İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. En İyi Bira Markaları: Bira Kültürünü Tanımak İsteyenlere Özel

En İyi Bira Markaları: Bira Kültürünü Tanımak İsteyenlere Özel

en-iyi-bira-markaları

Dünyanın en eski alkollerinden olan bira, zamanla gelişerek en iyi bira markaları olarak açacağımız bir listeye konu bile konu olmuştur. Eski dönemlerde çok az bilinen bira markaları global dünyada artık ticareti yapılır hale gelmiştir. Pek çok ülkenin de geleneksel içkisi olarak kabul edilen bira, çay ve sudan sonra en fazla tüketilen içecektir.

Buğday, arpa, mısır ve pirinç gibi tahıllardan üretilen biranın üretim şekli de tadını etkilemektedir. Malt ve su karşımından elde edilen nişasta fermantasyonu ile üretilen biranın şerbetçi otu ile hazırlanması gerekmektedir. Fakat bazı markalar biranın içerisine şerbetçi otu yerine farklı özler de katmaktadır. Bu da biranın tadını önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. Bu yazımızda en iyi bira markası nedir üzerine sizler için oluşturduğumuz listeyi bulabilirsiniz.

En İyi Bira Markaları

Bira, dünyanın en eski içecekleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu da biranın günümüze dek ulaşmasında yardımcı olan en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Buğday çorbasının mayalanması sonucu elde edilen bu içecek, zamanla bira haline gelerek günümüzdeki tada ulaşmayı başarmıştır. Biranın tarihi ise Mısır ve Sümer kaynaklarında yer aldığından antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Biz de bu popüler ve antik içeceğin en güzel markalarını sizler için derlemek istedik. İşte, en kaliteli bira markaları:

1- Duvel

en-iyi-bira-markaları

En iyi bira markaları denildiğinde akıllara ilk olarak Belçika’nın ünlü birası Duvel’in gelmesi doğal. Üstelik Duvel, %8.5 alkol oranıyla da en yüksek alkole sahip biralar arasında başı çekiyor. Duvel adını da zaten yüksek alkol oranından alıyor. Kelime anlamı olarak “şeytan” anlamına gelen Duvel, yemeklerde tüketildiğinde rahatsızlık vermiyor. Fakat alkol oranı nedeniyle çabuk sarhoş eden bu biraya bu yüzden şeytan adı verilmiştir.

Duvel, en iyi bira markası ekşi listelerinde de yer alan bir biradır. Biranın tadında hafif bir narenciye tadı ve şerbetçi otu hissi bulunmaktadır.

2- Budweisser

en-iyi-bira-markaları

Alkol oranı %5 olan Budweisser, içimi en rahat olan biraların arasında başı çekiyor. Kolay içimli bir pale lager olan bu markanın satışını ülkemizde Efes yapmaktadır. Açık renkli bir bira olan Budweisser, arpa ve pirinçten fermante edilen oldukça popüler bir bira markasıdır. Bu markayı da yemekler ile birlikte zorlanmadan tüketebilirsiniz.

3- Heineken

en-iyi-bira-markaları

En iyi bira markaları 2020 listelerinde de olan Heineken, dünyanın en popüler bira markalarından biridir. Hollanda birası olan Heineken’in de alkol oranı %5’tir. Dünyanın en iyi biralarından biri olarak kabul edilen Heineken için Alman birası statüsünde demek doğru olacaktır. Zaten birayı tadanlar da bu markayı oldukça ayrı bir yere koymaktadır.

Heineken, rahat içimi ile yemeklerle birlikte tüketilebilen açık renkli bir bira olma özelliğini de taşımaktadır.

4- Grolsch

en-iyi-bira-markaları

En iyi bira markaları listesinde yer alan Grolsch da popüler bir Hollanda birasıdır. Günümüzde hala swingtop adıyla bilinen sallanır kapakta satılan bu bira, geleneksel tadıyla da ilgi toplamaktadır. Tam tamına 80 ülkede satışı yapılan bu biranın geleneksel tadı sizi bazen rahatsız edebilir. Fakat alıştıktan sonra Grolsch size bir hayli iyi gelecektir.

Üretici firma, Glosch şişelerine herhangi bir etiket takma ihtiyacı da duymamaktadır. Bu sayede dekoratif şişeyi bittikten sonra başka şekilde de değerlendirebilirsiniz.

5- Corona Ekstra

en-iyi-bira-markaları

Corona Ekstra, aromatik tadıyla ve lime ile birlikte tüketilmesiyle oldukça popüler bir bira markasıdır. 1925 senesinde üretilmeye başlayan bu aromatik biranın ana vatanı da Meksika’dır. Corona Ekstra, yemeklerin yanında tüketimi oldukça kolay biralar listesinde de ilk sırada yer almaktadır. Hafif narenciye aromalı bu birayı rahatlıkla içebilirsiniz.

Açık renkli biralar arasında yer alan Corona, ülkemizde de çok fazla tüketilen bira markaları arasında yer alıyor.

6- Erdinger

en-iyi-bira-markaları

Dünyanın en büyük buğday birası üreticisi olan Erdinger, 1886 yılından beri üretilen oldukça hoş bir lezzettir. Alman markaları arasında da en iyilerden olan Erdinger, rahat içimli olması sebebiyle de oldukça popülerdir. Hatta biranın lezzeti o kadar çok seviliyor ki firma, ilk alkolsüz bira üretiminde de başarılı oluyor.

10 farklı türe sahip olan Erdinger’i daha çok yemeklerden önce ya da sonra tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap