İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Bermuda Şeytan Üçgeni: Yeryüzünün En Gizemli Yeri

Bermuda Şeytan Üçgeni: Yeryüzünün En Gizemli Yeri

bermuda-şeytan-üçgeni

Gizemini günümüzde dahi koruyan Bermuda Şeytan Üçgeni, tarih boyunca pek çok kaza ve kaybolma vakasına konu olmuştur. Bölgede yer alan pek çok gemi ve bot açıklanmayan sebepler yüzünden ortadan kaybolmuştur. Aynı zamanda çeşitli uçak kazalarına da neden olan bu bölgenin gizemi büyük bir mit haline gelmiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni belgesel ve filmlere de konu olmuş ve üzerine çeşitli araştırmalar da yapılmıştır.

Bölgede yer alan kazalara ve kaybolma vakalarına dair iddiaları ve ortaya çıkan bilimsel verileri sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazımızda Bermuda Şeytan Üçgeni’ninde meydana gelen tuhaf olayları bulabilirsiniz.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

bermuda-şeytan-üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni, Bermuda, Porta Riko ve Miami arasında kalan bölgeye verilen bir isimdir. Bölgeye bu ismin verilmesinin en büyük nedeni de meydana gelen gemi ve uçak kazalarıdır. Hatta ve hatta bölgeye ilk giden kişi olarak kabul edilen Kristof Kolomb bile tuttuğu günlüklerde bu bölgeye değinmiştir. Kolomb’un notlarına göre bu alanda dünyaya ait olmayan tuhaf bir güç bulunmaktadır.

Zaten bölge de pek çok kaybolma vakasına ev sahipliği yapmış ve burada meydana gelen kazaların nedenleri bir türlü açıklanamamıştır. Atlantik Okyanusu’nda yer alan bölgenin tarihsel geçmişine detaylı bir şekilde bakalım.

Bermuda Şeytan Üçgeni ve Gizemli Olaylar

bermuda-şeytan-üçgeni

Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan bu bölgede tarihin belli dönemlerinde pek çok kaybolma ve kaza vakalar yaşanmıştır. 1945 yılında meydana gelen ilk kaybolma vakası da bölgenin gizemini önemli ölçüde arttırmıştır. Bu olaydan önce de bölgede yer alan gemilerin sinyallerinde tuhaflıklar yaşanmaya başlanmıştır.

1945 senesinde beş adet deniz filosu, Bermuda Şeytan Üçgeni’nden geçerken aniden sinyal kaybeder. Uçuş 19 olarak da adlandırılan bu filo, tüm mürettebatı ile bir anda ortadan kaybolmuştur. Yapılan araştırmaların sonucunda da ne uçakların kalıntılarından ne de uçakta yer alan mürettebattan herhangi bir ize rastlanılmamıştır.

Uçuş 19 vakası, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizemini ortaya koyan ilk vaka olarak da kayıtlara geçmiştir. Bu vakadan sonra yakın dönemlerde dahi çeşitli gemi ve uçak kazaları yaşanmıştır.

Atlantis Kıtası ve Bermuda Şeytan Üçgeni

Bölgede meydana gelen kayıp vakaları akıllara bir olasılığı daha getirmiştir. Buna göre kayıp kıta olarak da bilinen Atlantis’in bu bölgede kaybolduğu iddia edilmektedir. Hatta Atlantik Okyanusu da adını Atlantis Kıtası’ndan almaktadır. Bazı teorisyenler Atlantis’in de bilinmeyen bir sebep doğrultusunda bu bölgede sulara karıştığını ortaya atmışlardır.

Günümüzde ise Atlantis diye bir kıtanın gerçekte var olup olmadığı hala gizemini koruyor.

Kayıpların Nedeni Bir Doğal Gaz Kütlesi Mi?

bermuda-şeytan-üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni izle seçeneği ile bu konu üzerine yapılan yapımlara göz atabilirsiniz. Üzerine pek çok filmin ve belgeselin çekildiği bu bölge, gizemini uzun yıllar boyunca korumaya devam etmiştir. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte bölgede pek çok inceleme yapılmış ve bazı detaylar ortaya çıkmıştır. Hatta bu detayların bir kısmı da aslında kayıp vakalarının nedenlerini oldukça güzel bir biçimde açıklamaktadır.

bermuda-şeytan-üçgeni

Yapılan robotik incelemeler sayesinde okyanusun dip kısmında bir doğal gaz kütlesine rastlanılmıştır. Okyanus dibinde yoğun bir şekilde bulunan bu gaz kütlesi yeryüzüne doğru çıkabiliyor. Yeryüzüne çıkan bu maddeye de bilim dünyasında “hidrat” adı veriliyor.

[irp posts=”2871″ name=”Dünyanın En Büyük Uçak Faciası: Tenerife Faciası 27 Mart 1977″]

Gulf Stream Sıcak Su Akıntıları

bermuda-şeytan-üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni bölüm 1 içerisinde de yer alan kayıp vakaları için bir başka bilimsel gerçeklik üzerinde daha duruluyor. Buna göre bölgede oluşan Gulf Stream sıcak su akıntıları hidrat adı verilen doğal gazı yeryüzüne itiyor. Yeryüzüne çıkınca katılaşan bu gaz, gemi ve uçakların kaza yapmasına neden olabiliyor.

bermuda-şeytan-üçgeni

Suyun kaldırma kuvveti de bu noktada azalıyor ve bölgeden geçen gemiler yavaş yavaş batmaya başlıyor. Söz konusu bölgeden geçmekte olan uçaklar olduğunda ise gazın yeryüzüne çıkması ile birlikte bölgedeki oksijen oranında büyük bir azalma yaşanıyor. Bu da jetlerin motorlarına zarar vererek uçakların düşmesine neden oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap