İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Dizilerdeki Ev Dekorasyonları Uygulamalarını Evinize Taşımak

Dizilerdeki Ev Dekorasyonları Uygulamalarını Evinize Taşımak

dijitalevim_dizilerdeki-ev-dekorasyonlari-evinize-tasimak

Hikayeleriyle hayatımıza dokunan diziler, mekanlarıyla da izleyenlerde iz bırakıyor. Öyle ki bu etki dizilerdeki ev dekorasyonları evde uygulamak fikri oluşmasına bile sebep oluyor. Sevdiğiniz dizileri izlerken “şöyle bir evim olsa, odamı böyle düzenlesem” diye aklınızdan geçirmişsinizdir mutlaka.

dekorasyon

Dizilerdeki ev dekorasyonlarına sahip olmak ekran karşısındaki çoğu kişinin kurduğu hayallerden. Dekorasyon yaparken kendinizi dizi karakterlerinin yaşamı ile özdeşleştirip cesur atılımlar bile yapabilirsiniz. Ancak dekor temanızı hayata geçirmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Dizilerdeki Dekorasyonu Evinize Taşırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

dizilerdeki-ev-dekorasyonlari-evinize-tasimak

Dizilerde gördüğünüz beğeni ve heyecan uyandıran her dekorasyon fikrini uygulamaya kalkmak yanlış olur. Öncelikle kişilik ve mizaca en uygun dekorasyon tarzı belirlenmelidir. Nasıl dekore edilmiş bir evde uzun süre mutlu şekilde yaşayabilirsiniz? Bu sorunun cevabının bulunması önemlidir. İkinci önemli nokta hayalleri gerçekleştirirken kalite ve fiyat konusunda tarza göre davranmaktır. Saray tarzı veya yalı tarzı dekorasyona karar verip ekonomik olması amacıyla araya basit eşyalar sıkıştırırsanız tüm ambiyansı bozmuş olursunuz. Sonuçta uzun uğraşlar ve maddi harcamalarla tasarladığınız evinizin görüntüsünü kötü dokunuşlarla bozmak istemezsiniz.

Dizilerdeki Ev Dekorasyonları Uygulama Önerileri

İşte dizilerde en çok tercih edilen dekorasyon örnekleri !

Saray Tarzı Dekorasyon

dizilerdeki-ev-dekorasyonlari-evinize-tasimak

Yayınlandığı günlerde binleri ekranlara kilitleyen Muhteşem Yüzyıl dizisinin görkemli mekanlarını hatırlamışsınızdır. Sarayın şahsi odalarından devlet işlerinin görüşüldüğü odalara kadar her bir köşesinde kültürümüzün antik izlerini taşıyan saray tarzı dizilerdeki ev dekorasyonları arasında ihtişamı ile göz kamaştırıcıdır. Oldukça geniş mobilyalar, altın varaklı aksesuarlar, el dokunması halı ve perdeler hayranlık uyandıran bir görsel şölen sunar. Eğer siz de saray esintilerinden ilham alarak dekorasyon yapmak istiyorsanız geniş koltuklarda kadife ve altın yaldızlı satenleri bir arada kullanıp geleneksel bir hava yaratabilirsiniz.

Her biri sanat eserine benzeyen Osmanlı etnik motiflerini yansıtan oymalı ve işlemeli objeler en güzel dekorasyon tamamlayıcılardır. Saray yaşantısı konulu dizilerdeki dekorasyonu evinize taşımak oldukça maliyetli bir iştir. Saray tarzında kullanılan mobilya ve objelerin kaliteli ve gösterişli olması şarttır.  Aksi halde çok uğraşılmış ancak başarısız olunmuş bir mekanla karşılaşabilirsiniz.

Konak Tarzı Dekorasyon

dekorasyon

Asmalı Konak dizisiyle başlayan Sıla, Yer Gök Aşk ve İstanbullu Gelin gibi izlenme rekorları kıran dizilerle devam eden konak temalı dizilerdeki ev dekorasyonları da izleyicilerde derin izler bırakmıştır. Hatta konaklar ziyarete açılarak sergilenmektedir. Soft ve rahat aile yaşantısının olduğu konak tarzı dekorasyonda gri ve kahverenginin uyumu göze çarpmaktadır.

Konak temalı bir ev tasarlamak istiyorsanız öncelikle taş duvarlar tercih etmelisiniz. Duvarlarda farklı renk uyumlarından ve duvar kağıtlarından uzak durmalısınız. Kahverengi klasik mobilyalar doğru tercih olacaktır. Masa, zigon sehpa, orta sehpa samimi bir ortam oluşturulması için kullanılabilir. Konak dekorasyon tarzında  aksesuarlar otantik havayı bozmamak için oldukça az kullanılmalıdır. Modern biblolar, çiçekler ya da tablolar yerine antika vazolar ve avizeler mekana uyum sağlar.

Dizilerdeki Ev Dekorasyonları: Yalı Tarzı Dekorasyon

tasarım

Konusu ve replikleriyle hala aklımızda kalan Aşkı Memnu dizisi çekildiği yalının dekorasyonuyla dikkatleri daha çok üzerine çekmişti. Şüphesiz ki dizinin çekildiği mekan dekorasyona ilgi duyanlara ilham verici nitelikte. Siz de yalı temalı dizilerdeki dekorasyonu evinize taşımak istiyorsanız öncelikle beyaz ve krem renkleriyle barışmalısınız. Deniz ışıltısının yansıdığı yalılarda aydınlık mekanlar koyu renk seçimlerle kapatılmamalıdır. Beyaz kapı ve pencerelerin ahşap antika yapısı muhafaza edilmelidir. Soft ve renk çeşitliliği az olan avangard mobilyalar odalara daha da ferahlık verecektir. Yüksek tavanlı yalıların dekorasyonları yapılırken uzun avizeler seçilmelidir. Yine uzun ve saten işlemeli perdeler mekana şıklık katacaktır.

Küçük Aile Tarzı Dekorasyon

aile evi

Çocuklar Duymasın ve Seksenler gibi kendimizden bir şeyler bulabildiğimiz aile dizilerine o sıcaklığı katan karakterler olduğu kadar çekildikleri küçük ve şirin evlerdir. Eğer siz de bu samimi dizilerdeki dekorasyonu evinize taşımak istiyorsanız sadelik ve kanaatkarlıktan yana olmalısınız. Mobilya ve aksesuarlarda canlı renkler tercih edebilirsiniz. Konforlu ve modern koltuklar seçmek isabetli olacaktır. Aksesuar da aşırıya kaçmadan rahat bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız gösterişten uzak durup eğlenceli tasarımlar yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap