1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Dekorasyonda Himalaya Tuz Lambası Kullanımı

Dekorasyonda Himalaya Tuz Lambası Kullanımı

dijitalevim_dekorasyonda-himalaya-tuz-lambasi-kullanimi

Son yıllarda ev ve ofis dekorasyonlarında yeni yaklaşımların benimsenmesiyle doğal aksesuar kullanımına yönelme olduğu bilinmektedir. Hem şık ve modern hem de otantik bir yaklaşım yakalamak isteyenlerin arayışına cevap veren birçok aksesuar vardır. Bunlar arasında yer alan görselliğe hitap etmesi ve sağlığa faydalarıyla bilinen Himalaya tuz lambası da son zamanlarda en çok kullanılan doğal dekorasyon ürünleri arasına girmiştir.

Himalaya Tuz Lambası Nedir?

dijitalevim_dekorasyonda-himalaya-tuz-lambasi-kullanimi

Himalaya tuzu, Pakistan’da bulunan Himalaya dağlarından çıkarılan sodyum, magnezyum, potasyum ve çinko değerleri yönünden zengin tuzdan elde edilen farklı şekillerdeki tuz kütleleridir. Bölgede bulunan denizin çekilip kurumasıyla geride kalan deniz tuzları kayaçlarla beraber kristal yapı oluşturmuştur. Himalaya tuzu günümüzde doğallığını hala koruyan bu bölgeden en saf haliyle çıkarılmaktadır.

Himalaya tuz lambası da bu tuz kütlelerinin içerisine aydınlatma yerleştirilerek kullanılan dekoratif objedir. İçerdiği minerallerin birim miktara göre değişkenlik göstermesi nedeniyle renkleri kırmızı ile pembe arasında farklılık gösterebilir.

Tuz Lambası Faydaları Nelerdir?

Mekan dekorasyonlarında doğal aksesuar olarak tercih edilmesinin öncelikli amacı şüphesiz ki sağladığı faydalardır. İnsan sağlığı için kritik özellikler içeren tuz lambasının faydaları düşünüldüğünde neden bu kadar çok tercih edildiği anlaşılabilir. Tuz lambası bulunduğu ortamdaki zararlı bakterileri kendisine çekerek etkisiz hale getirir. Odanın nem dengesini sağlayarak rahat nefes alınabilir bir ortam sunar. Odadaki kötü kokuyu hapseder ve ferahlık sunar. Böylelikle akciğer hastalıklarının tetikleyici unsurlarını bertaraf etmiş olur. Ortamdaki televizyon, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazlardan yayılan radyasyonu kendisine çekerek radyasyon trafiğini önler. Ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan tuz lambası bulunduğu ortama huzurlu bir görüntü vererek sakinleştirici etki yaratır.

Himalaya Tuz Lambası Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

lamba

Farklı boyut ve ağırlıklarda olabilen tuz lambası içerisinde bulunan elektrikli aydınlatma sayesinde mekanlara farklı dokunuşlar yapmayı sağlar. Çok fazla tercih edilmesinde kolay taşınabilir olması da önem taşır.  Tuz lambası kullanmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle kullanılacak odanın büyüklüğü değerlendirilmelidir. Geniş oda ve ofislerle hava sirkülasyonu az olan mekanlarda büyük boyutlu lambalar tercih edilmelidir.

Dekorasyonda Tuz Lambası Kullanım Alanları

dijitalevim_dekorasyonda-himalaya-tuz-lambasi-kullanimi

Otantik ve büyüleyici görünüşüyle farklı mekanlarda kullanılarak farklı tarzlarla kombinlenebilen Himalaya tuz lambası her dekorasyon stiline hitap eder. Bu nedenle mekan dekorasyonu yaparken obje seçiminde iyi bir alternatif olarak düşünülebilir. Himalaya tuz lambası küçük ve az eşya ile minimalist tarzda düzenlenmiş renk çeşitliliği az mekanların sade görünümünü vurgulamak için iyi bir seçim olabilir.

Ahşap tercih edilen otantik mekanlardaki objeler de  doğal bir görüntü oluşturduğu için Himalaya tuz lambası ile tamamlayıcı olurlar. Tuz lambası ihtişamlı avangard tarzla da ahenk içinde kendisini gösterebilir. Büyük ve gösterişli mobilyalar içinde huzur veren bir obje olarak kullanılabilir. Ofis ve çalışma masasında da rahatlatıcı ve yaratıcılığı harekete geçiren etkisiyle tercih edilebilir.

Ya da dekoratif duvar raflarında kendine yer bulabilir. Kısacası istenilen her mekanda kolayca kullanılabilen Himalaya tuz lambası doğal aksesuar arayanlar için ilk tercih olmalıdır.

Tuz Lambasının Muhafaza Edilmesi

himalaya

Tuzun en saf halinden oluşan  Tuz Lambası kolay eriyebilen özelliğe sahiptir. Bu nedenle banyo ve mutfak gibi nemli ortamlardan uzak tutularak suyla temas ettirilmelidir. Düştüğünde parçalanma riski olduğu için emniyetli yerler tercih edilmelidir. Belirli aralıklarla hafif nemli bir bezle silmek de zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap