dubai’nin dünyaca ünlü Palm Jumeirah adası, dünyanın en büyük yapay adasıdır ve 1.2 km uzunluğunda bir gövde ve bir hilal ile çevrili 17 yapraklı büyük bir taç içerir. Adadaki ilk konutların (dört bin lüks daire ve villa) teslim edildiği 2006 yılından bu yana, 20’den fazla otel ve eğlence tesisi açıldı ve Palm Jumeirah en sıcak turistik yerlerden biri halini aldı.

1. Flevoland, Hollanda

Flevoland, 1986 yılında neredeyse tamamen toprak ıslahı ile kurulan en genç Hollanda eyaletidir. Doğa ve şehir planlaması için ilgi çekici bir yer olan bölge, Batavia ticaret gemisinin bir replikası, sessiz göller, eşsiz restoranlar, eğlence parkları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel ve bilgi verici bi site merak edilen herşeyi bulabilirsiniz hayatınızda işinize yarar bilgiler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir