1. Ana Sayfa
 2. Bunları Biliyormusunuz?
 3. Ayhan Karaman Kimdir? – Sıfırdan Zirveye Yürümek

Ayhan Karaman Kimdir? – Sıfırdan Zirveye Yürümek

Ayhan Karaman Kimdir? –

“ Türkiye’de SEO ve dijital pazarlama alanı, temel bazda bir sektör olsaydı, Ayhan Karaman bu sektörde ‘ en çok umut vadeden, en çok istihdam sağlayan, en çok kalifiye insan yetiştiren ’ şirket ünvanı ile üst üste başarı şiltleri ve plaketleri alırdı…”

Böyle iddialı bir önsöz ile başladık ama onun hayatının da ‘ Senden bir şey olmaz evladım! ’ sözlerinden, ‘ Ayhan bey, Türkiye’nin en büyük firmaları sizle çalışmak için randevu talep ediyor! ‘ sözlerine döndüğünü görünce sizde neden bu kadar iddialı başladığımızı daha iyi anlayacaksınız.

Ayhan Karaman Kimdir?

ayhan karaman kimdir seo uzmanı

1985 senesinde Samsun’da dünyaya gelen Ayhan Karaman, aileden gelen varlığı ile çocukluğu boyunca çokta geçim ve maddi sıkıntılar yaşamamış biriydi. Fakat henüz 5. Sınıfa giderken hayalini kurduğu geleceği için sürekli karşısına engeller çıkıyordu. Bir gün toplantı sonrasında, öğretmeni babasıyla görüştüğünde aynen şu sözler çıkmıştı ağzından : “ Bu çocuğu alın okuldan. Bu okumaz. Ayhan’dan hiçbir şey olmaz. En azından yanınızda bir meslek öğrenir…”

8. Sınıfa geçtiğinde, yine bir başka öğretmeninden, hayatının ikinci büyük yarasını alır. “ Öğretmenim, ben bilgisayar programcılığı okumak istiyorum. “ dediğimde, “ Aman sakın ha Ayhan. Ne söylediğin okulu, ne de söylediğin bölümü okuyacak durumda değilsin…” karşılığını alır. Bu aslında onun, o güne kadar ki hiç sorun ve sıkıntı yaşamadığı hayatında aldığı en derin ikinci büyük yaradır.

Ekonomik Kriz İle Sıfır Noktasına Yolculuk

ayhan karaman kimdir? – ücretsiz seo eğitimi nedir
İstediği okulun muhasebe bölümünü tercih ettikten sonra, bir süre okuluna devam eder.
O sırada, ülkemizi de derinden etkileyen 2001 ekonomik krizi ile babasının “ Senin torununun torununa kadar yetecek varlığımız var.”  diyerek Ayhan’a güven verdiği mal varlığı neredeyse dibi görür.

[irp posts=”3369″ name=”Kaan Gülten Kimdir? – Nam-ı Diğer Seo Hocası”]

İşler kötü gider ve artık ailesi yaşam standartlarını karşılayamayacak bir maddi sıkıntı içerisine girer. Ayhan o sırada ailesine yardımcı olabilmek adına, telefon bayisinde işe girer. Bir süre çalıştıktan sonra, askere gider ve gelir. Sonrasında, yine ailesini ve kendi hayallerini düşünerek bu defasında daha büyük bir telefon mağazasında işe başlar.

Artık hayalleri daha belirgin, hedefleri daha nettir kafasında. İşe girdikten bir süre sonra ailesinden bir telefon gelir ve babası “ Ayhan, evi satıp tüm borçları kapattık. Senin de herhangi bir borcun varsa oğlum, söyle ödeyelim.” der. Bunu duyan Ayhan, hemen çalıştığı telefon bayisine gider, zaten 3 aydır maaş alamadığından ötürü basar istifasını. Alacak verecek hesabını kapatır ve eve döner. Dönerken, onu hayallerine ulaştıracak bilgisayar ile beraber girer evin kapısından. Tabi ailesi onca zorluk içerisinde ve evi satmanın verdiği üzüntü ile bu durumu hiç hoş karşılamaz.

Geleceğe Umutla Bakış

ayhan karaman kimdir? – si̇te destek

O an, tekrardan emin olduğu bir düşünce geçer kafasından.  “ Beni ve ailemi, eski günlerimizden daha iyi günlere ulaştıracak araç, işte bu! Bilgisayarım.”

8 ay kadar süren arayışın sonrasında, artık bu bilgisayar ile geleceğini nasıl belirlemeye, hedeflerine nasıl ulaşmaya çalışacağına dair kafasında net fikirle oluşmaya başlamıştı. Forum sitelerinden öğrendikleriyle, onları bir tık üzerinde geliştirip insanlara hizmet vermeye başlamıştı.

O vakte kadar herkesin sadece yazılı verdiği hizmeti, o cüzi bir miktarla tuttuğu tasarımcı ile görsellere döküyor ve farkını hızla ortaya koymaya ayrıca daha çok kişi tarafından keşfedilip çalışmaya başlıyordu.

Yaptığı işin hem ailesinde hem de henüz Türkiye literatüründe bir karşılığı olmadığı için, ailesinin de zorlaması ile sabit bir işe girmek zorunda kaldı. Böylece, ilk kurumsal iş deneyimi sonrasında kendi şirketi ile onlara hizmet vereceği Koç Holding’de çağrı merkezi çalışanı olarak başlamıştı.

Bu Böyle Gitmeyecekti Elbet!

Çağrı merkezinde çalışmanın verdiği imkânları, bir yandan gelişimi içinde kullanmaya çalışıyordu. O güne kadar forumlardan ve sağdan soldan referanslar aracılığı ile gelen müşterilere daha iyi bir kaynak, daha kurumsal bir vitrin oluşturmak adına kendi web sitesini kurmaya kadar verdi.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) kapsamında verdiği tüm hizmetleri, sunduğu tüm kaynakları bu web sitesinde toplamaya karar verdi. Yani, o güne kadar kendisi için gelir kaynağı olan işi artık bildiklerini paylaşarak başkalarına da öğretiyordu. Fakat ilk adımını yanlış atmıştı. Yapay yöntemlerle başarılı olduğunu sandığı bu dönemlerde, Google tarafından hayatı boyunca unutamayacağı bir cezaya maruz kalıyor. Web sitesi o güne kadar her anahtar kelimesinde liste başı iken, önce listelerden sonra ise tüm web sitesi Google’dan kaldırılmıştı.

Kuralına Uygun SEO da Yükseliş

Google’ın o güne kadar ki güncellemeleri ile geliştirdiği 200 farklı noktayı tek tek araştırdı ve artık oyunu kuralına göre oynamaya karar verdi.

O günden sonra ise, “Türkiye’de SEO denilince akla ilk gelen 5 isimden biri” olarak sektördeki yerini almıştı. Tekrar listelerin üst sıralarını zorluyor, yeniden “ imkânsız “ denilen anahtar kelimelerde web sitesini ve müşterilerini üst sıralara taşıyordu.

Ailesinin de katkıları ile sitedestek.com sitesini ve şirketini kurdu. Eşi (Damla Karaman), kız kardeşi ve kendisi, en güvendiği ve alanında en iyilerinden olan ekip arkadaşları ile yola bu sefer daha emin adımlarla çıkmıştı.

Türkiye’nin sektöründe lider birçok firması ile SEO ve Dijital Pazarlama alanında çözüm ortağı olarak çalışıyor, ülkenin her yerinde başta üniversite öğrencileri olmak üzere “ kendi gibi hayallerinin peşinden koşan “ kişilerle eğitim seminerlerinde buluşuyordu.

E-ticaret alanında firmalara sunduğu hizmetler sonrasında, aranılan bir SEO uzmanı olarak artık hayalleriyle baş başaydı. Kitapları alanında en çok satanlar arasında yer alıyor, web sitesi ( ayhankaraman.com ) sektörde ilgili aramalarda hep üst sıralarda çıkıyor.

Belki de en çok eğitmeyi sevdiğinden…

Ayhan Karaman ’ı diğer rakiplerinden ayıran en büyük özelliği, bildiklerini öğretmeyi sevmesi denebilir. Yani öğrendiği her şeyi, sıfırdan başlayanların anlayacağı bir sadelikte web sitesinde anlatıyor, yetmiyor birde bunun görsel olarak anlaşılabilmesi için videolu dersler hazırlıyordu.

Google servislerini en verimli şekilde kullanma, Seo çalışmalarında düşülen en büyük hataları, planlı şekilde seo stratejisi oluşturma gibi çok merak edilen konuların yanı sıra, çoğumuzun “ gözden kaçırdığı küçük noktaları “ detayları ile karşımıza getiriyordu.

Şuan vakıflar ve özel üniversiteler dâhil, kendi imkânları ile İzmir, İstanbul, Samsun ve Ankara gibi şehirlerde her yıl binlerce genç ve meraklı girişimci ile seminerlerde buluşuyor.

Adını duyduğunuzda “ TV veya dizi oyuncusu olabilir!” diyebileceğiniz Ayhan Karaman, aslında internette birçoğuna SEO’ya ilk adımı attıran, paylaşımı seven ve bu görevi layığı ile yerine getiren bir isim. İşte kısaca Ayhan Karaman!

Ayhan Karaman – SEO Uzmanı

ayhan karaman seo eğitimi

SEO Uzmanı unvanını Türkiye’de hakkıyla üzerinde taşıyan isimlerden biri olan Ayhan Karaman, https://www.ayhankaraman.com/ web sitesi üzerinden hem kurumsal anlamda verdiği hizmetleri sunmakta, hem de tüm seo takipçileri ile yeni gelişmeleri paylaşmaktadır.

Sitesinden yayınladığı içeriklerde, düşülen en basit hataların tespitinden en zor kelimelerde etkili strateji oluşturmaya kadar birçok konuyu detayları ile paylaşmaktadır. Site ziyaretçi ve kullanıcıları ile sürekli etkileşimde kalmayı sevdiği için, ulaşılması oldukça kolay biridir.

Adwords, E-ticaret ve WordPress gibi çokça ihtiyaç duyulan ve nitelikli bilgi paylaşımı eksikliği olan başlıklarda da eğitim içeriklerini ve videolarını ziyaretçi ve kullanıcıları ile paylaşmaktadır. Bu sayede, sıfırdan SEO eğitimi için oldukça etkili bir web sitesine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uygulama ve danışmanlık hizmetlerini sunduğu web sitesi üzerinden, iletişim bilgilerine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 2 sene önce

  Helal olsun size. Gerçekten bu adamın garip bir hayat hikayesi var. Çok dürüst ve işini hakkıyla yapan birisidir. Umarım kendisiyle bir gün çalışma fırsatım olur. Tebrikler.

 2. 1 sene önce

  Merhabalar,

  Ben kendisinden eğitim aldım ve onun marka elçisi oldum diyebilirim. Güler yüzü, anlatım tarzı ve oyunlaştırarak bizlere bu işi daha kolay öğretmesinin yanı sıra işe hakim olmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

  Ek bir şey eklemek istiyorum. Özellikle sektörde bildiklerini gizleyen, ya da hiçbir şey bilmeyen ve çekemeyen kişilerin bu adam hakkında yaptığı yorumlar genellikle rahatsız edici. Ya size bildiklerini öğretir mi? Kitapla bu iş olur mu? Eğitimle SEO mu öğrenilir? O bir SEOcu değil. Kardeşim insanlar sizin neden bunu yaptığınızı biliyor. Başarılı bir arkadaşımız var bırakında adam gibi yürüsün yolunda.

  Kral hocam bunu görürsen sana da iki çift lafım var. Sen böyle dürüst düzgün olduğun sürece biz yanındayız. Devam et! Paylaş hocam daha çok paylaş. Ülkenin buna ihtiyacı var.

  Kralsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir