İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. En'ler
  3. Dünyanın En Kısa Boylu 10 İnsanı

Dünyanın En Kısa Boylu 10 İnsanı

Dünyanın En Kısa Boylu 10 İnsanı

Boyları küçük olabilir, ancak dünyadaki en kısa insanların çoğu etkileyici derecede büyük hayatlar yaşamıştır. Hollywood yıldızlarından ve yazarlardan, engellilerin hakları için kampanya yürüten sosyal aktivistlere kadar, dünyadaki en kısa insanlarının birçoğu dünyayı daha iyi ve yaşanılası yer haline getirmek için emek harcıyor. Bu liste yaşamış olan dünyanın en kısa 10 insanı içeriyor.

Dünyanın En Kısa Boylu 10 İnsanı Listemiz

10. Lin Yü-chih – 67,5 cm

Guinness Rekorlar Kitabına göre, 10. sırada bulunan Lin Yü-chih, 2009 yılına kadar dünyanın en kısa adamı oldu. Taipei, Tayvan’da bulunan 67,5 cm boyundaki Lin, kırılgan kemik hastalığı olarak da bilinen genetik bir bozukluk olan osteogenez imperfektadan muzdarip. Osteogenez imperfekta kemik büyümesini engeller, bu nedenle kişiler kısa boylu kalırlar. Bir zamanlar Kanal 4 belgeseline konu olan sosyal aktivist Lin Yü-chih, yazar olarak çalışıyor ve aynı zamanda Osteogenesis Imperfecta Derneği’nin kurucusudur.

9. Khagendra Thapa Magar – 67 cm

1992’de doğduğu Nepal’in Baglung Bölgesi’ndeki yerliler arasında ‘Küçük Buda’ olarak bilinen Khagendra Thapa Magar, doğumda 600 gram ağırlığındaydı. Günümüzde 67 cm boyunda. 2010’da on sekiz yaşındayken, 2011’e kadar tuttuğu ‘Dünyanın En Kısa Adamı’ unvanını kazandı. Khagendra Thapa Magar, doğumdan önce bilinen ilkel bir cücedir. “Dünyanın En Küçük Adamı ve Ben” başlıklı Kanal 4 belgeseline konu oldu.

8. István Tóth – 65 cm

Bir zamanlar 65 cm boyunda, dünyanın en kısa adamı olduğunu iddia eden Macar István Tóth ile ilgili olarak web üzerinde çok fazla bilgi yok. Bu iddia Guinness Rekorlar Kitabı tarafından doğrulanmamıştır ve şu anda Tóth’un iddiasının doğru olup olmadığını asla bilemeyiz, çünkü 2011’de kırk sekiz yaşında öldü.

7. Madge Bester – 65 cm

Güney Afrikalı Madge Bester, 65 cm ile Dünyanın En Kısa Kadını ’unvanının eski sahibi. Bunu daha iyi anlamak için, elli üç yaşındaki Madge Bester boyunun ortalama bir yaşındaki bir bebekten daha kısa olduğunu söyleyebiliriz. Lin Yü-chih gibi Bester de osteogenez imperfektadan muzdariptir ve durumu nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Engelli hakları için kampanya yapan Bester, Lin Yü-chih ile birlikte osteogenez imperfekta konulu konferanslarda konuştu.

6. Lucia Zarate – 61,0 cm

1864’te Meksika’da doğan Lucia Zarate, şimdiye kadar yaşamış en hafif kişi olarak on yedi yaşında Guinness Rekorlar Kitabına girdi ve şu anda tam boyu olan 61,0 cm’ye ulaştığı söyleniyor. Beyin ve iskelet anormallikleri ile sonuçlanan nadir Majewski osteodysplastik primordial cücelik tip II hastalığı ile teşhis edilen ilk kişi. Zarate, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen bir sergide, serginin bir parçası olarak gösterildiğinde şöhret kazandı. Washington Post Zarate’yi ‘Muhteşem Meksika Cücesi’ şeklinde tanıttı ancak kısa ömürlü şöhreti 1890’da sirk treninin kar içine gömüldüğünde Zarate’nin hipotermi yüzünden ölümüyle sonuçlandı.

5. Junrey Balawing – 60 cm

Dünyanın en kısa yaşayan adamı olan Filipino Junrey Balawing’in 1993’te doğduktan birkaç ay sonra büyümesi durdu. 60 cm boyunda, Balawing zayıf dizleri ve diğer hareket sorunları da dahil olmak üzere bir dizi rahatsızlıktan muzdarip, ancak durumu hiç kamuoyuna açıklanmadı.

 4. Jyoti Amge – 58,4 cm

Amerikan Korku Hikayesi’nin yıldızı ve ‘Dünyanın En Kısa Kadını’ Guinness Dünya Rekoru sahibi Jyoti Amge sadece 58,4 cm boyunda. 1993 yılında Hindistan’da doğan Amge’in bodur büyümesi, cüceleşmenin yaygın bir nedeni olan Akondroplazi adı verilen bir durumun sonucudur. Bir Oscar kazanmak Amge’nin rüyasıdır ve 2014 yılında bir Amerikan Korku Hikayesi sezonunda rol alarak Hollywood’da ün kzanmak için yola çıktı.

3. Pauline Musters – 58 cm

Guinness Rekorlar Kitabı tarafından şimdiye kadar kaydedilen en kısa kadın olarak tanınan ve ölümü sırasında sadece 58 cm olarak ölçülen Pauline Musters, 1876’da Hollanda’da doğdu. Ölümcül bir pnömoni ve menenjit kombinasyonu sonucu sadece on dokuz yaşında öldü.

2. Gül Muhammed – 57,0 cm

Dünyanın en kısa eski adamı, Hindistan, Yeni Delhi’den Gül Muhammed, 57,0 cm boyundaydı. 1957 doğumlu olan Muhammed, ömür boyu ağır sigara kullanımından kaynaklanan çoklu sağlık mücadelelerinden sonra kırk yaşında solunum komplikasyonlarından öldü.

1. Chandra Bahadur Dangi – 54,6 cm

Gül Muhammed’in elinde bulundurduğu rekoru kıran Nepal’li Chandra Bahadur Dangi, 2015 yılında ölümüne kadar dünyanın en kısa adamıydı. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından tanınmadan önce, Dangi doğduğu zamanki uzak Nepal köyünü hiç terk etmemişti. Dünya’nın önemli bölgelerine seyahat etmek ve doğduğu ülkeye dikkat çekmek için Dünya’nın En Kısa Adamı unvanını kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Gerçekten güzel bilgiler öğrendim teşekkür ederim bu yazı için sizleree

  2. 1 sene önce

    digitalevim.com sitesinde gezinirken anasayfada dünyanın en kısa boylu 10 insanı paylaşımını gördüm ve en kısa boylu insanların kimler olduğunu öğrendim teşekkürler.

  3. Dünyanın en kısa boylu insanlarını merak ediyordum. Kimler olduğunu öğrendim. Çok yararlı bir konu olmuş. Elinize sağlık.

  4. Bence çok ilginç bilgiler. Sitede çok faydalı bilgiler var insan okudukça şaşırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir