İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Canlılar Alemi
  3. Kedi Türleri İçerisinde Evde Beslenmeye En Uygun Olanlar

Kedi Türleri İçerisinde Evde Beslenmeye En Uygun Olanlar

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar1

Kediler en sevdiğimiz evcil hayvanlardan birisidir. Yalnız yaşayanların dert ortağı olan bu canlılar, çocuklu aileler tarafından da tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm kedi türleri evlerde beslenebildiğinden en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasındadır. Önceleri köy evlerinde fareleri kovmaları için bulundurulan kediler, zamanla modern hayata geçilmesiyle evlerimizde yer edinerek çocuklarımızdan bir farkları olmamıştır. Ancak evinize evcil bir hayvan seçerken bunun evde beslemeye uygun olmasına ve kolay eğitilebilir olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Kedi Türleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar2

Evinizde kedi beslemek istiyorsanız ve eğer kronik bir rahatsızlığınızı tetikleyecek alerjik durumunuz da yoksa sizin adınıza kedi beslemek doğru bir tercih olacaktır. İsteklerinizi bilirseniz kedi türleri seçiminizi de ona göre yapabilirsiniz. Oynamayı ve eğlenmeyi seven bir yapıya sahipseniz seçiminizi bu yönde; sakin ve dinlenmeye önem veren bir durumunuz varsa eğer seçimlerinizi o yönlerde yapmanız sizin açınızdan son derece önemli olacaktır. Kedi seçimlerinizi kolaylaştırmak adına sizlere birkaç seçenek sunmaktayız.

Kedi Türleri Arasında Chartreux Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar3

Yumuşacık tüy dokusuyla ve pamuk gibi kuyruğu ile bilinen Chartreux, bu yumuşak oluşunun altında her an pençe darbeleri indirebilen bir kedi türüdür. Çocuklarla oynamaya bayılan bu türü, bırakın bahçeye ve kırlara, koşup oynamaya doyamazlar. Türkiye’de oldukça zor bulunan bu türün, ülkemizde yetiştiricisi yok ve ithal de edilmiyor. Bu tür, enerjik olmasının yanında, bir isteği olmadığı müddetçe sesini çıkarmaz. Bu tür kediler için önemli olan beslenme alışkanlıklarıdır. Et ağırlıklı beslenmeyi çok seven bu kedilere, gereken özen gösterilmezse gelişimleri yavaşlayabilir. Tüylerinin sık sık fırçalanmasından pek hoşlanmayan Chartreux, tüyleri arada bir fırçalansa dahi yeterli olacaktır.

Kedi Türleri Arasında Cymric Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar4

İnsanlara benzer yönlerinin fazla olmasından ötürü en çok tercih edilen kedi türleri arasındadır. Gelişmiş karakter yapısı ve keyfi yerinde hallerinin olmasıyla herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Minicik ve içe doğru dönük kulaklar, geniş ve üçgene yakın bir kafa ve şaşırmış gibi bakan gözleri en belirgin özellikleri arasındadır. Çok yoğun ve gür tüylere sahip olduğundan bakımı zor ve meşakkatlidir. Sık sık taranmasına özen gösterilerek tüylerinin karışmasının önüne geçmek mümkündür.

Kedi Türleri Arasında Devon Rex Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar5

Bu kedi türleri için söylenecek ilk şeyler; kesinlikle capcanlı, sevecen, sempatik ve hareketli oluşlarıdır. En sıcakkanlı kedi cinsi sözü, bu kediler için uygun düşecektir. Oyun oynamayı o kadar çok severler ki; bırakın çocukları, diğer hayvanları ve kedileri, buldukları bir fare ile bile oynayabilirler. Yalnızlıktan nefret eden Devon Rex’leri tüm gün yalnız bırakırsanız ya da hiç ilgilenmezseniz depresyona girebilirler. Sahibine oldukça bağlı olan bu kedi hemen hemen her evde kendine ideal bir ortam kurmaktadır. Yaklaşık olarak doğduktan 6 ay kadar sonra erginliğe girerler. Balığı ve bifteği çok seven bu kedileri sık sık veterinere götürmeniz gerekmektedir. Veterinere sıklıkla gitmesinin nedeni ise; kulaklarının büyük ve dışa doğru dönük olmasının enfeksiyon riskini artırmasından kaynaklanmaktadır. Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında Devon Rex de yer almaktadır.

Kedi Türleri Arasında Exotic Shorthair Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar6

Sevimli, sadık ve huzurlu bir karaktere sahip bir kedi arıyorsanız eğer, aradığınız tür, tam olarak bu olmaktadır. Evde nadiren sesi çıkan bu kedi türleri, çocuklu aileler için de oldukça tercih edilen bir türdür. Ne yaparsanız yapın, nasıl davranırsanız davranın, peşinizden bir an olsun ayrılmayacaktır. En sevdiği yerler arasında kucağınız ve yatağınız olacaktır. Sizden tek beklentileri, onları bolca sevmenizdir. Suratları basıktır ve tüyleri de oldukça yumuşaktır. Oldukça çekici bir görüntüye sahip olduğundan pahalı kediler arasındadır.

Kedi Türleri Arasında Himalayan Blue Point Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde_evde_beslemeye_en_uygun_olanlar7

Bu kedilerin en belirgin özelliği aşırı sakin olmalarıdır. O kadar sakindirler ki miyavlama seslerini dahi çok nadir duyarsınız. Öyle ki tırnaklarını kesseniz bile sizden kaçmayacak sakince bekleyecektir. Günlerinin çoğunu yatarak ya da uyuyarak geçirirler.

İran Kedisi/Persian Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Zeki ve uyumlu olduklarından evde beslenecek en ideal kedilerdendir. Diğer adı Persian olan bu kedi türleri, aile hayatına ve dostluğa çok önem vermeleri ile bilinirler. Bakımı oldukça zahmet gerektiren İran Kedisi, her gün, tüylerinin mutlaka fırçalanmasını isteyecektir. Fırçalanmayan tüyler kedi tarafından yutulduğunda bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle her gün itina ile fırçalanması şarttır. Yumuşak bir fırça yardımıyla olabildiğince yumuşak darbelerle fırçalanmalıdır. Kuru şampuan kullanılmasına özen gösterilmelidir. En belirgin özellikleri arasında düz ve basık burunları ile yassı suratları vardır. Burun yapıları dolayısıyla zorlukla nefes alabilirler. Kulakları oldukça küçüktür. Büyümeyen kedi cinsleri arasında Persian kedisi de bulunmaktadır.

Laperm Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Çok kibar ve sevecenlikleriyle bilinen bu kedi türü, mırıl mırıl etrafınızda dolaşıp durmayı tüm gün boyunca yapabilmektedir. Sabahtan akşama kadar onu kucağınıza alıp evin içinde dolaştırmanız çok hoşuna gidecektir. Siz onu sevdikçe oda sizi sevecek ve patileri ile sizi okşayacaktır. Kucakta gezdirildiğine bakmayın, son derece hareketli ve merak ettiği bir konu olduğunda saatlerce peşinden giden kedi türleri arasındadır. Karakter yapısı oldukça güçlü ve üstün algılama yeteneğine sahiptir. Tüylerinin çok sık ve kabarık olmasına rağmen bakımı fazla zahmet içermemektedir.

Pixie Bob Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Güçlü otokontrol özellikleri olan bu kediler vahşi bir görünüme sahip olarak gözükse de aslında sevecen kedilerdir.  Hep sahipleri ile vakit geçirmek isterler. Bunu o kadar çok abartırlar ki sahipleriyle beraber araba ile yolculuğa bile çıkabilirler. Oyun oynarken entrika çevirmeye bayılırlar. Kısa tüylere sahip olan Bob’lar tüy bakımına fazla ihtiyaç duymazlar ve haftada bir kez taramanızdan memnun kalacaklardır.

Russian Blue Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Fiziki yapısı ile sokaktaki bir kediden farkı olmayan bu kedinin, yüzü ve gözü normaldir. Onu diğerlerinden ayıran ekstra bir özelliği bulunmamaktadır. Tüyleri kısadır ve bu nedenden ötürü de tüyleri dökülmemekte ve taranma gereği de duymamaktadır.  Sağlık sorunu da fazla olmayan bu kedi, sadece bir kedim olsun diyenler için son derece idealdir.

Russian Forest Cat/Sibirya Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Karakterlerinin kediden çok bir köpeğe benzediği söylenen nazik, sevecen ve sadık kedilerdir. Tırmanmayı en çok seven kedi türleri olarak bilinirler. Çok zeki oldukları bilinen bu kedileri ismi ile çağırdığınızda kesinlikle gelecektir. Talimatlara ve komutlara son derece uyum göstermektedir. Vücutlarının kocaman olmasına rağmen oldukça çevik ve her yere zıplayabilmektedir. Misafir sever bir yapıya sahip olan Sibirya kedileri, gelen konuklara karşı korkak ya da saldırgan davranmazlar. Haftada bir kez tüylerinin taranması onlar için yeterli olacaktır.

Siyam Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Tüylerinin rengine bakarak bu kedilerin karakterlerini belirlemek mümkündür. Fok lekeli olanlar; daha dış dünyaya açık, mavi lekeli olanlar; şefkatli ve masum, çikolata lekeli olanlar ise; daha neşelidirler. Bu kedi türleri zeki ve dikkatleri oldukça gelişmiş bir yapıdadır. Dişileri ile erkekleri arasında karakter farklılıkları vardır. Gözleri kulaklarına ve burunlarına doğru çekiktir. Bahar aylarında çok fazla tüy bırakırlar. Bu nedenle bu dönemlerde sıklıkla taranmaları gerekmektedir.

Sphynx Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Bir kedim olsun ama tüyleriyle asla uğraşmayayım diyorsanız aradığınız kedi tam olarak burada bulunmaktadır. Kendilerine sahiplenenlere karşı son derece sevecen ve sadık yapıdadırlar. İlginç olan ise hem oyuncu hem de ağır başlı olmalarıdır. Tüysüz oldukları için göze biraz garip gelse de son derece sevecendirler. Çocuklarla anlaşabilmelerine rağmen diğer hayvanlarla anlaşabildikleri pek söylenemez.

Scottish Fold Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Asıl sahibini kendisini seçen tek ırk olarak bilinmektedir. Herkese kendini sevdirmesini bilen bu kedi türleri, sahibiyle vakit geçirmeyi çok sevmektedir. Yine çok zeki ve oldukça sessiz yapıya sahip kedilerdendir. Evde tek kalmaktan nefret ederler ve bunu yaptığınız takdirde size küsebilirler. Konforuna oldukça düşkün olan bu kediler aynı zamanda da oyun oynamayı da çok severler. Kıvrımlı kulakları ve masum bakan baygın gözleri vardır. Bahar mevsiminde tüyleri düşer ve sadece bu zamanlarda taranma gereksinimi duyarlar. Sulak salgıları vardır ve bu durum kulaklarının sık sık kirlenmesine neden olur. Ancak bu bir enfeksiyon belirtesi sanılmamalıdır.

Snowshoe Kedisi

dijitalevim_kedi_turleri_içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Aradığınız hem enerjik olsun hem de sadık olsun diyorsanız doğru kediye yöneldiğinizi söyleyebiliriz. Bu kediler oldukça hareketli ve oyunlara uyum sağlayan cinstendir. Konuşmayı ve mırıldanmayı çok seven bu sevimli hayvanlar, karşısındakine sevgisini aktarmayı kolaylıkla yapmaktadır. Siz, bu kedilere bir nesne atın ve o size geri getirsin, en sevdiği oyun budur. İnsanlarla olmayı çok seven bu kedi türleri ev yaşamına kolayca adapte olmaktadırlar. Tüyleri kısa olduğundan bakım istemez ve tüy dökmezler.  Bakım eldivenleri ile tüylerinin ovalanması yeterli olacaktır.

Tiffanie Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

Son derece yumuşak huylu, dışa dönük ve sosyal yönü olan kediler arasındadır. Sahibinin o anki hislerini anında anlayan bu zeki kediler; evcil hayvan seçiminde doğru tercih olacaktır. Meraklı tavırları nedeniyle başkalarının evine ve arabasına dalabilirler. İlgi çekmeye bayılırlar ve sürekli oyun oynamak isterler. Kürkünün bakımı için düzenli olarak taranması ve bakım yapılması gerekmektedir.

Van Kedisi

dijitalevim_kedi-turleri-içerisinde-evde-beslemeye-en-uygun-olanlar1

İnsanlara bağlı olan bir yapıya sahip bu kedi türleri, kendilerini temizlemek için gayet titiz davranırlar. Onlar için tüylerinin temizliği her şeyden önemlidir. Çok iyi bir avcı olma özelliğine sahip olan Van kedisi, En akıllı kedi cinsi olarak zeki tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Diğer kedilerin aksine, kucağa alınmak pek hoşuna gitmez. Van kendisinin tüyleri beyaz ve orta uzunluktadır. Tüylerinin her gün kısa da olsa fırçalanması, onun yararına olacaktır. Yazın tüylerini döker ve kışın dökülenlerin yerine yenisi çıkar. Büyük kedi cinsleri arasında Van Kedisi bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap