İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

dijital-pazarlama-nedir-dijital-pazarlama-teknikleri-nelerdir

Dijital pazarlama nedir sorusu günümüzde ilgi çeken konular arasında yer almaktadır. Pazarlamanın yanı sıra her eylemin dijitalleştiği dünyada, pazarlama faaliyetlerinin eski usulde kalması beklenemezdi. Pazarlama; klasik ve dijital olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik pazarlama, bir ürün ya da hizmetin pazarlanmasına yönelik olarak uygulanan işlemleri ifade etmektedir. Pazarlama yöntemlerinden geleneksel olanları; medya ya da diğer imkanların kullanılmasını sağlamaktadır. Örneğin, bir ürün ya da hizmetin tanıtımı ve satılması için broşürlerin kullanılması ya da yazılı olarak başka yöntemlerin kullanılması bu alana girmektedir. Dijital pazarlama ise dijital servislerin internet aracılığı ile kullanımı sonucunda ürün ve hizmetlerin pazarlanması eylemlerini ifade etmektedir.

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlamanın Amacı Ne Olmaktadır?

Dijital pazarlama nedir sorusu kadar dijital pazarlamanın amacı da merak edilmektedir. Dijital pazarlama ile birlikte; herhangi bir ürünün, hizmetin, markanın ya da işin geniş kitlelere tanıtımı sağlanmaktadır. Tanınma sonucunda tanıtımı yapılan ürün, hizmet ya da markaya yönelik olarak satış ve genel bir talep oluşmaktadır. Dijital pazarlama için birbirinden farklı dijital pazarlama stratejileri uygulanabilmektedir.

sosyal medya pazarlama

Dijital pazarlama yöntemleri için; arama motoru optimizasyonu, affiliate pazarlama ve mobil pazarlama kullanılmaktadır. İnternet sitelerinin arama motorlarında görülmesi bu bakımdan son derece önemli olmaktadır. Herhangi bir firma ya da markaya ait olan bir web sitenin çok sayıda kişi tarafından görülebilmesi, arama motorları sayesinde gerçekleşmektedir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almayı başaran işletmelerin görünürlükleri de artmaktadır.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

dijital-pazarlama-nedir-dijital-pazarlama-teknikleri-nelerdir

Dijital pazarlama nedir sorusunun ardından bu yeni pazarlama usulünün teknikleri de açıklanmalıdır. Dijital pazarlama teknikleri oldukça fazladır. Arama motoru optimizasyonu sıklıkla kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu için farklı kurallar bulunmaktadır. Örneğin, herhangi bir sitenin ya da özel bir web sayfasının bulunabilirliğini artırmak hedeflenmektedir. Hangi kelimeler sıklıkla aranıyorsa, sayfa görünürlüğünü bu şekilde ayarlamak gerekmektedir. Aylık aranma sıklığı çok yüksek olan bir kelime ile sayfanın entegre edilmesi önemlidir.

dijital-pazarlama-nedir-dijital-pazarlama-teknikleri-nelerdir

Arama motoru optimizasyonu doğru yapıldığında, aranan kelime sonucunda üst sıralarda yer edinmek mümkün olacaktır. Bunun dışında, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen pazarlama da oldukça popülerdir. Örneğin, Instagram üzerinden bir ürün ya da hizmetin satışı hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Instagram üzerinden herhangi bir gönderiye ait etiket kullanarak, görüntüleme sayısı artırılmaktadır. Uygulamada kullanılan bir başka teknik ise, mail üzerinden pazarlama yapmaktır. Mail kullanılarak reklamlar gerçekleştirilir. Ancak bu yöntem için mail gönderme sıklıkları doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Aksi durumda hedef kitle tarafından olumsuz tepkilerle karşılaşmak mümkündür. Ayrıca, mobil uygulamalar kullanılarak da pazarlama çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

online satış

Dijital pazarlama eğitimi için pek çok platform bulunmaktadır. Ayrıca konu hakkında çok sayıda kitap ve dokümana erişmek de mümkündür. Online eğitimler dışında yüz yüze pazarlama eğitimi veren kurumlar bulunmaktadır. Dijital pazarlama uzmani tarafından verilen eğitimlerle etkili bir pazarlama stratejisi oluşturulabilir. Dijital pazarlama uzmanı, dijital alandaki araçları kullanarak etkili bir pazarlama stratejisi oluşturan ve bu stratejiyi, şirkete ya da herhangi bir oluşuma en fazla yarar sağlayacak şekilde kullanan kişidir. Bu sayede ulaşılmak istenen hedefe hızlı bir şekilde ulaşılmayı sağlamaktadır.

Ülkemizde dijital pazarlama ajansı üzerinden profesyonel faaliyetler sürdürülebilmektedir. Kişisel bazda da pek çok uzman bulunmaktadır. Ancak ülkemizde, dijital pazarlama alanında uzman olanların hemen her bölümle ilgili olduğu düşünülmektedir. Örneğin, uzmanların grafik tasarımdan anlaması ya da Google Analitics konusunda uzman olması beklenmektedir.

dijital-pazarlama-nedir-dijital-pazarlama-teknikleri-nelerdir

Bu yanlış bir düşüncedir. Bu alanların her biri için uzmanlık alanı bulunmaktadır. Kurumsal olmayan şirketlerde durum böyle olmaktadır. Sosyal medya yönetimi için ya da SEO konusu için farklı bir uzmanlık aranmalıdır. İnternet stratejisinin doğru bir şekilde uygulanmasından dijital pazarlama uzmanı sorumludur. Bu alan için yurt dışında lisans programları uygulanmaktadır. Türkiye’de yüksek lisans programlarında yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. Dijital pazarlama nedir sorusu bu şekilde açıklanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap